WŁADYSŁAWY 2023

XXIV edycja nagród

NOMINACJE
CZŁOWIEK

Natalia Łapińska - technik weterynarii, studentka zootechniki. Jest  instruktorką rekreacji ruchowej i hipoterapeutką, członkinią Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego.  Hipoterapeuta odpowiedzialny jest za zapewnienie, że ruch konia optymalnie wpłynie na pacjenta. Osoba ta kontroluje i wspiera pozycję siedzącą pacjenta oraz zapewnia pomoc w optymalnej absorpcji ruchu, czyli w zachowaniu prawidłowej postawy. Nominowana, mówi że jej przygoda z końmi rozpoczęła się od dwóch kucyków kupionych za własne pieniądze z komunii. Od tamtego czasu zaczęła uczyć się jeździć w okolicznych stadninach, a później przyszedł czas na dużego konia. Najpierw na jednego, później na drugiego i coraz więcej... Wraz z rodzicami w Zajezierzu niedaleko Gniewkowa prowadzi agroturystykę. Sienkiewiczówka to 3 hektarowe gospodarstwo rolne, w ramach którego znajduje sie jeden hektar lasu. Przygotowuje swoich uczniów do zawodów. Bardzo lubi, gdy widzi, że dzieci rozwijają się i są coraz lepsze. Uwielbia odkrywać w nich talenty i jest dumna, ponieważ wie, że gdy ktoś ma pasję, ma zawsze szanse na wygraną, tylko trzeba w to wierzyć i nigdy się nie poddawać. Jest osobą z pasją i miłością do tego co robi. Wierzy, że dobro wraca i trzeba każdemu pomagać w potrzebie, dlatego dzieli się swoim talentem z innymi. Jest otwarta na potrzeby ludzkie i pomaga dzieciom z różnymi dysfunkcjami.

Ryszard Modrzejewski - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Biskupiej. Jest absolwentem III LO im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu.  Jest on autorem logo III LO, choć jego forma została delikatnie zmieniona. Przez kilkanaście lat był nauczycielem w gimnazjum i szkole podstawowej. Prowadzi zajęcia ze sztuki, plastyki, zajęcia artystyczne, kółka plastyczne, kółka regionalne. Mieszka w domu na wsi, gdzie prowadzi własną pasiekę, jest rysownikiem, w swojej twórczości podejmuje temat przyrody, przemijania. Całym swoim życiem manifestuje szacunek do przyrody. Pracując w szkole włączał się w wiele akcji ekologicznych takich jak „Sprzątanie świata”, oraz wykłady na temat pszczelarstwa. Jest on również inicjatorem wielu rajdów rowerowych oraz akcji promujących zdrowy styl życia.

 

Bartłomiej Piskorski  jest rolnikiem ekologicznym gospodarującym we wsi Kołodziejewo. W swoim gospodarstwie bardzo dużą uwagę przykłada do płodozmianu, w którym powinny się znaleźć rośliny poprawiające stan gleby i wiążące azot z  powietrza. Bartłomiej Piskorski wraz z rodziną  gospodaruje na 33,5 ha. Na polach należących do Piskorskich można zobaczyć dość nietypowe gatunki: len, czarnuszkę, ostropest plamisty czy lniankę. Rolnik przyznaje, że jego celem jest stworzenie takiego systemu zarządzania, by wszystko, co uda się zebrać na polu, było przetworzone w gospodarstwie. Ale droga ku temu wcale nie jest łatwa. Sprzęt, jaki w gospodarstwie wykorzystuje rolnik, to m.in. klasyczna brona chwastownik, obrotowa brona chwastownik czy pielnik ze sterowaniem optycznym. Bartłomiej Piskorski przekonuje, że coraz więcej gospodarstw ekologicznych, nastawionych na rozwój, będzie musiało korzystać z takich nowoczesnych maszyn. Pan Bartłomiej jest pomysłodawcą projektu pn. Organic Center zajmującej się promowaniem i sprzedażą profesjonalnego sprzętu do odchwaszczania upraw.

FIRMA

Ekomatys. Firma od 2009 roku zajmuje się handlem odpadami i surowcami wtórnymi. Ich działalność skupia się głównie na zbieraniu i przyjmowaniu odpadów makulatury i folii. Mają wiedzę i praktykę, która pozwala im na zagospodarowanie całej gamy odpadów powstających w zakładach produkcyjnych, drukarniach i wszystkich mniejszych przedsiębiorstwach. Zebrane i dostarczone odpady sortują, usuwają zanieczyszczenia, belują i wysyłają do papierni i recyklerów w Polsce i za granicą. Zakład jest przygotowany do przyjęcia i przetworzenia ilości około 1500 ton odpadów miesięcznie. Dzięki bezpośrednim kontaktom z papierniami i recyklerami zapewniają odpadom nieprzerwany zbyt. Ich działalność przyczynia się do większych poziomów recyklingu. Zebrane przez nich odpady nie trafiają na wysypisko śmieci lub co gorsza do lasów.

 

Energia Capital to generalny wykonawca farm fotowoltaicznych, który oferuje również instalacje dla domu i firm. Dostarczają profesjonalną fotowoltaikę, magazyny energii i pompy ciepła, które pomagają oszczędzać na rachunkach za energię i ogrzewanie. Uzyskują dla klienta najwyższe możliwe dofinansowanie i zajmują się całą dokumentacją, zapewniają kompleksową obsługę począwszy od załatwienia wszelkich formalności, przez fachowy montaż, aż po uruchomienie instalacji. Energia Capital zapewnia monitorowanie zamontowanych urządzeń oraz kompleksowy serwis,  a także pomoc w uzyskaniu finansowania. Energia Capital z siedzibą w Inowrocławiu przy ul. Mątewskiej 31 działa na rynku energii odnawialnej od 2016 r. To firma, dzięki której inwestujemy w zieloną energię i tym samym pomagamy troszczyć się o środowisko dla siebie i najbliższych.                        

 

Windbud. Firma powstała 4 kwietnia 2006 roku w Inowrocławiu. Od początku swojego istnienia głównym profilem jej działalności jest rozwijanie projektów w zakresie energetyki wiatrowej. Od momentu pozyskania gruntów, poprzez wykonanie pomiarów wiatru, dokonanie analiz technicznych, w tym określenie przewidywanej produkcji energii, środowiskowych, obsługę prawno-administracyjną do uzyskania pozwolenia na budowę. Firma zatrudnia wysoko wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie budownictwa, prawa i zarządzania nieruchomościami, pozyskiwania gruntów, ochrony środowiska, gospodarki przestrzennej, elektroenergetyki. Projekt Spółka komandytowa z siedzibą w Jacewie koło Inowrocławia, która zajmuje się kompleksową realizacją wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych została powołana w 2019 roku przez firmę Windbud. W ciągu tych lat swojej działalności pozyskali poprzez zawarcie przedwstępnych umów dzierżawy grunty o łącznej powierzchni 7 900 ha. Spółka zajmuje się całym procesem realizacji inwestycji począwszy od uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowań, decyzji o warunkach zabudowy, decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji na pozwolenie użytkowanie. Firma również zajmuje się wszystkimi sprawami związanymi z uzyskaniem warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej farm fotowoltaicznych.

GOSPODARSTWO ROLNE

Zbigniew Kowalewski. Węgierce. Pan Zbigniew Kowalewski prowadzi swoje gospodarstwo rolne wspólnie z bratem Mirosławem oraz jego synami Jarosławem i Wojciechem. Korzenie rodzinne sięgają do miejscowości Trląg. To właśnie tam znajdował się dom rodzinny, w którym kultywowano wartości poszanowania do ciężkiej pracy związanej z tym zawodem, zamiłowanie i pasję do rolnictwa.  Rodzice Pana Zbigniewa Kowalewskiego zamieszkując w Trlągu prowadzili młyn oraz gospodarstwo o powierzchni 14 ha. Pan Zbigniew Kowalewski pielęgnując wszczepione tradycje osiągnął niebywały sukces ciężką pracą, co zaowocowało rozbudowaniem rodzinnego gospodarstwa do obszaru 1 000 ha z siedzibą, która znajduje się w miejscowości Węgierce i jest niewielką osadą wiejską należącą do gminy Pakość. W owej miejscowości usytuowany jest przepiękny piętrowy eklektyczny pałac z elementami modernistycznymi, którego mury zostały wzniesione w 1904 roku. W otoczeniu znajduje się bujny park krajobrazowy, w którym ciszę przerywa tylko świergot ptaków oraz brzęk pszczół z przydomowej pasieki.  Od 25 lat, kiedy to rodzina Państwa Kowalewskich osiedliła się w miejscowości Węgierce stara się innowacyjnie prowadzić swoje gospodarstwo wdrażając w nim coraz to większe spektrum działań ekologicznych. Wdrożenie ekologii odbywa się na różnych płaszczyznach począwszy od ekstensywnego a zarazem ekologicznego wykorzystania 100 ha trwałych użytków zielonych, poprzez wydzielenie terenów nieużytkowanych mających być miejscami lęgowymi dla chronionych gatunków ptaków po wypas bydła, którego chów jest jedną z głównych gałęzi tego gospodarstwa. Obecnie w gospodarstwie hodowane są 554 sztuki bydła limousine i charolaise a produkowane mięso eksportowane jest na cały świat m.in. do Libanu, Włoch, Grecji jak również do globalnych odbiorców takich jak MC Donald s.  W gospodarstwie Pana Zbigniewa Kowalewskiego uprawa roślin takich jak pszenica, kukurydza, rzepak oraz buraki prowadzona jest również z bardzo dużym naciskiem na wdrażanie eko schematów przejawiających się m.in. uproszczoną a zarazem zróżnicowaną strukturą upraw, opracowaniem i przestrzeganiem planu nawożenia, stosowaniem płynnych nawozów naturalnych, wykorzystanie słomy jak i obornika na gruntach ornych oraz uprawą roślin miododajnych. W gospodarstwie można zaobserwować również wdrożone aspekty ekologiczne nie związane z działalnością rolniczą jak panele fotowoltaiczne oraz farmę wiatrową. Opisywane gospodarstwo spójnie łączy praktyki z dawnych lat jak i nowoczesne ekologiczne zastosowania oraz innowacje co czyni je nietuzinkowym i wartym naśladowania.

Brassica. Dziennice. Właściciel pan Zbigniew Lebiedziński z zamiłowania od 1984 r. zajmuje się gospodarstwem, a swoją przygodę zaczął od kupna 5 ha gruntów i wybudowaniu na nich kwaszarni kapusty oraz zakupu deszczowni. Obecnie gospodarstwo liczy 19,14 ha, na których odbywa się produkcja roślin kapustnych: kapusty białej, czerwonej oraz pekińskiej, ogórków gruntowych, z których wytwarzane są kiszonki. Również produkowane są rozsady, brokuł, a także kalafior. Metoda kiszenia używana przez Pana Zbigniewa nazywa się “z dziada pradziada” - polega na kiszeniu w beczce dębowej. Metoda ta umożliwia otrzymanie bardzo dobrej jakości produktu. W gospodarstwie do minimum zostają zmniejszone środki ochrony roślin, ponieważ Pan Zbigniew chce przystosować gospodarstwo do nowych warunków produkcji ekologicznej. Również stosowane są środki oparte na bakteriach, które służą do zwalczania chorób oraz środki do zwalczania szkodników pochodzenia naturalnego. Właściciel gospodarstwa wie, że niedobór opadów w powiecie inowrocławskim nie sprzyja uprawie warzyw, ale z pomocą deszczowni radzi sobie bardzo dobrze. Produkty Pana Zbigniewa dostępne są na rynku lokalnym i krajowym. Towar dostarczany jest również do firmy Bonduelle. Kupcy bardzo cenią produkty wytwarzane w gospodarstwie, a dzięki bardzo dobrej jakości poszerzany jest rynek sprzedaży. Gospodarstwo “Brassica” posiada mnóstwo unowocześnień i podejmuje działania proekologiczne, które nadają wyjątkowości temu miejscu.

Lovenda Kujawska. Leszcze. Właścicielką gospodarstwa „Lovenda Kujawska” jest pani Karolina Grontkowska. Z wykształcenia biotechnolog, a z zamiłowania plantator lawendy. Swoje gospodarstwo (prowadzone wraz z mężem) zarządza unikając chemicznych środków ochrony roślin, nawozów sztucznych, wielkotowarowej mechanizacji, z dala od obiektów przemysłowych, torów kolejowych i autostrad, co sprawia, że produkty jej gospodarstwa są nieskażone, ekologiczne. Pierwsze nasadzenia lawendy rozpoczęto w 2013 roku. W tej chwili jest to największa plantacja lawendy w województwie kujawsko-pomorskim - zajmuje 1,5 hektara. Uprawiane rośliny wykorzystywane są na miejscu do produkcji naturalnych kosmetyków, żywności i przetworów spożywczych. Na terenie gospodarstwa funkcjonuje kawiarenka, w której można skosztować słodyczy z naturalnymi aromatami. Poprzez antyseptyczne i bakteriobójcze działanie lawendy kosmetyki zachowują dłuższą trwałość, bez zbędnych substancji: konserwantów czy poprawiaczy smaku, wyglądu, konsystencji. W procesie destylacji otrzymywane są olejki eteryczne (nie tylko z lawendy) wykorzystywane w aromatoterapii.  W tym pięknym, naturalnym otoczeniu, z daleka od miejskich i przemysłowych zanieczyszczeń powstała na terenie gospodarstwa farma zwierząt hodowanych na wolnym wybiegu. Są tam gęsi, perliczki, indyki, króliki, kozy, alpaki. Pani Karolina uwielbia dzielić się swoją wiedzą, organizuje warsztaty dla dzieci i dorosłych, np. Zmysłowym Szlakiem Lawendy, co roku organizuje Festiwal Lawendy. To niesamowite lawendowe miejsce służy za tło dla amatorskich i profesjonalnych sesji fotograficznych. Jest ośrodkiem agroturystycznym. Wielofunkcyjność gospodarstwa i bogactwo ofert rekompensuje rezygnację z nowoczesnych intensywnych metod upraw i hodowli.

 

INWESTYCJA

Emanuel Kowalczyk za realizację inwestycji pod nazwą „Panele fotowoltaiczne w Ludkowie” Inwestycja miała na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Elektrownia ta stopniowo była montowana od 2021 r. Dwa lata później panele zaczęły działać w gospodarstwie. Zagospodarowany teren wytwarza energię elektryczną ze źródła odnawialnego o mocy 4 998,96 kWp. Towarzyszy jej infrastruktura, która została zaprojektowana jako bezobsługowa. Dodatkowo nie wymaga ona budowy zaplecza socjalnego, ani instalacji wodno-kanalizacyjnej. Elektrownia składa się z wolnostojących paneli fotowoltaicznych montowanych na konstrukcjach wsporczych wbijanych prosto w grunt. Panele pogrupowane są na trzy sekcje, każda z nich połączona jest instalacją kablową do przynależnej stacji transformatorowej. W projekcie zagospodarowania terenu przewidywany był montaż 9 432 sztuk modułów fotowoltaicznych nachylonych pod kątem 30 stopni. Instalacja została zabezpieczona poprzez ocynkowanie ogniowe metodą zanurzeniową. Ze względu na nieregularny kształt działki, ilość stołów w rzędzie jest zmniejszana od 7 do 20 stołów. Odległość między rzędami wynosi 5,00 m, a ilość rzędów odpowiada liczbie 40. Konstrukcje wsporcze zostały w taki sposób rozmieszczone, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać energię słoneczną. Konstrukcja wsporcza służy do posadowienia instalacji fotowoltaicznej na gruncie działki. Konstrukcja jest systemowym, nieskomplikowanym rozwiązaniem dobranym do lokalizacji przedmiotowej działki, jej warunków gruntowych oraz stref obciążenia śniegiem oraz wiatrem. Inwestycja ta pokazuje przede wszystkim jak ważna jest zielona energia, która nie zanieczyszcza środowiska, a także daje możliwość na współpracę z siecią energetyczną.

Galeria Solna w Inowrocławiu za łąki kwietne. Zrealizowanie inwestycji polegało na wysianiu kwiatów na obszarze liczącym aż 5 000 metrów kwadratowych wokół samej galerii. W mieszance nasion, które zostały wysiane znajdowało się wiele pięknych gatunków roślin jednorocznych jak i wieloletnich. Kwiaty siane są od wczesnej wiosny i oglądać można je do późnej jesieni. Wykoszone trawniki zostały zastąpione kwietnymi dywanami, które są bardziej odporne na susze niż trawniki. Łąki lepiej zatrzymują wodę dzięki głęboko sięgającym korzeniom, nie potrzebują też częstego koszenia. Jednak najważniejszym aspektem ekologicznym jest to, że przede wszystkim wpływają na poprawę lokalnego ekosystemu. Kwiaty pomagają walczyć z zanieczyszczaniem powietrza i obniżaniem emisji dwutlenku węgla. Łąki pełnią funkcje filtra antysmogowego, co w mieście jest bardzo ważne przez to jak dużo codziennie go wdychamy. Dodatkowo kwiaty poprzez proces fotosyntezy, wytwarzają tlen, co jest istotne dla jakości życia w mieście. Zaletą, której nie można pominąć to również zwiększenie różnorodności biologicznej, łąki kwietne stanowią doskonałe środowisko dla owadów zapylających, takich jak pszczoły czy motyle. Dzikie kwiaty dostarczają im pokarmu w postaci pyłku, zachęcając je do odwiedzenia i zamieszkania w mieście, zapewniając jednocześnie schronienie dla nich. Zrealizowana inwestycja pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie i komfort człowieka, stanowi miłą odskocznię od betonu, który pojawia się coraz częściej w miastach zamiast zieleni. Dodatkowo łąki potrafią obniżać temperaturę powietrza co jest szczególnie istotne podczas upalnego lata spędzonego w mieście.

Gmina Strzelno za realizację projektu:  “Demontaż, transport i unieszkodliwianie wyrobów zawierający azbest z terenu Gminy Strzelno”. Odpady zawierające azbest klasyfikowane są jako odpady niebezpieczne, dlatego przyjmuje się, że powinny być one unieszkodliwiane poprzez składowanie na składowiskach odpadów niebezpiecznych. Odpady te mogą pochodzić z budowy, remontu, demontażu obiektów budowlanych, a także z infrastruktury drogowej. Aktualnie na obszarze kraju funkcjonuje 31 ogólnodostępnych składowisk przyjmujących odpady azbestowe. Łączna masa unieszkodliwionych wyrobów zawierających azbest w roku 2022 z terenu gminy Strzelno wyniosła 96,99 ton. W ramach programu priorytetowego “Ogólnopolski program finansowania usuwania wyborów zawierających azbest w latach 2021-2023" Gmina Strzelno w roku 2022 otrzymała na realizację zadania pn. “Unieszkodliwianie wyborów zawierających azbest z terenu Gminy Miasto Strzelno” dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w wysokości 23 694,80 zł co stanowi 70 % kosztów kwalifikowanych zadania. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 33 849,71 zł.

 

PLACÓWKA OŚWIATOWA

Niepubliczne Przedszkole Pod Tęczą. Placówka ta działa na rzecz ekologii i przyrody w naszym rejonie już bardzo długo, ponieważ pierwsze projekty i osiągnięcia sięgają roku 2004. Przedszkole ma za sobą uczestnictwo w takich projektach jak: “Poznajemy i chronimy polskie lasy”, “10 kroków w stronę zrównoważonego rozwoju, czyli jak być zielonym konsumentem” oraz “Zielona Flaga nad Tęczą” wymienione zostały tylko trzy z wielu innych projektów, które zostały podjęte i zrealizowane przez przedszkole. Ważnym aspektem, który zdecydowanie odróżnia od innych tą placówkę są posiadane przez nich wyróżnienia i certyfikaty, są np. Zielony Certyfikat, Międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi lub też Nagroda dla najlepszego przedszkola w Polsce. Jednak nie chodzi tylko o zdobywanie nagród i wyróżnień, przedszkole również prężnie działa na własną rękę chociażby w tzw. “Ekosystemach” na terenie placówki znajduje się łąka, las, ogród warzywny, sad herbarium oraz ogród kwiatowy, ale najważniejszą rzeczą jaką posiadają na swoim podwórku jest hodowla pszczół murarek jest to ogromny plus, ponieważ sami wiemy jak pożytecznymi stworzeniami są pszczoły. Dzieci wraz z wychowawcami od lat biorą udział w sadzeniu lasu, które odbywa się corocznie jesienią, poza tym przedszkole z sukcesem zorganizowało trzy festyny, w których brały udział dzieci wraz z całymi rodzinami. Podczas każdego z tych festynów udało się posadzić ponad 500 drzew. Na podwórku przedszkola znajduje się też plac zabaw więc dzieciaki nie mogą narzekać na nudę. Systematycznie udają się na wycieczki o tematyce przyrodniczo-ekologicznej, jedną z nich był wyjazd do PSZOK Inowrocław.

Szkoła Podstawowa nr. 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy. Placówka działa ekologicznie już od wielu lat, organizując akcje oraz spotkania o tematyce związanej ze środowiskiem, kładąc duży nacisk na wiedzę swoich uczniów w tej dziedzinie. Szkoła bierze co roku aktywny udział w akcji „Sprzątania Świata”, ucząc wychowanków już od najmłodszych lat jak segregować odpady i dbać o naszą planetę.  Społeczność podstawówki angażuje się również w projekt ekologiczny pod nazwą „Z ekologią na Ty”. Jest to ogólnopolski program edukacyjny, którego celami jest doskonalenie umiejętności dotyczących zależności między składnikami środowiska przyrody, doskonalenie umiejętności samodzielnej eksploracji świata oraz kształtowanie umiejętności obserwacji faktów, zjawisk przyrodniczych, społecznych i gospodarczych.  Co roku w szkole organizowana jest zbiórka elektrośmieci w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Moje miasto bez elektrośmieci”.  Zawsze uda się zebrać pokaźną ilość śmieci poprzez wysokie zaangażowanie w tą akcje uczniów placówki, nauczycieli oraz mieszkańców Kruszwicy. Dzieci i młodzież mają również możliwość poznawania otaczającego ich świata za pomocą nowoczesnych technologii. Mowa tu o VR goglach, które zostały zakupione w ramach programu „Laboratoria przyszłości” i zostały zaprezentowane na Festiwalu Dnia Ziemi, gdzie odbyli oni wirtualną podróż po naszej planecie.

 W maju uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych przez „Zieloną szkołę” i wybrali się do Biebrzańskiego Parku Narodowego zwiedzając: muzeum przyrodnicze, wioskę bocianów oraz twierdzę Osowiec.  W  szkole odbywają się spotkania proekologiczne. Tematem w tym roku były Odnawialne Źródła Energii. Zostały zaprezentowane działania panelu fotowoltaicznego, kolektora słonecznego, turbiny wiatrowej czy pompy ciepła. Podczas wizyty specjalistów były omawiane również zagadnienia z ochrony środowiska oraz ekologii. Warto dodać, że całemu spotkaniu towarzyszyła Telewizja Polska, która nagrywała program związany z realizacją projektu „Kochasz dzieci-nie pal śmieci”.

 

Szkoła Podstawowa im. Pierańskiego Oddziału Straży Ludowej w Pieraniu.  Jest to placówka, w której pracownicy dbają o jak najwyższą świadomość ekologiczną swoich podopiecznych podkreślając jak duży wpływ ma na życie codzienne. Szkoła od ponad 10 lat jest organizatorem gminnego konkursu plastyczno-technicznego dla klas 1-3, gdzie do wykonania prac dzieci posługują się materiałami będącymi surowcami wtórnymi. Na terenie placówki utworzono ogródek przyszkolny, którym opiekują się uczniowie wraz z wychowawcami, dzieci trzymają piecze nad ogródkiem warzywnym, gdzie przez tygodnie mogły doglądać rozwoju roślin. Starsze klasy kontrolowały ogród  fizyczno-doświadczalny, do stworzenia którego posłużyły m.in. rury PCV, z których powstało urządzenie do wydobywania dźwięków o różnych częstotliwościach. Na terenie szkoły powstała też łąka kwietna wspomagająca retencję, jednocześnie będąc rajem dla owadów i oka człowieka. Placówka co roku organizuje wycieczki do okolicznych lasów, gdzie wychowankowie aktywnie spędzają czas na łonie natury, poznając nowe gatunki roślin i zwierząt jednocześnie doglądając toku życia leśnego. Szkoła chętnie przyłącza się do ogólnopolskich akcji takich jak „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”, której celem jest rozprzestrzenianie informacji na temat szkodliwości składowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, natomiast akcja „Z ekologią na TY” miała kształtować poczucie odpowiedzialności za otaczające środowisko. Również podczas codziennych zajęć zwraca się uwagę na postawę proekologiczną np. poprzez organizowanie najmłodszym zabaw z użyciem kapsli, tworzenie wystroju klasy za pomocą przedmiotów z odzysku.

 

PRODUKT

Miód faceliowy z pasieki Państwa Skowron z Lachmirowic. Miód faceliowy wytwarzany jest z facelii błękitnej, nazywanej wśród pszczelarzy “królową roślin miododajnych”. Facelia zaliczana jest do roślin ogórecznikowatych i charakteryzuje się silnym zapachem. W okresie jej kwitnięcia obradza się w fioletowe kwiaty, których nektar przyciąga pszczoły. Te chętnie pracują na jej uprawach, co przekłada się na ilość pozyskanego miodu. Facelia jest bardzo ekologicznym pożytkiem dla pszczół. Na facelii nie stosuje się żadnych oprysków chemicznych. Potrzebuje ona bardzo dużo wilgoci i ciepła. Czas jej kwitnięcia wynosi około 5 tygodni. Pszczoły zbierają nektar z kwiatów i mieszają to z wodą i swoimi naturalnymi enzymami. Miód dojrzewa w ramkach miodnych około 5 tygodni, aż stanie się dojrzały. Miód ten ma nietypową, jasnokremową, niekiedy wręcz białą barwę. Jego konsystencja jest mazista. Ma wiele pozytywnych właściwości takich, jak wzmacnianie systemu odpornościowego, zwalczanie objawów infekcji bakteryjnych, poprawia kondycję psychofizyczną w stanach przemęczenia, a także w przypadku depresji i zaburzeń nerwicowo-lękowych, wspiera leczenie schorzeń układu trawiennego oraz działa pomocniczo w terapii astmy i innych chorób układu oddechowego. Państwo Skowron kontynuują prowadzenie pasieki, która została założona w latach 60-tych XX wieku w Lachmirowicach. Tradycję pszczelarstwa przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. Ich pasieka posiada około 600 rodzin pszczelich. Mimo, że pszczelarstwo to dość wymagająca praca, kochają to, co robią i sprawia im to ogromną satysfakcję.

 

Sok jabłkowy z Inkubatora Przetwórstwa Lokalnego w Łojewie. Jest doskonałą propozycją dla ludzi, którzy cenią sobie ekologię oraz wyroby z własnych upraw. Sok jest możliwy do zrobienia z każdego rodzaju owocu (jak np. antonówka), co wspiera rozwój produkcji rolnej ukierunkowanej na ekologię i odnawia stare odmiany owoców. Cały proces omija pośredników, co skutkuje zmniejszeniem śladu węglowego. Do żadnego soku nie są dodawane żadne ulepszacze jak i przeciwutleniacze, nie są dodawane również cukry, czy słodziki a sok opiera się tylko na fruktozie zawartej w owocu. Sok  wyróżnia się dużą zawartością błonnika oraz krótkim czasem pasteryzacji. Do wytłoczenia produktu nie potrzebny jest prąd tylko jest używana woda w układzie zamkniętym. Każda odmiana soku smakuje inaczej przez to zyskuje swoją wyjątkowość. Gmina oraz CIS mają zamiar stworzyć lokalną markę regionu a ilość dóbr wytwarzanych w inkubatorze cały czas rośnie gdyż obejmuje już ponad 20 produktów m.in. takich jak sok marchwiowy czy pomidorowy. Cały budynek inkubatora jest też przystosowany do prowadzenia działalności produkcyjnej, usługowej, szkoleniowo-doradczej z zakresu przetwórstwa rolno-spożywczego jak i również jest przystosowane dla Pań z Koła Gospodyń Wiejskich.  Będą one mogły tam przetwarzać swoje przetwory czy przygotowywać jedzenie na targi, festyny, piec ciasta chleby, czy robić konfitury.

 

Syrop lawendowy firmy Lovenda Kujawska z Leszczy. Syrop lawendowy wytwarzany jest z pasją i starannością w tradycyjny sposób. Właścicielka firmy pani Karolina Grontkowska podchodzi do każdego produktu z niezwykłą starannością, dbając zarówno o jego jakość, jak i wyjątkowy smak. Syrop wykonany jest na bazie cukru i specjalnie wyselekcjonowanych kwiatów odmiany lawendy kulinarnej. Przyciąga uwagę swoim niepowtarzalnym smakiem i aromatem, idealnie sprawdza się jako dodatek do: kawy, herbaty, lemoniady, drinków, deserów na ciało i zimno. Syrop z lawendy ma działanie wyciszające i zmniejszające napięcie - przyda się więc przy problemach z zasypianiem, ale również na silne bóle i stany zapalne. Warto stosować go również podczas infekcji. Redukuje on nieprzyjemne objawy przeziębienia, rozgrzewa i wzmacnia odporność. Regularne stosowanie syropu lawendowego stanowi narzędzie do leczenia depresji i stanów lękowych. Pobudza wydzielanie soków trawiennych, dlatego, jeśli ma się problemy z żołądkiem lub chce się poprawić apetyt, warto go wypróbować

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

WŁADYSŁAWY 2022
XXIII edycja nagród

NOMINACJE
CZŁOWIEK

Janusz Bożko – od ponad 30 lat jest  nauczycielem geografii w szkołach podstawowych, w gimnazjum, gdzie był wychowawcą klas geograficzno-turystycznych. Obecnie pracuje w Szkole Podstawowej nr 2 im. Doktora Jana Dreckiego w Gniewkowie. Pan Janusz Bożko jest wieloletnim opiekunem Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego ‘’Włóczykije”. Od 2010 roku pełni funkcję koordynatora Astrobazy Kopernik w Gniewkowie. Ponadto jest radnym Rady Miasta w Gniewkowie. Pan Janusz Bożko angażuje się w różne działania związane z ekologią i ochroną środowiska, jednym z przykładów jest rajd pieszy długodystansowy ,,Tamtendyk”. Turyści z szkoły w Gniewkowie, wraz z opiekunami piechotą idą ponad 40 kilometrów z Solca Kujawskiego do Gniewkowa lub z  Gniewkowa do Solca Kujawskiego. Pan Janusz jest współorganizatorem wielu wycieczek, rajdów, obozów wędrownych. Aktywnie angażuje się w wiele akcji i projektów, w tym m.in.  Program Młodzi w Akcji+, Projekt  Niebo nad Astrobazami , Akcja Sprzątanie Świata, Europejski dzień w Bez Samochodu, Program Aktywni Błękitni, Projekt Przyroda, Dzień Wiosny,  Dzień Ziemi, Sprzątamy Dla Polski, pikniki ekologiczne.

Halina Kolińska - z zawodu nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie, a w życiu codziennym osoba promująca ekologiczny i zdrowy tryb życia. Działania Pani Haliny nie wynikają z pracy zawodowej, a wyłącznie z jej pasji. Jako drużynowa 5 Drużyny Harcerskiej Hufca Pałuki planuje z innymi liczne akcje i projekty ekologiczne, np. sprzątanie miast lub sadzenie drzew, a osobą fundującą potrzebny sprzęt jest właśnie Pani Halina. Co roku organizuje obozy, w których program stara się wplatać tematykę ekologiczną, dzięki czemu uczestnicy nie dość, że dobrze się bawią, to dużo się uczą. Prowadzi również zbiórki harcerskie oraz lekcje wychowawcze o recyklingu i zagrożeniach środowiska. Pani Halina również promuje aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Rezygnuje z jazdy samochodem i chodzi do pracy pieszo aby żyć zdrowo i nie zanieczyszczać powietrza spalinami, a w wolnym czasie lubi też jeździć rowerem oraz chodzić z kijkami.

Dorota Sajbor – jest pracownikiem Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, który ma swą siedzibę w Kruszwicy. Pani Dorota realizuje wiele  projektów m.in.: "Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”, "Spotkanie z podróżnikiem", "Pomóż Nam posprzątać Park".
Projekt "Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!” dotyczy realizacji zadań związanych z edukacją środowiskową dla młodzieży jak i dla seniorów w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia. 
Pani Dorota od lat pracuje w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia troszcząc się o naszą nadgoplańską florę jak i również faunę.
Cała praca jaką wykonuje Pani Dorota jest wymagająca i pochłania wiele czasu. 

FIRMA


Instytut Zootechniki. Państwowy Instytut Badawczy – Zakład Doświadczalny w Kołudzie Wielkiej. W 1962 roku ówczesny dyrektor zakładu doc. dr Kazimierz Bieliński zakupił w Danii stadko gęsi Białej Włoskiej i od tamtego czasu zakład zaczął specjalizować się w hodowli gęsi. Wieloletnie badania naukowe, prace selekcyjne, prowadzone od 2003 r. w ramach utworzonego w zakładzie Krajowego Ośrodka Badawczo- Hodowlanego Gęsi, pozwoliły na zdecydowaną poprawę genotypu i utrwalenie wartościowych cech użytkowych tej gęsi, która w międzyczasie otrzymała nazwę handlową „gęś Biała Kołudzka”. Za wybitne osiągnięcia w hodowli zakład otrzymał w 2000 roku nagrodę Prezesa Rady Ministrów. W 2009 roku został uhonorowany przez Sejmik Województwa Kujawsko- Pomorskiego odznaką honorową, a w 2012 roku Medalem Marszałka Województwa za zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Obok działalności naukowo- badawczej i produkcyjnej, od kilku lat duży nacisk kładzie się w zakładzie na akcje promocyjne ukazujące walory zdrowotne gęsiny i jagnięciny. Zakład bierze udział w wystawach zwierząt, m.in. na targach POLAGRA w Poznaniu i AGROTECH w Minikowie, zdobywając wiele nagród. Organizuje corocznie we wrześniu Święto gęsi Białej Kołudzkiej, uczestniczy w listopadzie w akcji „Gęsina na Świętego Marcina”, prowadzi szkolenia połączone z pokazami i degustacją dla zainteresowanych hodowców i Kół Gospodyń Wiejskich oraz prelekcje dla młodzieży szkolnej. Zakład odwiedzany jest przez liczne wycieczki krajowe i zagraniczne.

Luk-Plast s.c. w Inowrocławiu. Firma ta rozpoczęła swoją działalność w 1998 roku a jej właścicielem jest Łukasz Kubczak. Misją firmy LUK-PLAST s.c. jest osiągnięcie pozycji silnego partnera dla producentów wyrobów z tworzyw sztucznych w Polsce i za granicą. Produkcja opiera się na 4 liniach do granulacji oraz załodze 30 osób wykwalifikowanej kadry. Przy współpracy z PARP firma LUK-PLAST  w 2020 roku wdrożyła  projekt unijny  „Podziałania 3.2.1 Badania na rynek, Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020”, poprzez który wdrożono do firmy LUK-PLAST innowacyjnej technologii recyklingu materiałowego polimerów termoplastycznych celem otrzymania pełnowartościowego składu regranulatów, czyli specjalnego typu granulatu, który został wyprodukowany w procesie przetwarzania tworzyw sztucznych. Jest on wykorzystywany do produkcji kolejnych wyrobów. Projekt unijny umożliwił zakup  i uruchomienie linii produkcyjnej, pozwalającą Beneficjentowi wytwarzać innowacyjne regranulaty na skalę przemysłową.  Unijna dotacja pomogła rozwinąć nie tylko działalność firmy LUK-PLAST, ale również pozytywnie wpłynęła na rozwój polskiego rynku recyklingu. 

Zaptech sp. j. Sobańscy Janikowo. Firma, działając od 1995 roku świadczy specjalistyczne usługi w zakresie odzysku i recyklingu materiałowego tworzyw sztucznych, w tym produkcji regranulatów tworzyw sztucznych i niszczenia danych zapisanych na optycznych nośnikach danych – CD i DVD, produkcji wyrobów foliowych: rękawów, kapturów, folii LDPE, worków, w tym EVA oraz antystatycznych ESD. Specjalistycznie przeszkoleni pracownicy firmy Zaptech zapewniają klientom solidność i fachowość w zakresie oferowanych wyrobów i usług. Sumiennie realizują zlecenia zgodnie z oczekiwaniami, jak również gwarantują poufność i bezpieczeństwo na wszystkich etapach wykonywania usług. Celem firmy jest – „nowe życie tworzyw sztucznych”, a ich priorytetami są rzetelna realizacja zleceń i zadowolenie klienta oraz ochrona środowiska. Wszelkiego rodzaju procesom produkcyjnym towarzyszy wytwarzanie odpadów. Zadaniem firmy Zaptech Sp. j. jest optymalne zagospodarowanie odpadów poprodukcyjnych w taki sposób, aby jak największa ich część trafiła do ponownego wykorzystania. Specjaliści zatrudnieni przez nominowaną formę zajmują się nie tylko zagospodarowaniem odpadów poprodukcyjnych ale również doradzają, w jaki sposób usprawnić procesy związane z ich usuwaniem, przy jak najmniejszym uszczerbku dla środowiska naturalnego. Należy pamiętać, że większości tworzyw sztucznych można dać nowe życie i to wielokrotnie, jednocześnie przyczyniając się do ochrony naszej planety.


GOSPODARSTWO ROLNE


Folwark Warzyn państwa Mai i Michała Sędłak (sołectwo Kijewo) - Właściciele prowadzą gospodarstwo z dużym poszanowaniem dla tradycji tego miejsca. Sami pochodzą z miasta i nie mają rolniczych korzeni, dlatego bardzo zależało im na tym, aby nie zmieniać charakteru folwarku. Jego pierwszy właściciel w 1850 roku wybudował tu dworek, a około 1870 r. zabudowania folwarczne. Sąsiedztwo lasu, sadów i stawu idealnie wpasowało się w klimat tego miejsca. Warzyn to dziś niewielka osada wiejska, należąca do sołectwa Kijewo. To miejsce i przepiękny zabytkowy folwark oczarowały Państwa Maję i Michała Sędłak tak bardzo, że postanowili w 2015 r. zostać jego właścicielami. I tak oto automatyk przemysłowy oraz nauczycielka matematyki rozpoczęli swoją przygodę z gospodarstwem ekologicznym. Jego powierzchnia to około 10 ha, na co składają się uprawy warzyw, owoców i zbóż. Mieszkańcami folwarku są także cztery konie, dzięki którym gospodarze mają naturalny obornik. Są też kaczki i kury, aby mieć własne jajka. Państwo Sędłak nastawieni są głównie na produkcję kiszonek i przetworów z owoców. Z ich ofertą można zapoznać się za pośrednictwem strony internetowej folwarkwarzyn.pl. Swoje produkty wystawiają także na sprzedaż za pośrednictwem wiejskiej e-skrzynki. To inicjatywa Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, która skupia lokalnych, legalnie działających producentów żywności z województwa kujawsko-pomorskiego. Uprawy prowadzone są tutaj wyłącznie metodą tradycyjną, tylko za pomocą ręcznych narzędzi oraz przetwarzania produktów tak jak za dawnych lat.

Gospodarstwo rolne Tomasza Śmiertka z Rucewa. Właściciel prowadzi swoje gospodarstwo od 13 lat, jednak już od dziecka pomagał w prowadzeniu go swoim rodzicom. Praca rolnika bardzo go interesowała i w tym celu postanowił dalej kształcić się w tym kierunku. Posiada ponad 40 hektarów pól i 4 hektary łąk, których używa do prowadzenia swojego gospodarstwa.  Uprawia na nich m.in. kukurydzę, która w całości przeznaczana jest na ekologiczny pokarm dla zwierząt, gdyż Pan Tomasz własnoręcznie wytwarza dla nich pokarm. Używa również wyściółki jako ekologicznego nawozu dla plonów. Oprócz tego regularnie sprawdza jakość plonów, gdyż zależy mu na tym, by były one w jak najlepszym stanie. Mimo tego, iż praca rolnika jest bardzo trudna i odpowiedzialna, to Panu Tomaszowi sprawia radość i satysfakcję.

Gospodarstwo rolne Radomira Zdziarskiego z Bożejewic.  Jest ono gospodarstwem wielopokoleniowym, stawiającym na uprawę ekologiczną, zmierzającą do poprawy jakości pozyskiwanych produktów oraz zwiększenia ich zdrowotności. W gospodarstwie stosowane są praktyki przyjazne dla zdrowia ludzi, zwierząt, środowiska oraz klimatu. Gospodarstwo wyróżnia się dużą dbałością o szczegóły w uprawie warzyw miękkich takich jak czosnek i cebula, a także zbóż: pszenicy i kukurydzy. Ekologiczna uprawa warzyw jest czasochłonnym i skomplikowanym przedsięwzięciem, wymaga od rolnika zaangażowania, dużego nakładu pracy i czasu. Każda roślina bowiem wymaga indywidualnego podejścia do jej uprawy. W gospodarstwie nie stosuje się środków ochrony roślin, usuwanie chwastów odbywa się mechanicznie oraz manualnie. Zbiór oraz sortowanie i obróbka odbywa się ręcznie, dzięki czemu podczas całego procesu nie zanieczyszcza się środowiska i powietrza szkodliwymi paliwami. W tym gospodarstwie nie marnuje się pozostałości roślin, ale traktuje się je jako ekologiczny nawóz, dzięki któremu utrzymane jest właściwe pH gleby, a także jej odpowiednia zawartość w składniki odżywcze w postaci mikro i makroelementów. Gospodarstwo posiada również panele fotowoltaiczne, dzięki którym wytwarzany jest darmowy prąd ze słońca, który wykorzystywany jest między innymi do zasilania pompy nawadniającej rośliny. Przy stałej produkcji prądu instalacja nie emituje dwutlenku węgla, czyli nie ma szkodliwego wpływu na życie zwierząt i ludzi.


INWESTYCJA

Budowa instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej i mikroinstalacji w gminie Barcin – Zrealizowana inwestycja polegała na utworzeniu 29 mikroinstalacji fotowoltaicznych na budynkach prywatnych oraz budowie 6 mikroinstalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. Wszyscy mieszkańcy gminy znajdujący się na liście projektowej zużywają w ciągu roku od 3 – 15 tys. kWh energii elektrycznej w swoich gospodarstwach domowych. Ta inwestycja niesie za sobą wiele aspektów ekologicznych jednym z nich jest zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w produkcji energii poprzez realizację projektu. Kolejnym z nich jest uniknięta emisja CO2, która wynosi dla budynków prywatnych  146 150 kg w ciągu roku, natomiast dla budynków publicznych jest to aż 226 265 kg w ciągu roku. Następnymi z korzyści w przypadku realizacji przedsięwzięcia będą roczne oszczędności z uwzględnieniem systemu opustowego dla każdej instalacji, które wyniosą od 1,5 tys. zł do ponad 5 tys. rocznie w zależności od wielkości instalacji. Pozytywnymi skutkami realizacji tej inwestycji będą : wsparcie rozwoju instalacji produkujących energię z OZE, promowanie postaw proekologicznych, mniejsze nakłady ekonomiczne na energie elektryczną. Projekt ten nie generuje przychodu - generuje za to oszczędności w kosztach operacyjnych – kosztach zużycia energii elektrycznej. Wnioskodawca a także beneficjenci końcowi będą zużywać mniej prądu od operatorów, ponieważ „sami będą go produkować swoimi instalacjami”.     

Inwestycje proekologiczne w Szkole Podstawowej nr 8 w Inowrocławiu. Szkoła jako pierwsza placówka edukacyjna w Inowrocławiu zaczęła korzystać z odnawialnych źródeł energii. W 2021 roku założyła panele fotowoltaiczne na całym dachu budynku co pozwoliło zredukować zużycie energii o 34 %. W budynku szkoły zainstalowano 42 czujniki temperatury i wilgoci oraz zoptymalizowano pracę czterech obwodów grzewczych sterowanych za pomocą Leanheat building. Każdy z tych obwodów grzewczych ma indywidualnie zoptymalizowaną temperaturę utrzymania. System Leanheat Building uczy się budynku, aby zoptymalizować pracę systemu grzejnego. Jest to jedyny do tej pory w naszym mieście, pilotażowy projekt oszczędzania energii dzięki sztucznej inteligencji w budynkach szkolnych.

Edukacyjny Zielony Taras w Akademii Szkolnictwa AS w Inowrocławiu. Akademia Szkolnictwa powstała w oparciu o wieloletnie doświadczenie w zakresie edukacji zawodowej i obserwacji najnowszych trendów w tej dziedzinie w Polsce i w Europie. Szkoła łączy też nowoczesne i efektywne sposoby nauczania zawodu z tradycją i historią. Akademia Szkolnictwa "AS" w Inowrocławiu posiada certyfikat jakości ESQA -"Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości" oraz certyfikat Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny- "Szkoła Przyjazna Rodzinie". Po zmianie siedziby i zagospodarowaniu nowej przestrzeni szkoła niezwykle dumna jest z Edukacyjnego Ziołowego Tarasu. Już przekroczenie progu tego miejsca sprawia, że człowiek czuje się jakby trochę zdrowszy. W sposób ekologiczny uczniowie uprawiają tam  zioła, by móc je wykorzystywać w bieżącej pracy szkoły (nie tylko do gotowania), a następnie tworzyć z ich udziałem kolejne zdrowe pyszności. Na koncie mają już smakowe miody, ziołowe ciasteczka, wędliny z ziołami i ziołowe oleje do sałatek. Na tarasie znajdują się różnego rodzaju zioła które mają wszelakie zastosowania. Jest to także miejsce rekreacji uczniów i nauczycieli tego obiektu.  Takie miejsca dobrze wpływają na osoby, które tam przebywają. Jest on także miejscem spotkań towarzyskich.


PLACÓWKA OŚWIATOWA

Przedszkole Juniorek w Inowrocławiu. Placówka podejmuje różnorodne  działania proekologiczne, ukazując, jak ważne są one w życiu człowieka. Prowadzone są zajęcia edukacyjne na temat ekologii, dzięki czemu dzieci już od najmłodszych lat uświadamiają sobie, jak ważne jest dbanie o środowisko. W edukacji ekologicznej dzieci ważną rolę odgrywają metody aktywizujące jak i też dobór odpowiednich form pracy, takich jak np. wycieczki i spacery do różnych ekosystemów.  Przedszkole bierze również udział w różnorodnych akcjach związanych z ochroną środowiska naturalnego, np. Akcja Sprzątania Świata, podczas której dzieci uczą się, w jaki sposób należy segregować śmieci; Projekt Edukacyjny "Działaj z ImPETem", który uczy w jaki sposób należy postępować z opakowaniami w domu, przedszkolu i w najbliższym otoczeniu; Projekt "EkoEksperymentarium", dzięki któremu można łatwo zrozumieć, jak wielkie znaczenie dla środowiska ma zmiana drobnych nawyków (oszczędność wody, światła, prądu itp.). W przedszkolu organizowany jest "Dzień Wody", który na celu ma uzmysłowienie dzieciom znaczenia wody dla  ludzi, zwierząt i roślin oraz zrozumienie potrzeby jej oszczędzania. W kwietniu w przedszkolu obchodzony był Światowy Dzień Ziemi, którego celem jest promowanie ekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. Przedszkolaki brały udział w konkursach o tematyce ekologicznej - wykonały żółty pojemnik, wzięły udział w pokazie mody ekologicznej, gdzie zaprezentowały wykonane przez siebie stroje ekologiczne. W salach przedszkolnych można zauważyć kąciki przyrody, o które dbają dzieci. Ponadto kolorując i rysując obrazki, zawsze pamiętają, by tworzyć po dwóch stronach kartki, aby nie marnować papieru, a co za tym idzie drzew.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Doktora Jana Dreckiego w Gniewkowie. Placówka bardzo dba o wykształcenie ogólne uczniów jak i cechuje ją szeroki zakres działań  proekologicznych. Szkoła angażuje się w różne czynności związane z ochroną środowiska. Jednym z przykładów jest Dzień Ziemi pod hasłem “PRZYWRÓĆ NASZĄ ZIEMIĘ”. Dzieci tego dnia sprzątają teren wyznaczony wokół placówki.  Przykładem działań na rzecz środowiska jest projekt “SEGREGACJA ŚMIECI TO EKOLOGII PODSTAWA”. Pod takim tytułem szkoła zaprezentowała swój kącik na korytarzu, gdzie zostały postawione specjalne pojemniki na posegregowane odpady oraz samorząd wywiesił kartki na tablicy korkowej do jakich kolorowych kontenerów uczniowie mają wrzucać poszczególne śmieci. Szkoła również udziela się w wszelakich festynach ekologicznych, dzięki czemu dzieci mają okazję wyrobić dobre nawyki związane z ekologią. Osoby zaineresowane biorą udział w quizach, w których sprawdzane są umiejętności oraz wiedza o ochronie środowiska. Placówka organizuje co pół roku rajd pieszy długodystansowy pod nazwą “TAMTENDYK”. Rajd ten ma swoją wieloletnią tradycje dlatego jest tak ważny dla uczniów. Piechurzy idą ponad 40 km z Gniewkowa do Solca Kujawskiego lub z Solca Kujawskiego do Gniewkowa. Uczniowie po drodze mijają Niedźwiadki, Jarki, Zieloną, dochodzą do Cierpice Kąkol i tam kończą swoja trasę - jeśli zaczynają od miejscowości Gniewkowo. Do tej organizacji dołączają się również Urząd Miejski Gniewkowo, Nadleśnictwo, MGOKSiR oraz Prezes Klubu Turystów Pieszych “Horyzont”. Uczniowie biorą również czynny udział w piknikach ekologicznych, które pogłębiają ich wiedzę w zakresie obserwacji nieba, Słońca oraz piękną Dolinę Wisły, którą obserwowali przez lornetki. Te działania uczą ich wiedzy ekologicznej jak i astronomicznej. Placówka posiada również Koło Krajoznawczo-Turystyczne. Celem jego zajęć  jest zagospodarowanie czasu w formach promujący aktywny i zdrowy tryb życia. Ciekawym  projektem jest program “AKTYWNI BŁĘKITNI SZKOŁA PRZYJAZNA WODZIE”. Głównymi zadaniami są upowszechnianie wiedzy i wyrobienie poprawnych nawyków dotyczących wody. 

Szkoła Podstawowa im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Orłowie. Jest to szkoła, która skupia dużą uwagę na edukację ekologiczną. Uczniowie na każdym kroku są uświadamiani jak ważna jest troska o środowisko. Szkoła bierze aktywny udział w różnych konkursach ekologicznych, akcjach „Sprzątanie świata”, w każdej klasie zwraca się uwagę dzieciom na segregowanie śmieci. Ponadto od września roku 2022 szkoła ta realizuje projekt we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Harcerstwa i Dzieci Specjalnej Troski “Nastoletni Ziemianie dla Naszej Planety”. Celem tego projektu jest doskonalenie umiejętności języka angielskiego i kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów klas od 4 do 8. Uczniowie klas od I do III dołączyły do Ogólnopolskiego Projektu “Z ekologią na Ty”.  Projekt ten jest odpowiedzią na aktualne potrzeby dzieci, wymogi edukacyjne zawarte w podstawie kształcenia ogólnego i wychowania przedszkolnego oraz opublikowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki kierunki polityki oświatowe państwa na rok szkolny 2022/23. Szkoła ta zaangażowana jest również w zbiórki zużytych baterii, makulatury, plastikowych nakrętek oraz karmy do schroniska dla zwierząt w Inowrocławiu.

PRODUKT


Olej  Skolej s.c. Robert Skrzypek, Paweł Skrzypek z Kościelca. Oleje wydobywane są z różnych nasion, pestek czy orzechów są wykorzystywane jako rewelacyjny dodatek do różnego rodzaju dań i potraw. Doskonale sprawdzają się jako składnik dressingu do sałatki, a także wzbogacają smak pieczywa. Aby zachowały wszystkie swoje właściwości, należy spożywać je wyłącznie na zimno. Oleje posiadają dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspomagają przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Ponadto oleje tłoczone na zimno nierafinowane mają niebagatelną rolę w zakresie zapobiegania chorobom układu krążenia czy nowotworom. Co więcej, każdy rodzaj posiada inne dodatkowe właściwości, jedne są bogatym źródłem różnorodnych witamin, a inne obniżają poziom cholesterolu.. Firma dba o ich najwyższą jakość. Oleje tłoczone na zimno powinny przyjmować  dzieci, seniorzy, osoby, które chcą uzupełnić swoją dietę o wartościowe składniki odżywcze. Oferowane produkty to przede wszystkim gwarancja najwyższej jakości. Do każdego produktu producent podchodzi z ogromną dbałością o jego jakość oraz smak. Oleje tłoczone na zimno nierafinowane Skolej tworzone są wyłącznie z najlepszych ziaren. Do procesu produkcji są dopuszczane wyłącznie wysokiej klasy odmiany nasion pochodzących z naturalnych upraw. Dzięki temu są one w pełni ekologiczne i zdrowe. 

Pyłek pszczeli firmy Naturalis ze Sławska Wielkiego.  Naturalis to rodzinna firma, która w sposób tradycyjny zgodnie z naturą prowadzi pasiekę i propaguje wiedzę o życiu i znaczeniu pszczół. Właściciele kontynuują ok. stuletnią  tradycję pszczelarską dokładając wszelkiej staranności by miody i inne produkty pochodzące z ich pasieki były jak najlepsze jakościowo. Pyłek pszczeli to propozycja produktu, który pozyskiwany  jest z wielką starannością i według tradycyjnych,  naturalnych metod bez linii produkcyjnych oraz bez użycia nowoczesnej technologii. Pyłek ma wiele zastosowań i właściwości. Nominowany produkt stanowią pyłki kwitnących roślin zebrane przez pszczoły i częściowo przetworzone. Zbite w małe kuleczki pyłki pszczoły niosą do ula, aby po dalszym przetrawieniu stały się one dla nich pokarmem.  Suplementacja pyłku może podwyższyć naszą odporność na różne choroby. Pyłek kwiatowy ma działanie odżywcze, odtruwające, antydepresyjne, antyalergiczne, przeciwmiażdżycowe, antybiotyczne, regulujące trawienie, leczenie schorzeń prostaty, wspomagające leczenie cukrzycy, poprawiające wzrok, przeciwzapalne, kosmetyczne.

Twaróg zaleski z serowarni Janik w Zalesiu Barcińskim. Serowania od wielu lat jest prowadzona z ogromną pasją przez panią Marlenę Janik. Gospodarstwo to zasłynęło z takich produktów jak: mleko, sery i masło, lecz ostatecznie postanowiono skupić się jedynie na produkcji twarogów oraz serów. Tak jak mówi Pani Marlena produkty są wytwarzane z dużym zamiłowaniem i należytą starannością. Dzięki produkcji z pasją i troską o jakość odwdzięczają się niepowtarzalnym smakiem jak i wyglądem. Przy produkcji używa się jedynie naturalnych produktów. Warto również dodać, iż znakomitą jakość i smak zapewnia mleko pochodzące od krów z gospodarstwa właścicielki. Sam proces wyrobu sera przebiega w kilku etapach. Należy wytworzyć zsiadłe mleko oraz podgrzać je do odpowiedniej temperatury, następnie wykorzystywane są foremki lub specjalne chusty po to by uformować i zważyć ser. Praca właścicielki okazuje się zauważalna przez różne podmioty, ponieważ Pani Marlena była wielokrotnie wyróżniona i nagrodzona w wielu konkursach. Pierwszym zdobytym wyróżnieniem była nagroda uzyskana za Twaróg zaleski w 2016 roku w Minikowie w konkursie ,,Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów’’. Pani Marlena zdobyła także wyróżnienie w ,,Konkursie na najlepszy pałucki produkt’’ w Żninie w 2017 roku. Cała działalność Serowarni Janik jest ekologiczna, dzięki naturalnym produktom

 

---------------------------------------------

WŁADYSŁAWY 2021
XXII edycja nagród

NOMINACJE

CZŁOWIEK

Dariusz Dekański – nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Budowlanych
im. gen. Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu, Prezes Klubu Turystyki Rowerowej "Kujawiak" w Inowrocławiu. Pasją Pana Dariusza jest jazda na rowerze, przy każdej możliwej okazji wybiera się na przejażdżki i pokonuje na nim wiele kilometrów. Jest przykładem człowieka, który swoim działaniami stara się dobrze wpływać na ekologię. Pokazuje, że rowerem można dojechać wszędzie, jeśli tylko się chce. Ponadto jest żywym dowodem na to, że jeśli chcemy pojechać na drugi koniec Polski, to nie potrzebujemy do tego tylko i wyłącznie samochodu. Wybór tego typu transportu jest korzystniejszy dla środowiska i własnego zdrowia. Swoim działaniem stara się zachęcić innych do jazdy na rowerze i wspólnego dbania o środowisko. Podczas każdego wyjazdu zarówno Pan Dariusz, jak i inni rowerzyści sprzątają po sobie, a każdy napotkany po drodze odpad zabierają ze sobą i wyrzucają w przeznaczone do tego miejsce. Pan Dariusz uwielbia przebywanie na łonie natury. Pokazuje nam, że na rowerze można odkrywać nowe, ciekawe trasy z pięknymi widokami, których nie da się przejechać i zobaczyć samochodem.

Artur Feliksiak - leśniczy w leśnictwie Balczewo, odpowiada za utrzymanie porządku w lesie. Prowadzi spotkania ze wszystkimi grupami wiekowymi począwszy od przedszkolaków a kończąc na klubach seniora. Podczas spotkań najczęściej porusza tematy zagrożonych gatunków roślin i zwierząt oraz wpływu człowieka na środowisko. Od początku swojej edukacji pasjonował się leśnictwem i spełnia się zawodowo od 1996r. Pan Artur podobnie jak Władysław Jagiełło dba o cisy, tworzy warunki dogodne do wzrostu i rozwoju tych roślin. Dla dobra i ochrony środowiska organizuje między innymi  akcje sadzenia drzew, dogłębnie sprawdza teren przed podjęciem jakichkolwiek czynności gospodarczych, wytycza miejsca parkingowe oraz integracji, kontroluje stan tablic informacyjnych, zgłasza miejsca, w których znajdują się gatunki zwierząt i roślin pod ochroną, dba o ptaki i nietoperze. To tylko niektóre czynności, które Pan Feliksiak podejmuje, aby zadbać o przyszłość naszej planety i pobliskich lasów.

Przemysław Stefański - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu oraz radny Rady Miejskiej w Gniewkowie. W 2016 r. został laureatem nagrody Władysławy. Od dziecka Pan Przemysław interesuje się przyrodą i otaczającym nas światem. Jego pasją jest ornitologia oraz fotografia. Sam posiada własną hodowlę, w której znajdują się między innymi karolinki z Karoliny Północnej, cyraneczki z Brazylii, mandarynki z Chin oraz wiele innych ptaków. Wszystkie ptaki mają zapewnione świetne i korzystne warunki do życia i prawidłowego rozwijania się. Warto dodać, że Pan Przemysław posiada w ogrodzie własnoręcznie wykonane gniazdo dla bocianów oraz staw. Pan Przemysław wspólnie działa z Uniwersytetem Wrocławskim, gdzie współpracuje z kartoteką gniazd i lęgów oraz zbiera informacje do kryteriów lęgowości ptaków. Od ponad 30 lat zbiera dane do zimowego liczenia ptaków wodnych zimujących co roku na odcinku KU04 Kruszwica - Inowrocław, następnie publikowane jest to przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w raportach o stanie środowiska. Pan Przemysław jest idealnym przykładem człowieka oddanego przyrodzie.

FIRMA

Berry Superfos Kruszwica jest wiodącym w Europie producentem opakowań termoformowanych, zapewniającym skuteczne rozwiązania dla wielu gałęzi branży spożywczej. Kruszwicka firma dba o bezpieczeństwo pracowników. Świadczy o tym pobity jakiś czas temu rekord 10 lat bez wypadków wymagających zgłoszenia. Zakład w Kruszwicy zwraca uwagę na ochronę środowiska m.in. stara się maksymalizować wykorzystanie plastiku i ograniczyć straty w materiale. Spółka przystąpiła również do programu Clean Sweep, "Nie traćmy ani granulki". Celem programu  jest przede wszystkim zapewnienie by realizacja usług prowadzona była w warunkach przyjaznych środowisku i bezpiecznych dla człowieka.  W czasie tzw. bezpiecznego tygodnia odbywają się szkolenia pracowników z zakresu bezpieczeństwa i norm ekologicznych panujących w zakładzie. Firma organizuje również coroczny konkurs dla dzieci, który ma poszerzyć ich świadomość na temat ochrony środowiska i ekologii. Finałem konkursu jest wycieczka dla biorących udział do miejsca, w którym dowiedzą się jak chronić naszą planetę oraz integrują z przyrodą bądź zwierzętami.

Plast Mar Balczewo.  Firma utworzona została w 1975 roku. Jej  prezesem jest pan Marek Margielewski. Początkowo firma produkowała tworzywa sztuczne, dzisiaj zajmuje się recyklingiem odpadów polipropylenowych PP i polietylenowych PE. Poddają również recyklingowi segregowane odpady technologiczne. W zakładzie znajduje się Akademia Plastikowego Marka, w której dla młodszych  funkcjonuje Punkt Edukacji Ekologicznej - w nowoczesnych pomieszczeniach prowadzone są zajęcia dla uczniów, których celem jest pogłębienie wiedzy z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska i praktyczne poznanie procesu recyklingu, oraz Punkt Edukacji Technicznej dla nieco starszych – ma on  pogłębiać wiedzę o tworzywach sztucznych, pokazywać w jaki sposób możemy ograniczać ich szkodliwe oddziaływanie na środowisko, zachęcać do segregacji, recyklingu i utylizacji tworzyw sztucznych, ale także uświadamiać, że sam plastik nie jest winny zanieczyszczeniu Ziemi. W tym roku w firmie Plast Mar odbyła się  Konferencja „Gospodarka odpadami, a obowiązki przedsiębiorców – wyzwania prawne i środowiskowe”  poświęcona aktualnym problemom branży odpadowej. Pan Marek Margielewski zorganizował Rajd Pieczonego Ziemniaka. Uczestnicy rajdu mieli do wyboru około 6 kilometrową trasę pieszą po lesie w Balczewie oraz marsz na orientację, który odbył się na terenie firmy. Celem rajdu był czynny wypoczynek na świeżym powietrzu. Firma wspiera także osoby niepełnosprawne, organizacje charytatywne poprzez skup nakrętek od osób prywatnych, instytucji bierze udział w lokalnych festynach, na których edukują w jaki sposób postępować z odpadami.

Zakład Energetyki Cieplnej Inowrocław (ZEC) to firma działająca w Inowrocławiu od ponad 50 lat. Początki działalności zakładu to jedna kotłownia przy ul. Armii Krajowej. Obecnie, ciepłownia przy ulicy Torowej, gdzie znajduje się główna siedziba spółki, ogrzewa około 1200 budynków na terenie Inowrocławia. Z jej usług korzysta ponad 50% mieszkańców. Firma jest jednym z prekursorów ekologicznych rozwiązań dotyczących wytwarzania ciepła. Dzięki stosowaniu opału najwyższej jakości, systemom filtracji oraz modernizacji sieci ciepłowniczej ZEC przyczynia się do ograniczenia smogu w mieście. Dodatkowo, ze względu na rosnące ceny węgla oraz szkodliwe skutki jego spalania, spółka sukcesywnie zmniejsza jego wykorzystanie, wprowadzając w życie rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii. W Inowrocławiu funkcjonuje centrala hybrydowa, w której działają dwie pompy zasilane energią słoneczną. Zakład Energetyki Cieplnej kładzie duży nacisk na edukację. W siedzibie spółki utworzono Centrum Edukacji Ekologicznej „Ekostrefa”. Kształci ono dzieci, młodzież i dorosłych w zakresie produkcji i dystrybucji ciepła, ekologii i ochrony środowiska naturalnego.

 

GOSPODARSTWO ROLNE

Gospodarstwo rolne Mateusza Banaszkiewicza  w Radziejowie, cechuje się bardzo dużą dbałością o detale w uprawie między innymi tymianku, kukurydzy, pszenicy, jeżówki a także pietruszki. Uprawa ziół to skomplikowany proces nie polegający tylko na zaangażowaniu w produkcję surowców, lecz także na wyselekcjonowaniu produktów najwyższej jakości. Ekologiczna uprawa skupia się na rozsądnym i indywidualnym podejściu do danej rośliny. W tym gospodarstwie nie stosuje się środków ochrony roślin, redukcja chwastów przebiega mechanicznie i manualnie.  Podstawę stanowi zmianowanie gleby, zapewnia to odpowiednie podłoże bogate w mikro i makroelementy. Obróbka surowca wymaga dużego nakładu pracy, podczas całego procesu nie używa się szkodliwych paliw zanieczyszczających środowisko i powietrze. W rolnictwie ekologicznym stosuje się praktyki uprawy rolnej, które przyczyniają się do utrzymania lub zwiększenia materii organicznej w glebie i zapobiega jej erozji. To gospodarstwo rolne troszczy się o środowisko, kieruje się zasadami less-waste czyli nie marnuje pozostałości roślin lecz traktuje je jako ekologiczny nawóz. Gospodarstwo ma również panele fotowoltaiczne, dzięki którym wytwarza się darmowy prąd ze słońca. Przy stałej produkcji prądu instalacja nie emituje CO2, czyli nie wytwarza szkodliwych dla zwierząt i ludzi substancji.

Folwark Warzyn państwa Mai i Michała Sędłak (sołectwo Kijewo).  Właściciele prowadzą gospodarstwo z dużym poszanowaniem dla tradycji tego miejsca. Sami pochodzą z miasta i nie mają rolniczych korzeni, dlatego bardzo zależało im na tym, aby nie zmieniać charakteru folwarku. Jego pierwszy właściciel w 1850 roku wybudował tu dworek, a około 1870 r. zabudowania folwarczne. Sąsiedztwo lasu, sadów i stawu idealnie wpasowało się w klimat tego miejsca. Warzyn to dziś niewielka osada wiejska, należąca do sołectwa Kijewo. To miejsce i przepiękny zabytkowy folwark oczarowały Państwa Maję i Michała Sędłak tak bardzo, że postanowili w 2015 r. zostać jego właścicielami. I tak oto automatyk przemysłowy oraz nauczycielka matematyki rozpoczęli swoją przygodę z gospodarstwem ekologicznym. Jego powierzchnia to około 10 ha, na co składają się uprawy warzyw, owoców i zbóż. Mieszkańcami folwarku są także cztery konie, dzięki którym gospodarze mają naturalny obornik. Są też kaczki i kury, aby mieć własne jajka. Państwo Sędłak nastawieni są głównie na produkcję kiszonek i przetworów z owoców. Z ich ofertą można zapoznać się za pośrednictwem strony internetowej folwarkwarzyn.pl. Swoje produkty wystawiają także na sprzedaż za pośrednictwem wiejskiej e-skrzynki. To inicjatywa Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, która skupia lokalnych, legalnie działających producentów żywności z województwa kujawsko-pomorskiego. Uprawy prowadzone są tutaj wyłącznie metodą tradycyjną, tylko za pomocą ręcznych narzędzi oraz przetwarzania produktów tak jak za dawnych lat.

 

 Gospodarstwo rolne Jacka Senske w Murzynku.  Liczy ono 37 ha i nastawione jest głównie na hodowlę bydła. W 2004 roku Pan Jacek przystąpił do programu rolnośrodowiskowego, a 17% posiadanych przez niego gruntów ornych stanowią obszary proekologiczne EFA. To gospodarstwo rolne spośród innych wyróżnia postawa ekologiczna. Stosuje się tu głównie naturalne nawozy takie jak obornik, gnojowica czy kompostownik, które sprzyjają środowisku. Na jednym z budynków gospodarczych od 2011 roku znajdują się kolektory słoneczne, które pozwalają na produkcje energii cieplnej w sposób ekologiczny, a od 2021 roku są również zamontowane panele fotowoltaiczne, które z kolei w ekologiczny sposób wytwarzają energię zamienianą w prąd wykorzystywany w gospodarstwie. Na terenie gospodarstwa znajduje się również zbiornik na deszczówkę, co pozwala na zaoszczędzenie wody pitnej. W prowadzenie gospodarstwa jest zaangażowana cała rodzina. Pani Kasia-żona Pana Jacka uwielbia rośliny, dlatego zajmuje się kwiatami oraz przydomowym ogrodem warzywnym. Dzieci Pana Jacka- Kacper, Magda i Filip z chęcią pomagają rodzicom w codziennych obowiązkach. Nie brakuje tu też zwierząt, które cała rodzina uwielbia. Prócz krów i byków są też kury, gołębie, psy, koty a nawet rybki, żyjące w oczku wodnym. Pozyskane dobra takie jak mleko, jaja czy warzywa zaspakajają potrzeby całej rodziny i pozwalają na wytworzenie zdrowych, ekologicznych, nie zawierających konserwantów przetworów takich jak sery, masło, śmietana oraz zaprawy. Takie rozwiązania pozwalają na zaoszczędzenie plastiku, w który zapakowane są sklepowe odpowiedniki takich produktów.

 

INWESTYCJA

Firma Janikowo GP Gmbh Sp.k za wybudowanie Parku elektrowni wiatrowych “JANIKOWO”. Inwestycja obejmuje wybudowanie 30 siłowni wiatrowych każda o mocy 2,0 MW co daje łącznej 60 MW wraz z infrastrukturą techniczną w tym budowa dróg, zjazdów, placów manewrowych, zatok postojowych, linii kabli elektroenergetycznych SN i WN oraz linii światłowodowych, stacji elektroenergetycznych SN i Głównego Punktu

Zasilania stanowiącą stację WN/N. Elektrownie zostały wybudowane w gminie Janikowo. Na terenie miejscowości takich jak: Trląg, Kołodziejewo, Pałuczyna, Dobieszewice, Dobieszewiczki, Dębowo, Dębina, Głogówiec i Wierzejewice. Inwestycja kosztowała ok. 376 mln złotych. Produkują rocznie 195 000 MWh energii. Elektrownie wiatrowe są czystym, w pełni odnawialnym źródłem wytwarzania energii. Mają najmniejszy wpływ na ekosystem, nie powodują efektu cieplarnianego, nie zanieczyszczają środowiska, ograniczają emisję dwutlenku węgla oraz po demontażu pozostawiają krajobraz bez zmian. Wszystkie te aspekty ekologiczne sprawiają, że elektrownie wiatrowe są najlepszym sposobem pozyskiwania energii.

 

Hotel dla owadów zapylających na terenie Muzeum im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu. Inwestycja ta dotyczy wartości kulturowych, ekologicznych i środowiskowych. Projekt został zrealizowany dzięki współpracy ze Starostwem Powiatowym, Nadleśnictwem Gniewkowo, Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Inowrocławiu oraz firmami Sygenta i Galerii Solnej. Dużym zaangażowaniem i pomocą wykazali się także mieszkańcy Powiatu Inowrocławskiego, Inowrocławia i turyści. Podczas budowy każdy chętny mógł dołożyć swoją cegiełkę, pęczek trzciny czy garść błota. Projekt zakładał wykorzystanie różnorodnych surowców w celu zapewnienia habitatu różnorodnym owadom. Łączy przekazywanie treści związanych z dziedzictwem kulturowym i edukacją ekologiczną. Przekazanie wiedzy o owadach zapylających oraz ich roli w środowisku i w życiu człowieka mają duży wpływ na rozwój cywilizacyjny. Prowadzono bezpłatne zajęcia na terenie muzeum i w przedszkolach. W muzeum można było odebrać bezpłatne pakiety roślin pyłkodajnych i miododajnych, aby wspierać bioróżnorodność dzięki współpracy z firmą Syngenta. Muzealny ogród jest prowadzony w formie dzikiej łąki o kontrolowanym składzie, dzięki czemu może ona kwitnąć jak najdłużej. Inwestycja miała na celu zaprezentowanie przynajmniej części możliwości jakie człowiek zyskał wykorzystując produkty pochodzące od pszczół miodnych, ile zyskujemy na obecności owadów zapylających i jak możemy im pomagać.

 

Inwestycje proekologiczne Drukarni Totem w Inowrocławiu. Firma ze szczególną dbałością o środowisko, dzięki współpracy z firmą Respect Energy,  stara najefektywniej zmniejszać pozostawiany ślad węglowy. Jest to jedyna taka firma w Polsce,  która zajmuję się sprzedażą w 100%  energii elektrycznej zwanej energią  zieloną pochodzącej prosto z źródeł odnawialnych. Są oni świadomi globalnych  problemów związanych z zanieczyszczeniem naszej  planety. Drukarnia znajduje się na rynku od 26 lat. Zajmuje się wydrukiem książek metodą cyfrową. Wynagrodzeniem dla firmy za ciężką pracę, ochronę planety oraz współpracę z ponad 200 firmami wydawniczymi z Polski oraz Europy jest miano najnowocześniejszej oraz najbardziej zaangażowanej ekologicznie drukarni w całej Europie. Współpracują z wieloma dostarczycielami najnowszej generacji sprzętu do druku cyfrowego i oprawy. Stałym i sprawdzonym dostawcą materiału na produkty jest Arctic Paper S.A. wiodący europejski producent książkowego papieru objętościowego  i wysokogatunkowego materiału graficznego. „Totem” wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, posiada  maszynę, która wykorzystuje niepotrzebne ścinki papieru i np. zastępują nimi plastikowe wypełniacze do paczek. Drukarnia ze szczególną dbałością troszczy się o nasze lasy, uzyskała  certyfikat FSC, który głównie zapewnia o tym, że materiały wykorzystywane do produkcji książek są pobierane z miejsc specjalnie do tego przeznaczonych. Poprawia to wizerunek marki oraz zaufanie konsumentów do produktów. Główną  inwestycją Totemu jest fakt iż korzystają oni w 100% energii elektrycznej, która jest odnawialna.

 

PLACÓWKA OŚWIATOWA

Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Zbigniewa Ryża w Racicach jest to placówka , która jest przyjazna uczniom oraz kładzie nacisk na naukę o ekologii. Już od najmłodszego wieku dbają o edukacje w sprawie otaczającego nas świata oraz uczą dzieci jak dbać o naszą planetę, zaczynając od małych rzeczy, które można wykonywać na co dzień. Dzieci czynnie angażują się w wielorakie wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi, uroczystości imprezy o tematyce środowiskowej. Bierze ona udział między innymi w ,,Światowym Dniu Wody", ,,Święto Ziemi", programie ,,AKTYWNI BŁĘKITNI - Szkoła Przyjazna Wodzie", ,,Zatrzymajmy suszę i powodzie!" Szkoła również dba o to aby dzieci były otoczone naturą, poprzez odpoczynek na boisku szkolnym wyposażonym w plac zabaw, na którym spędzają aktywnie czas na przerwie międzylekcyjnej.

 

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Wojciecha w Inowrocławiu. Istnieje od ponad 110 lat. W tym czasie, zdążyła ona zmienić swoje nazwy oraz patronów. Co roku w tej szkole jak największa ilość klas bierze udział w akcji Sadzenia Drzew, która od najmłodszych lat uczy dzieci jak ważną rolę odgrywają one na naszej planecie. Równie często organizuje się w tej placówce akcje Sprzątania Świata, gdzie oczyszczane są pobliskie okolice. Dodatkowo szkoła bierze udział w zajęciach, w ośrodku edukacji ekologicznej ,,Rysiówka”. Organizowane są także przeróżne konkursy, projekty związane z działaniami ekologicznymi, które zaznajamiają dzieci w tym temacie. Dni tematyczne, np. Zielony Dzień uczy młodzież podejmowania i realizowania działań ekologicznych, na co dzień w swoim otoczeniu. Często odbywają się wycieczki do różnorodnych firm takich jak PLAST-MAR czy Ekosfera, edukujących uczniów z zakresu edukacji ekologicznej. Warto też zaznaczyć, że na szkolnych korytarzach umieszczone są pojemniki do segregacji odpadów, dzięki czemu młodzież kształtuje swoje nawyki proekologiczne. Poza tym szkoła zbiera baterie oraz makulaturę, która chroni drzewa przeznaczone na odzysk papieru. Wszelkie działania w szkole odpowiadają za kształtowanie uczniów w zakresie ekologicznym i zapewniają im lepsze życie.

Szkoła Podstawowa imienia Gustawa Zielińskiego w Markowicach. Nie bez powodu otrzymała tytuł ,,EKO-SZKOŁY”, gdyż odbywające się tam zajęcia na temat ekologii, dbania o środowiska w ciekawy, zachęcający do zdobywania wiedzy sposób dla młodszych uczniów pozwalając im poznawać szeroko pojęty temat ekologii i kształtowanie wiedzy w tym kierunku. Aby wykorzystać wiedzę teoretyczną w praktyce, dla uczniów organizowane są tam różnego rodzaju wycieczki, akcja Sprzątania Świata i warsztaty plastyczne o tematyce ekologicznej. Podczas takich zajęć na świeżym powietrzu, dzieci uczą się doceniać i korzystać z każdej wyjątkowej chwili na łonie natury, co jest tak istotne w tych czasach. Te sposoby zdobywania wiedzy na temat ekologii ponadto pozwalają młodym osobom startować, a co więcej osiągać zaskakujące wyniki w ogólnopolskich konkursach ekologicznych, czym może pochwalić się ta placówka niejednokrotnie.

 

PRODUKT

Czosnek Czosław z Młynów. Właścicielami firmy są Państwo Malwina i  Alan Franczak. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak istotna jest dobra jakość produktu w połączeniu z ekologicznym sposobem uprawy. W tym roku mija 10 lat od kiedy zajmują się czosnkiem, co roku plantacja się zwiększa, w tym roku są to około 4 ha. Większość maszyn tworzą samodzielnie, z zasobów które już posiadają. Używają naturalnych zapraw zabezpieczających ząbki czosnku przed chorobami. Zimą sypią czosnek słomą, dzięki czemu nie przemarza, a gdy przychodzi okres podlewania, potrzebna jest mniejsza ilość wody, ponieważ słoma nie pozwala na duże parowanie. Gdy nadchodzi okres pędowania po 4 ha chodzą ludzie i od każdego jednego czosnku ucinają pęd, nie używają do tego maszyn. Kiedy czosnek ulegnie uszkodzeniu w którejś z maszyn i nie może pójść do sklepu, jednak jest on całkowicie zdrowy sprzedawany jest on sąsiadom. Wieloletnie doświadczenie i troska o każdy ząbek czosnku potwierdza jego pełnowartościowość i dobry smak. Ich środki ochrony roślin, stosowane podczas fazy wzrostu pozwalają na używanie naturalnych środków ochrony roślin np. na bazie pokrzyw.

Miód z pasieki Paul z Gniewkowa. Jest to rodzinna pasieka, przekazywana z pokolenia na pokolenie, zajmująca się hodowlą pszczół od 60 lat. Pan Tomasz współprowadzi pasiekę razem ze swoim tatą - Panem Jackiem. Posiadają 160 uli. Miód z pasieki państwa Paul jest ekologiczny, ponieważ pasieka położona jest w odpowiednim miejscu, z dala od ruchliwej ulicy, dzięki czemu w miodzie nie ma zanieczyszczeń i szkodliwych substancji. Pszczoły z tej pasieki, aby zdobyć nektar są wywożone na wrzosowiska na poligon pod Toruniem. Żywią się również facelią, z której także robi się miód. Warto dodać że, miód z pasieki Paul na wszystkich wystawach, w których uczestniczą Pan Tomasz i Pan Jacek zajmuje pierwsze miejsce nie tylko w województwie, ale również poza nim. W ich ofercie możemy znaleźć takie miody jak miód rzepakowy, akacjowy, gryczany, malinowy czy lipowy, a także wiele innych o działaniu leczniczym. Jeśli chodzi o właściwości prawdziwego miodu, to teza, że powinien on być płynny, jest fałszywa. Prawdziwy miód po pewnym czasie zawsze się krystalizuje. Na pewno jednak, co potwierdzają różne badania, miód jest bardzo zdrowy i warto często po niego sięgać.

Warto również dodać, że dzięki pomocy i zaangażowaniu Pana Tomasza gmina Gniewkowo posiada swój własny miód. 

 

Pyrki nadgoplańskie Stowarzyszenia Edukacji i Rozwoju Amicus w Kruszwicy. Pyrki te są naszym lokalnym produktem, charakterystycznym dla terenów nadgoplańskich, które w większości mają charakter rolniczy.  Za wymyślenie tego produktu jak i jego wprowadzenie w życie odpowiedzialni są członkowie Stowarzyszenia Amicus realizujący projekt pt. „Razem dla naszego miasta”. Dzięki rolnikom z okolicy pyrki uprawiane są w sposób jak najbardziej przyjazny naturze. Rolnicy zwracają uwagę na zasoby przyrodnicze, a także dbają o zdrowie swoich przyszłych konsumentów. Podczas uprawy starają się korzystać ze środków jakie wykorzystywane są w gospodarstwach ekologicznych, takich które dbają o naturę i jej nie zaszkodzą. Już wkrótce pyrki nadgoplańskie przyrządzone i odtworzone według dawnego przepisu znajdą się w menu Zajazdu u Piasta Kołodzieja w Kruszwicy.

-------------------------------------------------

 

 

Akademia Ekologiczna przy III LO  ogłasza wyniki XXI edycji Władysławów 2020

 

Przez 19 lat wiosną w auli III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu uczniowie kolejnych klas tworzących Akademię Ekologiczną wręczali statuetki Władysława. Są to nagrody za działalność na rzecz ochrony środowiska w regionie. Nazwa statuetki pochodzi od Władysława Jagiełły, męża patronki szkoły, który jako jeden z pierwszych wydał akt prawny dotyczący ochrony przyrody. Nominacje do nagród przygotowują uczniowie realizujący przedmiot reklama i media w ekologii.

Honorowy Patronat nad galą przyjęła pani Wiesława Pawłowska – Starosta Inowrocławski.

Niestety pandemia koronawirusa, która od ponad roku zmienia nasze życie  zmusza nas do zmiany planów. Reżim sanitarny, zamknięcie placówek oświatowych spowodowało, że wiele imprez trzeba było odłożyć na bliżej nieokreślone „później”. Niedawno, rok po zaplanowanej Gali zostały ogłoszone wyniki XX. Jubileuszowej edycji Władysławów.

Od września 2020 r. uczniowie klasy II j rozpoczęli przygotowania do XXI edycji, początkowo w formie stacjonarnej, w reżimie sanitarnym, a potem w ramach zajęć zdalnych. Sytuacja sanitarna w kraju nie pozwala na przygotowanie tradycyjnej Gali, ale mimo to XXI edycja Władysławów stała się faktem. Akademia Ekologiczna, wybrała spośród wielu propozycji 18 oficjalnych nominacji. Po wnikliwej analizie w końcu wyłoniono zwycięzców.

A oto wyniki Władysławów 2020 – za działalność proekologiczną w roku ubiegłym:

KATEGORIA CZŁOWIEK

Laureatka: Zofia Kiestrzyn - młoda aktywistka  zaangażowana m.in. w ochronę klimatu.

Nominowane były:

 • Magdalena Chabasińska – wolontariuszka, wdrażająca w swoim życiu zasady ekologicznego stylu życia,
 • Karolina Grontkowska – właścicielka Lovendy Kujawskiej - największej plantacji lawendy na Kujawach,

KATEGORIA FIRMA

Laureat: Firma “U Kowala” z Zawiszyna.

Nominacje otrzymały firmy:

 • Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o.o. w  Inowrocławiu,
 • Plast Mar Balczewo,

KATEGORIA GOSPODARSTWO ROLNE

Laureaci: Robert i Barbara Bielik  -  właściciele Piekarni BioBielik w Nowej Wiosce,

Nominowani byli:

 • Małgorzata Piguła-Jakóbczyk -właścicielka gospodarstwa rolnego w Wybranowie,
 • Piotr Powałowski - właściciel gospodarstwa rolnego w Gocanowie.

KATEGORIA INWESTYCJA

Laureat: Nadgoplański Park Tysiąclecia za adaptację pałacyku przy Mysiej Wieży na nową siedzibę.

Nominacje otrzymały:

 • Gmina Dąbrowa Biskupia
 • Gmina Gniewkowo za inwestycje proekologiczne,

KATEGORIA: PLACÓWKA OŚWIATOWA

Laureat: Przedszkole U Jasia i Małgosi w Inowrocławiu.

Nominacje otrzymały placówki:

 • Szkoła Podstawowa im. Jana z Ludziska w Ludzisku,
 • Zespół Szkół w Barcinie.

KATEGORIA PRODUKT

Laureatem została firma Pani Łapa z Inowrocławia za zabawki dla zwierząt domowych.

Nominacje otrzymały:

 • Serowarnia Janik w Zalesiu Barcińskim za masło,
 • Olejarnia w Kołodziejewie za olej lniany,

Certyfikaty i statuetki zostaną wręczone po zniesieniu obostrzeń sanitarnych. Wtedy również zostaną wręczone statuetki XX. Jubileuszowej edycja nagród.

Organizatorzy serdecznie gratulują nominowanym i laureatom i rozpoczynają przygotowania do kolejnej edycji.

 


Nominacje do nagród za działalność na rzecz ochrony środowiska w regionie

Władysławy 2020

przyznawanych przez społeczność uczniowską III Liceum Ogólnokształcącego

im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu
 

KATEGORIA CZŁOWIEK
 

Magdalena Chabasińska – wolontariuszka, wdrażająca  zasady ekologicznego stylu życia. Nie związana z żadną instytucją, dzięki "świadomości ekologicznej", działając we własnym zakresie, stara się pokazać, że każdy z nas może zmienić świat na lepszy, dbając o przyszłość naszej planety. Pani Magdalena, kierując się prostymi zasadami postanowiła zmniejszyć zużycie plastiku poprzez stosowanie toreb wielokrotnego użytku oraz używanie butelki filtrującej zamiast wody butelkowanej. Wprowadziła oszczędność energii, a także wody zamieniając prysznic na wannę. Nasza aktywistka pomaga w organizowaniu pikników ekologicznych, na których dochód z ręcznego rzemiosła przeznaczony jest na cele charytatywne. Pomaga schronisku "Psi Głos" pod Kruszwicą wspierając ich karmą i sprzętami poprawiającymi warunki bytowe zwierząt. Pani Magdalena jest odznaczonym członkiem Związku Kynologicznego w Polsce. Działa na rzecz ochrony i promowania dobrostanu zwierząt. Wszystkie te starania wprowadzone choćby w jednym gospodarstwie domowym znacząco oszczędzają naszą planetę i tym samym dają nadzieję, że jeśli weźmiemy przykład z Pani Magdaleny, to być może w niedalekiej przyszłości będziemy mogli powiedzieć, że to dzięki nam planeta jest zdrowsza i bezpieczniejsza dla nas i przyszłych pokoleń.

Karolina Grontkowska - właścicielka największej plantacji lawendy na Kujawach. Plantacja ta to hektar lawendy różnych odmian, nasadzanych systematycznie od maja 2013r. Pole położone jest w miejscowości Leszcze, gm. Złotniki Kujawskie w malowniczym terenie, z dala od ruchliwych dróg, w otoczeniu trzech jezior, łąk, pól i lasu. Pani Karolina organizuje różne imprezy ekologiczne np. Lawendowa niedziela – są to pikniki rodzinne- wtedy można rozłożyć się z rodziną na kocu i urządzić leniwy piknik na trawie. Dla chłonnych wiedzy przygotowuje pokaz destylacji olejku lawendowego, podpowiada jak zrobić lawendowy wianek lub fusetkę. Do dyspozycji dzieci jest plac zabaw, mini zoo, spacery po okolicy. Wszystko w leniwym klimacie niedzielnego przedpołudnia. Pani Karolina organizuje Festiwal Lawendy na Kujawach.  Dzień ten jest przepełniony fioletem, zapachem, radością, aktywnością i wyjątkową atmosferą. Stałym i cieszącym się ogromnym powodzeniem punktem programu jest pokaz destylacji olejku lawendowego, warsztaty z wicia lawendowych wianków i wrzecion oraz konkurs cięcia lawendy na czas. Poza tym można skosztować lawendowych specjałów, słuchać klimatycznej muzyki i uczestniczyć w ciekawych warsztatach i pokazach.

Pani Karolina uwielbia naturę, a swoją rodzinę również przyzwyczaja do bycia ekologicznym. Twierdzi, że wszyscy jesteśmy elementem przyrody.

Zofia Kiestrzyn -  młoda aktywistka  z Inowrocławia  zaangażowana w ochronę klimatu.  Jako jedna z dwóch polskich uczennic uczęszcza do szkoły UWC East Africa w Moshi w Tanzanii dzięki stypendium Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata. Nominowana założyła  Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Inowrocławiu, podejmując  działania: Sprzątanie świata, protesty, projekcja filmu nawiązującego do zmian klimatu, organizacja dyskusji na temat ochrony środowiska, strajk online. Zosia uzyskała tytuł finalistki w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej. W drugim etapie rywalizacji należało wykonać ekologiczną pracę badawczą, której temat brzmiał: „Oceń i wskaż, która dziedzina ochrony środowiska w miejscu twego zamieszkania wymaga pilnych działań, oraz podaj praktyczny plan naprawczy, zmierzający do korzystnych zmian”.  Problem, którego analizy podjęła się Zosia, dotyczył dzikich wysypisk odpadów, będących utrapieniem dla mieszkańców Inowrocławia i okolic, a także obszaru Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.


KATEGORIA FIRMA
 

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o.o. w  Inowrocławiu jest pierwszym przedsiębiorstwem, które posiada elektryczno-hybrydowe autobusy. Inowrocław jest pierwszym miastem w Polsce, które ma najbardziej ekologiczny tabor komunikacji. Początki komunikacji miejskiej w Inowrocławiu sięgają 1912 roku, kiedy po raz pierwszy na ulice miasta wyjechały tramwaje. Autobusy o napędzie elektryczno-hybrydowym (plug-in) tym różnią się od tradycyjnych hybryd, że na większości trasy zasilane są wyłącznie energią elektryczną – niewielki silnik spalinowy pełni jedynie funkcję pomocniczą. Taki autobus przejechać może w trybie elektrycznym ok. 70 proc. trasy (w zależności od warunków, w jakich się porusza), a doładowanie baterii odbywa się na przystankach końcowych i trwa jedynie trzy do sześciu minut.

Plast Mar Balczewo. Firma działa od 1975 roku, a właścicielem jest Pan Marek Margielewski. Jej początki związane były z produkcją tworzyw sztucznych, dzisiaj zajmuje się tylko recyklingiem odpadów plastikowych. Od 7 lat przy zakładzie w Balczewie funkcjonuje Punkt Edukacji Ekologicznej oraz od roku Punkt Edukacji Technicznej. Oba punkty edukacyjne tworzą Akademię Plastikowego Marka. W ciągu tych 7 lat firma wyedukowała ponad 26 000 dzieci i dorosłych. Zajęcia edukacyjne odbywają się bezpłatnie. Poza standardowymi zajęciami w punktach edukacyjnych, firma włącza się w szereg innych inicjatyw propagujących ochronę środowiska i ekologię m.in. uczestnictwo w Festynie Ekologicznym organizowanym przez gminę Gniewkowo. Warto również dodać, że podstawowy profil działalności firmy jakim jest recykling, odbywa się również z zachowaniem zasad ochrony środowiska. Przy produkcji firma wykorzystuje odnawialne źródła energii - fotowoltaika. Woda, wykorzystywana w procesie chłodzenie maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych, krąży w obiegu zamkniętym więc ogranicza to zużycie wody sieciowej. Ponadto na terenie firmy wybudowano zbiornik wody deszczowej, która w sezonie letnim służy do nawadniania terenów zielonych. Maszyny i urządzenia służące do recyklingu tworzyw sztucznych, dobierane są w taki sposób, aby zminimalizować pobór energii elektrycznej. Firma wspiera także osoby niepełnosprawne, organizacje charytatywne poprzez skup nakrętek od osób prywatnych, instytucji.

Firma “U Kowala” z Zawiszyna. Właścicielami są Władysława i Władysław Czochór. Firma przekazywana jest z ojca na syna od wielu lat. Zajmuje się tworzeniem: bram, schodów, balustrad, mebli oraz innych wyrobów artystycznych z metali. Od początku istnienia właściciele stawiają przede wszystkim na pracę ręczną, nie zapominając przy tym o dbaniu o naszą planetę. Firma wyposażona jest w zbiorniki na deszczówkę. To rozwiązanie pozwala na oszczędność wielu litrów wody. Firma zajmuje się również renowacjami, dzięki którym wiele obiektów dostaje nowe życie bez potrzeby korzystania z nowych produktów. Z resztek materiału bądź też starych wyrobów, Pan Władysław tworzy coś nowego, na przykład dekoracje do ogrodu. Na dachu biura firmy zainstalowany został kolektor słoneczny odpowiedzialny za ekologiczne ogrzewanie wody. Dzięki niemu ogranicza się zużycie energii cieplnej ze źródeł konwencjonalnych oraz emisję spalin z nieefektywnych kotłów. Poza pracą właściciele firmy "U Kowala" aktywnie walczyli z próbą zniszczenia środowiska życia wielu roślin oraz zwierząt, na rzecz wybudowania obiektów służących do chowu przemysłowego kur. 


KATEGORIA GOSPODARSTWO ROLNE
 

Robert i Barbara Bielik  - właściciele Piekarni BioBielik w Nowej Wiosce. Dbałość o jakość i bio  właściwości chleba oraz troska o zdrowie klienta spowodowały, że chleby pieczone są w piecu szamotowym i wyłącznie ze świeżej mąki. Mąka mielona jest w młynie kamiennym żarnowym tuż przed wypiekiem chleba. Ziarno pochodzi z gospodarstw ekologicznych. Orkisz jest hodowany i zbierany z nienaruszoną łupiną, chroniącą mocno jądro ziarna przed wszelkimi zanieczyszczeniami, zachowując jego wysokowartościową wartość odżywczą i zapewniającą świeżość. Piekarnia wypieka chleby na zakwasie, a państwo Bielik stworzyli własną, unikalną recepturę. W gospodarstwie produkowane są różne rodzaje chlebów, np. z krzycy, gryczano-jaglane, kukurydziane, żytnie oraz orkiszowe. Celem piekarni jest promowanie zdrowej żywności oraz rolnictwa ekologicznego przyjaznego dla środowiska. Gospodarstwo rolne BioBielik posiada certyfikat ekologiczny.

Małgorzata Piguła-Jakóbczyk – właścicielka gospodarstwa rolnego w Wybranowie. Uwielbia podróże oraz jest miłośniczką wspinaczki górskiej, stąd jej miłość do natury i chęć dbania o nią. W swoim gospodarstwie pani Małgorzata zapewnia hodowanym zwierzętom jak najlepsze warunki, by również uzyskiwane w nim produkty miały jak najlepszą jakość. W gospodarstwie nawozy sztuczne zastąpiono naturalnymi szczepami bakterii. Jest to naturalna  żywa substancja, nie modyfikowana genetycznie, o silnym działaniu antyutleniającym, całkowicie przyjazna zdrowiu ludzi, zwierząt i roślin. Szczepy bakterii w działaniu wypierają degeneratywne (szkodliwe) mikroorganizmy, likwidując lub ograniczając procesy gnicia, rozkładu, destrukcji oraz zjawisk chorobowych, natomiast wspierają mikroflorę pożyteczną, charakterystyczną dla procesów odbudowy, regeneracji i oczyszczania. Zachowana jest również równowaga produkcji roślinnej i zwierzęcej przejawiająca się samowystarczalnością paszowo-nawozową gospodarstwa. Pani Małgorzata zdecydowała się również uprawiać  poplony ścierniskowe. Ich stosowanie ma duże znaczenie gospodarcze, ponieważ stwarza możliwość uzyskania dodatkowego plonu zielonki, będącej wartościową paszą dla zwierząt oraz uzyskanie zielonej masy na przyoranie. Poplony ścierniskowe pozwalają też zmniejszyć w sposób naturalny zachwaszczenie pól, a przez to obniżają wydatki na kosztowne herbicydy. Pani Małgorzata ma duży szacunek do otoczenia, zwierzęta,  które hoduje otrzymują naturalną paszę, wytwarzaną w gospodarstwie. Właścicielka również dba o swoje uprawy, stosuje stare metody wzbogacone o ekologiczne i nowoczesne techniki.

Piotr Powałowski -  właściciel  gospodarstwa rolnego w Gocanowie. W gospodarstwie  uprawiane są warzywa m.in.: pietruszka, marchew, seler, kapusta. Pan Piotr podejmuje wiele działań, aby nie zanieczyszczać powietrza jak i również nie niszczyć gleb sztucznymi nawozami. Stosuje skomputeryzowane maszyny, które wyliczają odpowiednią dawkę nawozu lub oprysku co chroni wody powierzchniowe jak i glebę. Pan Piotr w swoim gospodarstwie używa również wózków widłowych elektronicznych i spalinowych, które posiadają filtr cząstek stałych przez co spaliny nie są emitowane do powietrza. Aby ograniczyć stosowanie oprysków  chwasty wyrywane są ręcznie , a nawozy sztuczne zastępuje się naturalnymi, co dobrze wpływa na jakość warzyw i ich smak. Maszyny, głównie ciągniki posiadają system Ad Blue, jest to roztwór który również ogranicza wydzielanie się spalin z silnika do powietrza. Pan Piotr dba ponadto o naszych małych przyjaciół, którzy w tych czasach potrzebują szczególnej ochrony, mowa tu o pszczołach. Pan Piotr prace na polu organizuje w bardzo wczesnych lub późnych godzinach, gdy pszczoły są w spoczynku i w ten sposób dba o ich bezpieczeństwo.


INWESTYCJA
 

Gmina Dąbrowa Biskupia za rekultywację składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w miejscowości Stanomin. Inwestycja ta miała na celu zamknięcie składowiska odpadów i rekultywację wydzielonych jego części na cele przyrodnicze. Inwestycja ta została zrealizowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zamknięcie składowiska odbywało się ze szczególnym naciskiem na aspekt bezpieczeństwa i ekologii. Obecnie teren ten jest porośnięty przez bujną roślinność. Na terenie byłego wysypiska otwarto ścieżkę edukacyjną dla najmłodszych mieszkańców gminy. Celem przedsięwzięcia było ograniczenie natężenia zanieczyszczeń, bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców gminy, poprawa bytu zwierząt leśnych, a także porządek w systemie gospodarki na terenie województwa  i zmniejszenie stałych kosztów z utrzymaniem składowisk.  Poza wkładem własnym gminy pozyskano środki finansowe na realizację inwestycji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Gmina Gniewkowo za inwestycje proekologiczne. W ramach działań zmodernizowano m.in. kotłownię przy ulicy Pająkowskiego w Gniewkowie, dzięki pożyczce z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Piece stały się wydajniejsze od tych starej konstrukcji - nowe zmieniły źródło energii z węgla na energię gazową. Dzięki przebudowie ekologiczne ciepło popłynęło do ponad 140 mieszkań, które zamieszkuje niemalże 400 osób, a ponadto do ośrodka zdrowia i budynku straży pożarnej i policji. Wpływa to na poprawę jakości powietrza i zdrowia mieszkańców na obszarze ulic sąsiadujących z ul. Pająkowskiego, a także jest istotnym wkładem społeczności Miasta i Gminy we wspólną walkę ze zmianami klimatycznymi.

Nadgoplański Park Tysiąclecia za adaptację pałacyku przy Mysiej Wieży na nową siedzibę. Polegała ona na gruntownej modernizacji i termomodernizacji obiektu, do którego dobudowana została nowa część. Znajduje się  tam m.in. ekspozycja przyrodniczo-historyczna oraz sala wykładowa i multimedialna. Inwestycja pozwoli edukatorom NPT prowadzić zajęcia w komfortowych warunkach, a zakupiony sprzęt umożliwia przekazywanie wiedzy przyczyniającej się do kształtowania podstaw proekologicznych zarówno wśród dzieci, jak i  osób dorosłych w zróżnicowany sposób


KATEGORIA PLACÓWKA OŚWIATOWA
 

Przedszkole nr 2 ‘’U Jasia i Małgosi’’ w Inowrocławiu.  Jest miejscem, w którym już od najmłodszych lat kładzie się nacisk na naukę ekologii i odkrywanie otaczającego nas świata. Celem zajęć edukacyjnych w przedszkolu jest zbliżenie dziecka do świata przyrody i poprzez obserwacje dostrzeżenie jego piękna oraz nauka mądrego i umiejętnego współżycia z nią. Placówka ta posiada ogród, który wyposażony jest w różnego rodzaju miejsca zabaw dla dzieci jak i punkty, w których mogą obserwować rozmaitego rodzaju rośliny i zwierzęta żyjące w tym środowisku. Dzięki temu podczas zabawy na świeżym powietrzu dzieci doświadczają bezpośredniego kontaktu z przyrodą i uczą się jak ona funkcjonuje. Przedszkole ściśle współpracuje także z innymi placówkami dzięki czemu organizuje wiele imprez, uroczystości, konkursów oraz spotkań z ciekawymi ludźmi. Aby lepiej kształtować u dzieci zachowania ekologiczne przedszkole bierze udział między innymi w programie „Tropy Natury” , „Sprzątanie Świata”, „Dzień bez samochodu”, „Święto drzewa”, „Dzień Ziemi”, „Czyste powietrze wokół nas” oraz różnych innych projektach ogólnopolskich.

Szkoła Podstawowa im. Jana z Ludziska w Ludzisku. Jest to placówka bardzo przyjazna dzieciom i naturze. Jej uczniom od najmłodszych lat cierpliwie wpaja się by dbać o przyrodę i otaczające je środowisko. Szkoła licznie bierze udział w konkursach o tematyce ekologicznej, akcjach mających na celu przybliżenie sytuacji przyrodniczej na świecie i od wielu lat czynnie poddaje się recyklingowi zbieranych w szkole, plastikowych nakrętek. Dzieci na co dzień mogą odpoczywać, podziwiać i doświadczać natury na bogato uroślinionym  boisku szkolnym, które wyposażone jest w plac zabaw, na którym spędzają aktywnie czas na każdej przerwie. Organizowane są również wycieczki, mające na celu zbliżyć dzieci do natury. Szkoła ta jest idealnym miejscem do prawidłowego rozwoju, edukacji i kształtowania osobowości dzieci od najmłodszych lat.

Zespół Szkół w Barcinie. W placówce zwraca się uwagę na kształcenie podopiecznych w zakresie dbania o środowisko. Już od najmłodszych lat uczniowie szkoły uczeni są proekologicznych nawyków m.in. segregacji odpadów, oszczędzanie wody. Uczniowie uświadamiani są jak dbanie o wspólne dobro, jakim jest otaczająca nas przyroda jest ważne dla człowieka oraz zwierząt. Wyjścia do lasu jednoczą uczniów z naturą. Szkoła zrealizowała program “Moje miasto, moja szkoła to mój drugi dom”, w ramach którego powstały m.in. drewniane kosze na śmieci. Szkoła co roku planuje działania związane z ochroną środowiska. Wychowawcy ze swoimi klasami również rozmawiają na tematy związane z ekologią.


KATEGORIA PRODUKT
 

Masło z Serowarni Janik w Zalesiu Barcińskim. Masło jest wytwarzane z pasją i należytą starannością. Właściciele - pani Marlena i Piotr Janik, są świadomi tego jak istotna jest jakość ich produktów, oraz że ważne dla zdrowia jest spożywanie naturalnej żywności. Doskonałą jakość produktu zapewnia mleko, które pochodzi tylko od krów z gospodarstwa państwa Janik. W gospodarstwie od dawna wytwarzane są produkty takie jak masło, sery itp., dlatego po tylu latach produkcji właściciele na pewno zdają sobie sprawę jak nienaturalny produkt mógłby wpłynąć na nasze zdrowie. Gospodarze zostali  wyróżnieni w konkursie “PERŁA 2016” za Najlepszy polski regionalny produkt żywnościowy – za masło – Poznań 25 września 2016 r. Zdobyte laury w tym konkursie potwierdzają, że nominowane masło ma świetne walory smakowe oraz dobrze sprawdza się pod względem jakościowym, jak i pod względem składu tego produktu.

Olej lniany z Olejarni w Kołodziejewie. Produkt ten powstaje z całych ziaren, bez dodatków i procesów rafinacji i filtracji. Skład oleju bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), w tym głównie Omega-3 i Omega-6. Zawiera on również błonnik, witaminy z grupy B, białko, potas, cynk, kwas foliowy oraz witaminę E, która jako naturalny przeciwutleniacz słynie z niwelowania efektów starzenia. Jest tłoczony na zimno oraz rozlewany w pomieszczeniach, do których nie przedostają się promienie słoneczne. Wieloletnie doświadczenie uprawiania roślin oleistych bez oprysków i nawozów sztucznych pozwala otrzymywać najwyższej jakości produkty. Gospodarstwo jest nastawione na jakość a nie na ilość produkcji, co trudno spotkać w dzisiejszych czasach. Własna uprawa daje gwarancję pochodzenia nasion. Jakość olejów poznasz od razu, gdy je posmakujesz. Dobra uprawa to nie wszystko… Bardzo ważna jest również technologia tłoczenia, warunki, w których odbywa się tłoczenie, rozlewanie oraz przechowywanie oleju. Olej tłoczy się zawsze na świeżo, w małych partiach, według zapotrzebowania, oraz bez rafinacji i oczyszczania, czyniąc go iście ekologicznym. W Olejarni znajduje się nowoczesna wentylacja. Produkt powstaje zawsze pod stałą kontrolą wysokości temperatury, dzięki czemu nie jest narażany na utratę wartości odżywczej rośliny. Ogromna troska o własną, wieloletnią uprawę daje gwarancję pochodzenia i jakości nasion lnu. Olej lniany ma zbawienne korzyści na organizm człowieka, w tym na odporność oraz korzystny wpływ m.in. na układ nerwowy, pokarmowy i krwionośny.

Zabawki dla zwierząt domowych firmy Pani Łapa z Inowrocławia. Właścicielami firmy są Natalia Płotka i  Krzysztof Mazek. Nominowane produkty są zaprojektowane i wykonane przez fizjoterapeutkę zwierząt, przy produkcji nie są używane żadne maszyny oraz firma trzyma się sztywno reguły “less waste”. Każdy kawałek materiału jest tak dokładnie zaplanowany, aby najmniejszy skrawek był wykorzystywany do innej zabawki i nic nie lądowało w koszu. Materiały wykorzystywane do zabawek oraz sposób ich obróbki są bezpieczne dla naszych pupili, nie wywołują żadnych podrażnień podczas zabawy oraz są tak starannie wykonane, aby w żaden sposób zwierzę nie zrobiło sobie krzywdy. Szarpaki dla psów mają bogatą różnorodność pod względem koloru, kształtu oraz rozmiaru, ich dużym atutem jest doskonała jakość oraz wytrwałość na wszelkie próby zniszczenia przez pupila. W ofercie firmy znajdziemy, także personalizowane wędki dla kotów z drewnianym trzonkiem - ta opcja pozwala na kupno idealnej zabawki na długie lata. Wędki są bardzo wytrzymałe, a możliwość personalizacji pomaga zmniejszyć ryzyko, że nasz kot nie polubi zabawki. Bardzo ważne jest zdrowie nasze jak i naszych zwierząt i dzięki wspólnej zabawie zapewniamy aktywność fizyczną oraz rozwijamy ich umiejętności. Produkty te są zaopatrzone w biodegradowalne metki, które możemy śmiało włożyć do kompostownika. Każde zamówienie jest opakowane bez użycia plastiku (papierowe torby, koperty, karton, a to wszystko zaklejone papierową taśmą).
 

 


19 marca 2020 roku w auli III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu już po raz dwudziesty miały być wręczone statuetki Władysława.

Podczas uroczystej gali wręczonych miało być 6 statuetek w kategoriach: firma, gospodarstwo rolne, inwestycja, człowiek, produkt i placówka oświatowa.

Niestety pandemia koronawirusa, która od roku zmienia nasze życie również zmusiła nas do zmiany planów.
Reżim sanitarny, zamknięcie placówek oświatowych spowodowało, że wiele imprez trzeba było odłożyć na bliżej nieokreślone „później”.

 

Rok po zaplanowanej Gali ogłaszamy wyniki XX edycji Władysławów

Laureatami XX Jubileuszowej edycji Władysławów zostali:

 

W KATEGORII CZŁOWIEK

 • Michał Rejnowski  – właściciel  drukarni cyfrowej "Totem.com.pl" w Inowrocławiu,

 

Nominowane były:

 • Magdalena Musiałowska - nauczycielka biologii i przyrody w Zespole Szkół Samorządowych nr 1 w Kruszwicy,
 • Katarzyna Sytkow  - nauczycielka wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 5 w Inowrocławiu.

 

W KATEGORII FIRMA

Lafarge Cementownia Kujawy w Bielawach,

 

Nominowani byli:

 • Eko natura – delikatesy ekologiczne w Inowrocławiu,
 • Firma PLAST-MAR z Balczewa.

 

W KATEGORII GOSPODARSTWO ROLNE

Gospodarstwo rolne Alicji i Emila Kubś w Komaszycach,

 

Nominowane były:

Klub Jeździecki OXER Doroty i Andrzeja Włodarczyków w Łojewie,

 • Ośrodek Hipoterapii „Tęcza” w Jaksicach.

 

W KATEGORII INWESTYCJA

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne  sp. z o.o. w Inowrocławiu za inwestycje proekologiczne,

 

Nominowane były:

 • Miasto Inowrocław za realizację projektu: „Poprawa jakości środowiska poprzez rozwój terenów zielonych w Inowrocławiu”,
 • Przedsiębiorstwo Komunalne „Gniewkowo” sp. z o.o. za modernizację kotłowni przy ul. G. Pająkowskiego w Gniewkowie.

 

W KATEGORII: PLACÓWKA OŚWIATOWA

Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Z. Wilkońskiego w Inowrocławiu,

 

Nominowane były:

 • Przedszkole nr 20 „Kujawskie dzieci” w Inowrocławiu,
 • Szkoła Podstawowa im. A.A. Michelsona w Strzelnie.

 

W KATEGORII PRODUKT

Eugeniusz Rączka z Pakości za miód pszczeli,

 

Niminowane były:

 • Firma Skolej sc z Kościelca za olej słonecznikowy,
 • „Solanki” Uzdrowisko Inowrocław za serum borowinowe.

 

 

W kategorii Mecenas (przyznawanej raz na pięć lat, podczas edycji jubileuszowej) nagrody przyznano:

 • Wiesławie Pawłowskiej staroście inowrocławskiemu
 • Marii i Januszowi Niewiadomskim – właścicielom firmy Eurotherm Technika Grzewcza.
 • Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. 
 • Tadeuszowi Chęsemu – prezesowi „Solanki” Uzdrowisko Inowrocław
 • Arturowi Chęsemu – prezesowi Drukarni Pozkal
 • Tadeuszowi Kacprzakowi – wójtowi gminy Inowrocław
 • Instytutowi Zootechniki, Państwowemu Instytutowi  Badawczemu Zakładowi Doświadczalnemu w Kołudzie Wielkiej

 


19. marca 2020 roku o godz. 10.00 w auli III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu już po raz dwudziesty zostaną wręczone statuetki Władysława.

Do tej pory w ciągu dziewiętnastu edycji wręczono 128 statuetek!
 

„Władysławy” to nagroda za działalność na rzecz ochrony środowiska w regionie przyznawana przez społeczność uczniowską III LO. Nazwa statuetki pochodzi od Władysława Jagiełły, męża patronki szkoły, który jako jeden z pierwszych wydał akt prawny dotyczący ochrony przyrody. Nominacje do nagród przygotowują uczniowie klasy II e, realizującej przedmiot reklama i media w ekologii. Podczas uroczystej gali wręczonych będzie 6 statuetek w kategoriach: firma, gospodarstwo rolne, inwestycja, człowiek, produkt i placówka oświatowa.

 

Nominowanymi do nagród w tym roku są:

 

w kategorii CZŁOWIEK:

Magdalena Musiałowska - nauczycielka biologii i przyrody w Zespole Szkół Samorządowych nr 1 w Kruszwicy

Michał Rejnowski  – właściciel  drukarni cyfrowej "Totem.com.pl" w Inowrocławiu,

Katarzyna Sytkow  - nauczycielka wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 5 w Inowrocławiu

 

w kategorii FIRMA:

Eko natura – delikatesy ekologiczne w Inowrocławiu,

Lafarge Cementownia Kujawy w Bielawach,

Firma PLAST-MAR z Balczewa

 

w kategorii GOSPODARSTWO ROLNE:

Gospodarstwo rolne Alicji i Emila Kubś w Komaszycach,

Klub Jeździecki OXER Doroty i Andrzeja Włodarczyków w Łojewie,

Ośrodek Hipoterapii „Tęcza” w Jaksicach.

 

w kategorii INWESTYCJA:

Miasto Inowrocław za realizację projektu: :Poprawa jakości środowiska poprzez rozwój terenów zielonych w Inowrocławiu”,

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne  sp. z o.o. w Inowrocławiu za inwestycje proekologiczne,

Przedsiębiorstwo Komunalne „Gniewkowo” sp. z o.o. za modernizację kotłowni przy ul. Pająkowskiego w Gniewkowie.

 

w kategorii PLACÓWKA OŚWIATOWA:

Przedszkole nr 20 „Kujawskie dzieci” w Inowrocławiu,

Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Z. Wilkońskiego w Inowrocławiu,

Szkoła Podstawowa im. A.A. Michelsona w Strzelnie.

 

w kategorii PRODUKT:

Eugeniusz Rączka z Pakości za miód pszczeli,

Firma Skolej sc z Kościelca za olej słonecznikowy,

„Solanki” Uzdrowisko Inowrocław za serum borowinowe.

 

 

 


XIX.  EDYCJA WRĘCZENIA NAGRÓD

ZA DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ OCHRONY ŚRODOWISKA W REGIONIE

 

WŁADYSŁAWY 2018 

 

PRZYZNAWANYCH PRZEZ SPOŁECZNOŚĆ UCZNIOWSKĄ

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. KRÓLOWEJ JADWIGI

W INOWROCŁAWIU

 

nominacje

 
GOSPODARSTWO ROLNE
 
 • Gospodarstwo sadownicze Agro-Pak Z. Manikowski i  K. Królikowski w Radłowie k. Pakości. Gospodarstwo  położone jest na wsi gdzie jest czystsze powietrze. Sad posiada bardzo dużą powierzchnię, obejmuje ona  20 hektarów ziemi z czego 50 % ziemi zajmują jabłonie, a na drugiej połowie usytuowane są wiśnie.  Między drzewami zapewniony jest odpowiedni odstęp, co zapewnia lepsze warunki, a gospodarze odpowiednio dbają o swoje uprawy. Gospodarstwo sadownicze używa środków, które są dopuszczalne i nie zagrażają środowisku. Dzięki temu drzewa mogą wydać zdrowe owoce. Całość sadu  jest regularnie nawadniana.  Gospodarstwo postępuje zgodnie z instrukcją państwowej ochrony roślin. Nasza planeta jest zagrożona, a człowiek doprowadza do katastrofalnych konsekwencji. Żyjemy w świecie gdzie nieustannie towarzyszy nam smog, a nadmiar śmieci jest na porządku dziennym. Jednak są ludzie, którym nasza planeta nie jest obojętna. Ludzie, którzy walczą o naszą planetę i podejmują rożne działania ekologiczne. Takim właśnie przykładem są gospodarze sadu Agro-Pak z Pakości. Dbają jak najlepiej o swoje gospodarstwo i nie zagrażają środowisku. 
                                         
 • Ośrodek Hipoterapii „Tęcza” w Jaksicach. Właścicielem gospodarstwa jest pan Dariusz Matz. Jego działalność przyczynia się do pomocy osobą chorym oraz wzrostu poziomu ekologii w środowisku. Głównym sposobem leczenia są zajęcia z jazdy konnej oraz przebywanie z tymi zwierzętami. Ta metoda przyczynia się w znacznym stopniu do poprawy sprawności fizycznej i psychicznej w możliwym do osiągnięcia zakresie osobom niepełnosprawnym. Cały proces leczenia nie wykorzystuje żadnych maszyn, środków chemicznych do których wyprodukowania używa się szkodliwych dla środowiska substancji. Konie karmione są tylko i wyłącznie naturalną paszą. Działalność Pana Matza jest już prowadzona prawie 19 lat robi to głównie z pasji, chęci pomocy osobom niepełnosprawnym oraz zamiłowania do zwierząt. Pan Dariusz jest osobą  bardzo pozytywną i otwartą na ludzi z wielką chęcią wyciąga pomocną dłoń do każdego potrzebującego. 
   
 • Ranczo Bródzki - Ośrodek Jeździecki i Usługi Agroturystyczne. Jest miejscem, w którym odnajdzie się absolutnie każdy ze względu na niezwykle szeroką ofertę. Znajdziemy w niej kompletny zestaw jeździectwa, zarówno dla osoby początkującej, jak i z doświadczeniem niezależnie od wieku. Instytucja przewidziała również specjalny wariant dla najmłodszych uczestników, a mianowicie możliwość przejażdżek na kucyku z asekuracją. Taka forma spędzania czasu pozwala dzieciom na bliższy kontakt z naturą,  a starszym na odcięcie się od codziennych problemów a tym samym stresu. W ofercie znajdziemy również pełnowymiarowe warsztaty dla przyszłych właścicieli koni. Konie nie są jedynymi hodowanymi zwierzętami a poza nimi obiekt zajmuję się również uprawą roślin. Każde zwierzę jest hodowane zgodnie z zasadami ekologii, chów prowadzony jest w warunkach zgodnych z wymogami gatunku przy dostępie do świeżego powietrza, wody, paszy i naturalnego światła i stosowaniu pasz ekologicznych bez antybiotyków i hormonów.
  Wszystkie opisane atrakcje byłyby niczym gdyby nie fakt cudownego otoczenia w jakim znajduje się Ranczo Bródzki. W okolicy znajdziemy między innymi: Jezioro Tryszczyńskie (1 km); las (3 km) , tereny Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, a także wiele szlaków turystycznych. Ranczo Bródzki jest miejscem, w którym możemy odkryć nowe pasje, sprawdzić nasze umiejętności w zakresie jeździectwa pod okiem doświadczonych  instruktorów jak i również zwyczajnie odpocząć od codziennego szarego życia w mieście.
 
 
INWESTYCJA
 
 • Szkoła Leśna na Barbarce za uruchomienie punktu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży. Program Szkoły Leśnej realizowany jest m.in. poprzez organizowanie zajęć przyrodniczo – ekologicznych, historycznych i kulturalnych dla różnego typu szkół, w tym dla uczniów niepełnosprawnych, organizowanie imprez, konkursów, kampanii, organizowanie festynów oraz otwartych imprez okolicznościowych i rekreacyjnych, udostępnianie obszaru i obiektów Szkoły Leśnej zgodnie z ich przeznaczeniem i regulaminem użytkowania, współpracowanie z innymi podmiotami w zakresie realizacji zadań promocyjnych, edukacyjnych, kulturalnych, sportowych. Ich zadaniem jest podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego, wspieranie działań mających na celu zwiększenie zaangażowania społecznego oraz poziomu odpowiedzialności indywidualnej w obszarze ochrony środowiska, przybliżenie dzieciom i młodzieży oraz społecznościom lokalnym działań sprzyjających ochronie środowiska, poprawie warunków życia mieszkańców, popularyzacja przyrody województwa kujawsko - pomorskiego i jej różnorodności biologicznej, poznanie sposobów przeciwdziałania zmniejszaniu różnorodności biologicznej, kształtowanie postaw proekologicznych mieszkańców województw kujawsko-pomorskiego, promocja obszarów chronionych pod względem ochrony zasobów genowych gatunków, promocja atrakcji przyrodniczych i kulturowych województwa kujawsko – pomorskiego, promowanie i wprowadzanie w życie zrównoważonego rozwoju.
   
 • Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju AMICUS w Kruszwicy za inwestycje proekologiczne.  Celem stowarzyszenia jest odkrywanie, utrwalanie i promocja dziedzictwa kulturowego ziemi kruszwickiej, a także upowszechnienie idei przedsiębiorczości i aktywności społecznej, sprzyjających lokalnemu rozwojowi. Wspiera działania ekologiczne i uczestniczy w projektach na rzecz ochrony środowiska. Stowarzyszenie AMICUS między innymi podjęło działania na rzecz poprawy czystości jeziora Gopło. Uczestnicy stowarzyszenia AMICUS biorą udział w licznych warsztatach z zakresu edukacji ekologicznej z udziałem pracowników naukowych i specjalistów. Odbyły się interesujące warsztaty z zakresu edukacji pn. EKO-GOPŁO - Ekologia i zagrożenia dla Jeziora Gopło. Działacze stowarzyszenia organizowali budowę i zamontowanie gniazda dla bociana białego. Dzięki pomocy strażaków Zakładowej Służby Ratowniczej ZT Kruszwica i pracowników spółki ENEA, zaangażowaniu lokalnej społeczności oraz uczestników projektu Otwarty Dialog gniazdo bocianie zostało zamontowane na słupie przy remizie strażackiej w Ostrówku. Stowarzyszenie nawiązuje kontakty partnerskie oraz uczestniczy w spotkaniach, na których porusza tematy związane z działaniami ekologicznymi w Kruszwicy. Planuje dalsze inicjatywy i organizuje spotkania w ramach projektu pt. Otwarty Dialog. Organizuje pikniki rodzinne związane z ekologią. Planuje rozwój turystyczny Kruszwicy. Uczestniczy w spotkaniach dyskusyjnych nad projektem planu ochrony dla rezerwatu przyrody Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. 
   
 • Zakład Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Inowrocławiu za uruchomienie Centrum Edukacji  Ekologicznej „Ekosfera”.  ZEC w Inowrocławiu może pochwalić się niezwykłymi działaniami świadczącymi o dbałości o wytwarzanie ciepła dla Inowrocławian, jak i jego obrotem, dystrybucją oraz przesyłem. We wrześniu ubiegłego roku otwarto w siedzibie Zakładu Energetyki Cieplnej w Inowrocławiu Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym organizowane są zajęcia dla uczniów inowrocławskich szkół oraz starszych grup przedszkolnych. Centrum Edukacji  kładzie nacisk przede wszystkim na kwestie ekologiczne a dzieci i młodzież zdobywają wiedzę na temat ciepła i sposobów jego wytwarzania. Sala wyposażona jest w różne urządzenia służące do przesyłu ciepła, posiada wiele plansz informacyjnych. Inowrocławscy uczniowie mogą zobaczyć węzeł kompaktowy, wymienniki ciepła oraz rury w przekroju a także pompę sterowaną smartfonem. Wiele tych urządzeń pochodzi zarówno z zasobów ZEC, jak i od zaprzyjaźnionych ze spółką firm zajmujących się produkcją i montażem systemów grzewczych.
 
 
PRODUKT
 
 • Bonduelle Polska Fabryka w Gniewkowie za kukurydzę złocistą. Jest ona  w 100 % ekologiczna. Firma ma stały kontakt z rolnikami na każdym etapie rozwoju rośliny. Przechodzi wiele testów jakości. Już w 2002 r. kukurydza zdobyła Certyfikat HACCP. W uprawę warzyw w Polsce jest zaangażowanych około 200 rolników, 600 pracowników i tysiące hektarów ziemi. Bonduelle to krajowy lider produkcji warzyw ekologicznych. Kukurydza jest dostępna jako zakonserwowana ale także jako mrożona. Produkty są ogólnie dostępne już prawie w każdym sklepie w Polsce. Z każdym rokiem rośnie liczba klientów.  
  Kukurydza Złocista Bonduelle to naturalnie słodka (bez dodatku cukru) kukurydza o chrupiących, soczystych ziarnach w intensywnym żółtym kolorze. Kukurydza Bonduelle to idealny dodatek do zielonej sałaty, faszerowanej papryki, kuchni meksykańskiej czy zup, ale świetnie smakuje też sama, najlepiej z masłem i solą na ciepło.

   
 • Łukasz Popieliński z Rybitw k. Pakości za sery kozie. Pan Łukasz hoduje kozy od dwunastego roku życia, a teraz posiada ich kilka ras. Celem jego działalności ekologicznej są przynoszące wiele korzyści sery z koziego mleka. Wyroby zawierają składniki naturalne, a także niezbędne minerały, takie jak węglan, fosforan, potas i magnez. Sery kozie stanowią skarbnicę białka, cynku, kwasu foliowego oraz witamin z grupy A i B. Mają działanie przeciwnowotworowe oraz są zalecane dla osób, które poddają się chemioterapii. Szczególną cechą jest brak metali ciężkich, które mają negatywny wpływ na nasz organizm. Sery kozie powinny spożywać osoby, które cierpią na skazę białkową, nadciśnienie tętnicze, astmę i gruźlicę. Ich spożywanie znacznie zmniejsza ryzyko zapadania na choroby układu pokarmowego i oddechowego, a także obniż poziom cholesterolu. Sery kozie posiadają mniej kazeiny, która jest przyczyną występowania różnych alergii. Mają również działania pozytywne przy chorobach takich jak anemia, ostry katar żołądka i jelit. Osoby cierpiące na nietolerancje na produkty z mleka krowiego, powinny spożywać wyroby z mleka koziego, ponieważ zawierają zdecydowanie mniej laktozy. Spożywanie serów kozich również pozytywnie wpływa na kondycję. Kozy Pana Łukasza pasą się swobodnie na dużych łąkach. Karmione są naturalnymi mieszankami pasz ze zboża własnej produkcji, nie zawierającymi chemii oraz nawozów sztucznych. Nie podaje im żadnych dodatkowych witamin, wspomagaczy ani suplementów. Działalność pana Łukasza jest oparta na kluczowym aspekcie działań w trosce o zdrowie. Wysoka jakość produktów wynika przede wszystkim z ekologicznych metod produkcji oraz czystego środowiska.
   
 • Szkoła leśna na Barbarce za  projekt  Akademia Przyrodników. Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży Był on finansowany przez WFOŚiGW w Toruniu  i realizowany od  kwietnia do  listopada 2018r. Celami projektu było podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego, wspieranie działań mających na celu zwiększenie zaangażowania społecznego oraz poziomu odpowiedzialności indywidualnej w obszarze ochrony środowiska, przybliżenie dzieciom i młodzieży oraz społecznościom lokalnym działań sprzyjających ochronie środowiska, poprawie warunków życia mieszkańców,   popularyzacja przyrody województwa kujawsko - pomorskiego i jej różnorodności biologicznej. Ponadto kładziono nacisk na poznanie sposobów przeciwdziałania zmniejszaniu różnorodności biologicznej, kształtowanie postaw proekologicznych mieszkańców województw kujawsko-pomorskiego, promocję obszarów chronionych pod względem ochrony zasobów genowych gatunków, promocję atrakcji przyrodniczych i kulturowych województwa kujawsko – pomorskiego. Beneficjentami projektu były  dzieci i młodzież ze szkół z terenu województwa kujawsko-pomorskiego – zorganizowano warsztaty dla 5 000 dzieci i młodzieży.
 
CZŁOWIEK
 
 • Julita Gotowska jest nauczycielką przyrody w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości. Obdarzona jest niebywałą pasją w stosunku do wykonywanego zawodu, a w szczególności w sprawy dotyczące ekologii. Z własnej inicjatywy organizuje wielu przedsięwzięć na rzecz środowiska, na przykład marsze na orientację, rajdy rowerowe oraz piesze - aby uczniowie poznali krajobraz i przeszłość historyczną, oraz akcje "Sprzątanie Świata", kiedy to uczniowie sprzątają najbliższe otoczenie i segregują odpady i  różnego rodzaju pomoce dla schronisk, domów dziecka. Prowadzi liczne koła zainteresowań dla uczniów, aby również mogli rozwijać swoje zamiłowania do przyrody. Jest twórcą wolontariatu w szkole i organizatorem wielu konkursów z tematyką ekologiczną. Robi to w sposób bardzo interesujący, uczniowie cenią jej zaangażowanie. 
   
 • Aneta Miklas – właścicielka  ekologicznej cukierni "Wypieki Domowe" w Jaszczółtowie. Pani Aneta zajmuję się prowadzeniem cukierni od ponad 10 lat.  Z początku cała działalność funkcjonowała w jej własnym domu,  z czasem dobudowany został osobny budynek, w którym po dziś dzień Pani Miklas oferuje różnego rodzaju ciasta, torty, bankietówki, deserki oraz wspaniałe pierniki, które cieszą się ogromną sławą wśród klientów. Jej ciasta wypiekane są na bazie wysokowartościowych i przebadanych produktów. Dla Pani Anety nie liczy się ilość natomiast zwraca szczególną uwagę na estetykę oraz jakość swoich wyrobów. Działalność wspiera wiele domów dziecka oraz jadłodzielnie w Toruniu.
   
 • Dorota Sajbor  - pracownik Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia w Kruszwicy. Pani Dorota jest członkiem projektu realizowanego przez województwo kujawsko-pomorskie „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”. Projekt ten polega na edukacji ekologicznej każdej grupy wiekowej w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia w Kruszwicy. Z całą pewnością tej pani należy się statuetka za wielki trud, starania i działania. Od lat pani Dorota pracuje w Nadgoplańskim Parkiem Tysiąclecia troszcząc się o  przyrodę, dba o bezpieczeństwo zwierząt znajdujących się w Parku - monitoruje i inwentaryzuje. Należy do Komitetu Ochrony Orłów - wyszukuje gniazda ptaków drapieżnych oraz monitoruje ich stan. Wszystko co robi wykonuje  z pasją i sercem, mając na uwadze dobro nas wszystkich 
 
 
FIRMA
 
 • Firma Ecomatys z Inowrocławia. Firma działa od 2009 roku. Zajmuje się odbiorem odpadów oraz skupem makulatury i folii od podmiotów gospodarczych i klientów indywidualnych. Wykonane profesjonalnie usługi potwierdza zawsze wystawieniem kart przekazania odpadów i zaświadczeń o ich ekologicznej utylizacji. Skupuje makulaturę – kartony, gazety, makulaturę mieszaną i ścinki drukarskie oraz tworzywo sztuczne – folię bezbarwną i kolorową, butelki PET, wiaderka, skrzynki i wytłoczki PS. Recykling sprawia, że odpady stają się z powrotem wartościowe i zamiast trafić na składowisko, przekształcają się w surowce do produkcji nowych materiałów. Celem recyklingu jest oszczędność energii oraz ochrona dóbr naturalnych. Recykling 1 tony papieru pozwala oszczędzić aż 17 drzew, 26 500 litrów wody, 320 litrów ropy i 4200 kWh energii. Firma jest otwarta na inne działania związane z innowacyjnym i rzetelnym zarządzaniem odpadami.  Działa zgodnie z prawem na podstawie zezwolenia na przetwarzanie i zbieranie odpadów. Wystawia karty przekazania odpadów (KPO) i dokumenty potwierdzające recycling (DPR). W zakresie gospodarowania odpadami współpracuje z wieloma firmami i zakładami produkcyjnymi, w tym drukarniami, na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W przypadku klientów indywidualnych realizuje zamówienia na terenie Inowrocławia.
   
 • Firma THERMHOUSE z Balczewa. Działa na rynku od 17 lat i świadczy usługi i prace geologiczne, realizując zadania w obszarach: geologia złożowa, hydrogeologia, ochrona środowiska oraz odnawialne źródła energii – pompy ciepła. Firma ta ma bogatą skalę usług oraz duży udział w działaniach ekologicznych. Można tu wyróżnić np. opracowywanie Raportów Oddziaływania Przedsięwzięć na Środowisko i opracowywanie Operatów Wodno-Prawnych jak i wiele innych działań na rzecz ochrony środowiska związane również z pompami ciepła. Instalacje CO z zastosowaniem odnawialnych źródeł  wykorzystują  ciepło ziemi co sprawia, że nasze ciepło pobierane jest ze środowiska w sposób ekologiczny. Dla pracowników firmy ThermHouse sama praca i łączące się z nią działania są poruszane z wielką pasją i zaangażowaniem. Zajmują się również geotermia-energią, która jest wewnętrznym ciepłem Ziemi, nagromadzonym w skałach oraz w wodach wypełniających pory i szczeliny skalne. Firma ThermHouse często angażuje się w różne przedsięwzięcia, głównie w zakresie geologii (ale nie tylko), na etapie poszukiwania i rozpoznawania złóż, jak również na etapie eksploatacji ujęć, sprawując nadzór geologiczny nad prowadzonymi pracami lub realizując różnego rodzaju opracowania, projekty i dokumentacje. 
   
 • Zakład Gospodarki Komunalnej w Złotnikach Kujawskich. Prowadzi on oczyszczalnię ścieków w Złotnikach Kujawskich, która jest jedną z większych oczyszczalni, odbiera ona nieczystości z pobliskich terenów mieszczących się na terenie gminy Złotniki Kujawskie. Została wybudowana w 1992 roku. W okresie eksploatacji ulegała wielu modernizacjom. Obecnie na terenie oczyszczalni znajduje się sito bębnowe, które zapewnia pełne mechaniczne oczyszczanie ścieków. Oczyszczone ścieki z sita grawitacyjnie spływają do zbiornika buforowego, a następnie kierowane są pompami do komór ARBF (Automatyczny Reaktor Biologiczny Flygt) , w których przebiegają procesy biologicznego i chemicznego oczyszczania ścieków; komora biologiczna i komora chemiczna, przez które przeprowadzany jest proces oczyszczania mechaniczno-biologicznego ze wspomaganiem chemicznym, przeznaczony dla typowych ścieków bytowo-gospodarczych i przemysłowych. Oczyszczalnia ścieków w przyjętym rozwiązaniu opiera się na metodzie niskoobciążonego osadu czynnego z symultaniczną stabilizacja tlenowa osadu nadmiernego, z równoczesnym usuwaniem związków biogennych metodą biologiczną – azotu i fosforu oraz chemiczną –fosforu. Ścieki oczyszczone odprowadzane są porcjami do odbiornika którym jest rów melioracyjny. Natomiast pozostały osad trafia do specjalnej maszyny gdzie następuje jego odwadnianie i higienizacja, a stamtąd trafia na przyczepę wyłożoną wapnem i jest wywożony jako nawóz do pobliskich rolników, jeśli jednak w danym momencie żaden z gospodarzy nie odbiera tego osadu to przewożony jest on do specjalnych budynków, gdzie może być składowany a przy okazji wysycha tam i staje się sypkim nawozem.
 
PLACÓWKA OŚWIATOWA
 
 • Przedszkole Niepubliczne „Pod Tęczą” w Inowrocławiu. Jest to placówka oświatowa, w której wyjątkowy nacisk kładziony jest na edukacje najmłodszych w zakresie ekologii. Jej działania przyczyniły się do popularyzacji postaw proekologicznych wśród dzieci i rodziców, wzbogacenia ogrodu przedszkolnego oraz kształtowania poczucia przynależności do społeczności przedszkolnej i środowiska lokalnego. Działania ekologiczne w Niepublicznym Przedszkolu „Pod Tęczą” są realizowane w oparciu o projekt „Zielona flaga nad tęczą”. Na jego podstawie realizowane są zadania, w które zaangażowani są: dzieci, rodzice, nauczyciele oraz instytucje wspierające. Bardzo ważna jest współpraca ze środowiskiem lokalnym i instytucjami ekologicznymi. Dzieci mają tam do dyspozycji duży zielony teren wokół przedszkola, bogato wyposażony plac zabaw i zestaw do zabaw ruchowych. Sprawia to, że dzieci od najmłodszych lat przyzwyczajają się do aktywnego spędzania czasu. Na terenie przedszkola funkcjonują również mini ekosystemy: las i oaza ptaków, owocowy zakątek, zioła, ogródek warzywny i kwiatowy zakątek. Ogrom tego typu atrakcji sprawia że podopieczni placówki nabierają pozytywnych wartości odnośnie zdrowego żywienia i dbania o przyrodę. Do akcji proekologicznych zaliczają się również udział w takich akcjach jak np. sprzątanie świata, dzień bez samochodu i dzień ziemi. W ramach realizacji programu dzieci 6 letnie uczestniczą w warsztatach fizyczno-przyrodniczych, gdzie dominują zabawy badawcze. Przedszkole na przestrzeni lat zdobyło wiele nagród i certyfikatów takich jak Zielony Certyfikat, Lider Ekologii i Zielona Flaga.
   
 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Kruszwicy to przyjemne i spokojne miejsce do nauki i zabawy. Kształtują się tam takie postawy, jak odpowiedzialność za siebie i najbliższe otoczenie. Uczniowie już w najmłodszych klasach uczeni są jak dbać o przyrodę, szanować każde najmniejsze życie, nie ma miejsca na tematy tabu w tej kwestii. Podejmowane są wszelakie kroki, które pomóc mają nam wszystkim - jednym z takich działań jest akcja zbierania nakrętek. Pomaga się  uczniom ujawniać zdolności, rozwijać talenty, równocześnie starając  się pomóc im w przezwyciężaniu trudności, stwarzając warunki do kształtowania osobowości uczniów. Kształci się młodzież, która wyposażona w wiedzę i umiejętności, jest przygotowana do dalszej nauki i prawidłowo funkcjonuje w środowisku społeczności . Uczniowie są laureatami konkursów na każdym szczeblu. Organizowane są też wycieczki i konkursy, w których tematem głównym jest ekologią.  Jest to niewątpliwie szkoła, która rozwija i nauczy jak żyć w zgodzie z naturą. 
   
 • Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Orłowie. Placówka podejmuje wiele działań proekologicznych. Na terenie szkoły działa koło ekologiczne. Organizowane są liczne konkursy o tematyce  ekologicznej. Co roku uczniowie podejmują się sadzenia drzew. Na terenie szkoły powstała ścieżka ekologiczna, która ma za zadanie przybliżać dzieciom, w jaki sposób powinny dbać o środowisko. Raz w miesiącu organizowany jest wyjazd do lasu, oraz spotkanie z leśniczym. W szkole działa drużyna harcerska, która stale stara się uświadamiać innym, jak ważna w naszym życiu jest ekologia.

 

 

 


 „Władysławy” wręczyliśmy ekologicznym

 

19 kwietnia  2018 roku w auli szkoły już po raz osiemnasty wręczone zostały statuetki Władysława. Honorowy patronat nad galą przyjął Pan Tadeusz Majewski, Starosta Inowrocławski. Na gali reprezentował go Włodzimierz Figas  wicestarosta inowrocławski.

Władysławy to nagrody za działalność na rzecz ochrony środowiska w regionie przyznawane przez społeczność uczniowską „Królówki”. Nazwa statuetki pochodzi od Władysława Jagiełły, męża patronki szkoły, który jako jeden z pierwszych wydał akt prawny dotyczący ochrony przyrody. Nominacje do nagród przygotowują uczniowie realizujący przedmiot reklama i media w ekologii pod kierunkiem mgra Dariusza Piękosza. Podczas uroczystej gali wręczono 6 statuetek w kategoriach: firma, gospodarstwo rolne, inwestycja, człowiek, produkt i placówka oświatowa.

Galę poprowadzili : Marcelina Derenda i Mateusz Germański.

W kategorii człowiek nagrodę zdobył Andrzej Sieradzki -   Dyrektor  Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Nominowanymi byli:  Katarzyna Matuszak - nauczycielka przyrody i biologii w Szkole Podstawowej nr 11 w Inowrocławiu oraz Józef Drzazgowski – prezes stowarzyszenia „EKO-Przyjezierze”.

W kategorii produkt statuetkę zdobyli państwo Marlena i Piotr Janik z Zalesia Barcińskiego za twaróg zaleski. Produktami nominowanymi były także miód rzepakowy z pasieki PAUL z Gniewkowa oraz woda „Inowrocławianka” Zakładu Produkcji Wód w Inowrocławiu.

Gospodarstwo Produkcyjno-Handlowe „Wiejski Kurczak”  Dariusza i Renaty Graczyków z Krzekotowa gmina Dąbrowa zdobyło Władysława w kategorii gospodarstwo rolne, a nominacje przypadły Szkółce Bylin Barcikowscy w Pakości, oraz  gospodarstwu rolnemu Joanny i Piotra Zdziarskich z Łabiszyna Wsi.

W kategoria placówka oświatowa zwyciężyło Przedszkole nr 4 Słoneczko z Oddziałami Integracyjnymi w Inowrocławiu (nominacje otrzymały: Przedszkole nr 3 z oddziałem żłobka w Barcinie, oraz Przedszkole Samorządowe nr 3 im. Ewy Lewańskiej w Kruszwicy).

Firma ECOROAD z Sikorowa to zwycięzca w kategorii firma. Nominowanymi w tej kategorii były  Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A. w Kruszwicy oraz Firma Carsekt Sp. z o.o. oddział kujawsko-pomorski w Hucie Palędzkiej

W kategorii inwestycja Akademia Ekologiczna „Królówki” Władysława przyznała Zakładom Mięsnym VIANDO w Radojewicach za wybudowanie biogazowni rolniczej, zaś  nominacje otrzymało miasto i gmina Janikowo za wybudowanie hali do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych,  oraz Zakład Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Inowrocławiu za inwestycje proekologiczne.

Podczas gali P. Włodzimierz Figas wręczył nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe uczennicom „Królówki”, których kampania reklamowa podczas wyborów okazała się najskuteczniejsza i najciekawsza. Były to uczennice klasy II e – Agata Zarada i Kinga Modlińska

Galę uświetnił zespół muzyczny „Królówki” w składzie:  Wiktoria Adamczyk, Sara Kruszczynska, Ola Groszewska, Daria Stranc, Nikodem Wójtowicz i Hubert Mizera.


XVIII.  EDYCJA WRĘCZENIA NAGRÓD

ZA DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ OCHRONY ŚRODOWISKA W REGIONIE

 

WŁADYSŁAW 2017

 

PRZYZNAWANYCH PRZEZ SPOŁECZNOŚĆ UCZNIOWSKĄ

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. KRÓLOWEJ JADWIGI

W INOWROCŁAWIU

 

 

 NOMINACJE

 

KATEGORIA CZŁOWIEK

 

Józef Drzazgowski – prezes stowarzyszenia „EKO-Przyjezierze”. Pan Józef założył to stowarzyszenie obserwując zanikające lustro wody jeziora w swojej miejscowości Przyjezierze. Celem stowarzyszenia jest ochrona środowiska naturalnego, a w szczególności ratowanie lasów i jezior okolic Przyjezierza, kierując się zasadami zrównoważonego rozwoju, rewitalizacja jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego, zapobieganie rabunkowej gospodarce rybackiej, wspieranie i kreowanie lokalnych inicjatyw społecznych i samorządowych opartych na działaniach proekologicznych, wspieranie społecznej ekologicznej aktywności obywateli. Działa na  rzecz całego Pojezierza Gnieźnieńskiego  w szczególności jezior Ostrowskiego i Gopła. Pan Józef nagłaśnia problem zanikającego lustra wody w jeziorach znajdujących się w obszarze działania kopalni węgla brunatnego. Swoje cele realizuje poprzez  wspomaganie się wiedzą i doświadczeniem ludzi z o środków naukowych, prowadzenie działalności informacyjnej, promocyjnej i edukacyjnej.

 

Katarzyna Matuszak - nauczycielka przyrody i biologii w Szkole Podstawowej nr 11 w Inowrocławiu. Pani Katarzyna to ekolog z miłości do przyrody i poszanowania życia i zdrowia. Nauczycielkę wyróżnia ogromne zamiłowanie i pasja do zawodu jak i ludzi, którzy są w jej życiu najważniejsi. Najistotniejsze dla niej jest zdrowie osobiste jak i jej najbliższych, ale również całej Planety Ziemi. W każdym roku szkolnym Pani Katarzyna organizuje w szkole konkursy o tematyce ekologicznej aby od najmłodszych lat uczyć jak ważne jest zdrowie naszej Planety. Pani Katarzyna Matuszak swoją miłością do przyrody i ludzi zaraża najmłodszych.

 

Andrzej Sieradzki - dyrektor Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia od 2008 roku. Pan Andrzej od niespełna 10 lat spełnia się zawodowo. Bardzo lubi troszczyć się o dobro przyrody dzięki czemu realizuje swoje pasje. Dotychczasowe działania ekologiczne: jest organizatorem wielu rajdów rowerowych, konkursów, akcji Sprzątania Świata, zajęć z okazji Dnia Pszczół. Jako dyrektor podjął wiele inicjatyw z zakresu edukacji ekologicznej. Prowadzi zajęcia z pasją, opowiadając o przyrodzie nadgoplańskiej, historii i współczesności. Osoba dyrektora przyczynia się do popularyzacji i promocji regionu Kujaw Nadgoplańskich w kraju i za granicą. Jest on także inicjatorem i organizatorem imprezy plenerowej „Lato w Parku”, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez kruszwickich i ma liczną rzeszę sympatyków. Dyrektor Sieradzki jest współinicjatorem i uczestnikiem wielu działań w związku z eksploatacją odkrywki węgla brunatnego w Tomisławicach, dyscyplinując kopalnię w kwestii jakości wód wprowadzanych do Jeziora Gopło. W przypadku dyrektora Sieradzkiego trudno jest mówić o rozdzieleniu własnych prywatnych pasji przyrodniczych od życia zawodowego, ponieważ one istnieją równolegle i wzajemnie się uzupełniają, co sprawia, że pasja jest zawodem, a zawód pasją.

 

KATEGORIA FIRMA

 

Firma Carsekt Sp. z o.o. Firma dezynfekcyjna, która specjalizuje się w usługach dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji. Są to liderzy w kraju w dziedzinie zwalczania szkodników drewna we wszelkiego rodzaju obiektach. Działają również na rynku zabezpieczania drewna transportowego przed szkodnikami w zakresie eksportu i importu. Jako jedyni w kraju opracowali i wdrożyli metody, pozwalające na zwalczanie szkodników w ciągu całego roku, zarówno w elementach małokubaturowych jak i w całych budynkach wolnostojących. Oferta firmy skierowana jest do wszystkich, którzy mają problem ze szkodnikami i potrzebują pomocy. Działają na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, a także jeśli jest potrzeba - na  terenie całej Polski. Firma Carsekt pragnie zapewnić spokój i komfort prowadzenia działalności.

 

Firma ECOROAD działa na terenie województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w Sikorowie, pod kierownictwem prezesa Krzysztofa Pokackiego. ECOROAD zajmuje się utrzymaniem terenów zielonych i powierzchni utwardzonych. Posiada własną szkółkę drzew i krzewów, dzięki której pozyskują sadzonki. Wykorzystywane są one do nasadzeń w miejsca, w których wycięte zostały drzewa chore i zagrażające bezpieczeństwu publicznemu. Spółka zajmuje się również budową parków, ogrodów jak i utrzymywaniem ich estetyki i walorów ekologicznych. Jednym z zadań jest również koszeniem traw i chwastów oraz zbieranie śmieci na poboczach i wałach przeciwpowodziowych. W ramach działań firmy jest również wypożyczanie  podnośników koszowych, sprzętu budowlanego i rolniczego. Podczas swojej pracy firma kieruje się rzetelnym wykonywaniem obowiązków oraz troską o środowisko.

 

Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A. posiadają trzy zakłady produkcyjne: w Kruszwicy, Brzegu i Gdańsku oraz biuro w Warszawie. Jest to największy w Polsce i jeden z największych w Europie Środkowej przetwórca nasion oleistych i producent tłuszczów roślinnych. Specjalizuje się w produkcji olejów butelkowanych, margaryn, tłuszczów dla branży  piekarniczo-cukierniczej oraz produktów dla sektora biopaliw i przemysłu paszowego. Działalność ZT Kruszwica S.A. oparta jest na w pełni zintegrowanym modelu operacyjnym, który obejmuje wszystkie ogniwa procesu przetwórstwa roślin oleistych  – od pozyskania surowca, przez jego przetworzenie, aż po konfekcjonowanie i dystrybucję wyrobów do odbiorcy finalnego. Model ten pozwala utrzymać pełną kontrolę nad wysoką jakością surowców wykorzystywanych do produkcji oraz produktu końcowego. Pozycję rynkową budują w oparciu o wykorzystanie naturalnych surowców roślinnych, niezawodność i bezpieczeństwo procesów produkcji oraz dostarczanie produktów najwyższej jakości. Podejmują działania, które unowocześniają proces produkcji, inwestując w rozwój technologii i możliwości zakładów.

 

 

KATEGORIA GOSPODARSTWO ROLNE

 

Szkółka Bylin Barcikowscy w Pakości od 25 lat prowadzi swoją działalność w Polsce oraz w 14 krajach  m.in. Europy i Azji. Szkółka ma powierzchnię około 4 ha, dzięki czemu możliwa jest produkcja i pielęgnacja zdrowych roślin, które przystosowane są do naszych warunków klimatycznych. Szkółka Państwa Barcikowskich propaguje ekologię, promując i produkując licznie odmiany naturalistyczne i krajowe. Posiada szeroki wachlarz wyboru roślin - około 2500-3000  odmian bylin, paproci, ziół, krzewów i traw. Państwo Barcikowscy ze swoim wieloletnim doświadczeniem są uznani w kraju za specjalistów w tej dziedzinie. Szkółka Bylin Barcikowscy należy do: Związku Szkółkarzy Polskich oraz Polskiego Stowarzyszenia„ Dachy Zielone”. Celem pierwszego z nich jest m.in.: promocja i upowszechnianie wiedzy w społeczeństwie o znaczeniu i zastosowaniu roślin w kształtowaniu i ochronie środowiska oraz popularyzowanie zieleni w jej wielorakiej formie i funkcji społecznej, inspirowanie i wspieranie działań służących szeroko pojętej edukacji z zakresu wiedzy i kultury ogrodniczej, ekologii, zrównoważonego rozwoju, oraz podejmowanie działań mających na celu ochronę środowiska. Do celów Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone” należy m.in. : nauka i edukacja w zakresie planowania, projektowania, tworzenia i użytkowania dachów zielonych, rozwój świadomości ekologicznej społeczeństwa, ochrona środowiska, wspieranie studentów i młodych specjalistów w zakresie planowania, projektowania, tworzenia, użytkowania, naprawy, produkcji i dostawy materiałów, badania i promowania dachów zielonych.

 

Gospodarstwo Produkcyjno-Handlowe „Wiejski Kurczak” prowadzone przez pana Dariusza oraz jego żonę Renatę Graczyków. Zostało założone w 2012 roku, znajduje się w Krzekotowie w gminie Dąbrowa. Zajmują się oni hodowlą oraz sprzedażą jaj, kur, kaczek oraz gęsi. Pan Dariusz chce także założyć hodowlę królików i kształci się w tym temacie. U państwa Graczyków można zakupić mięso oraz jaja od kur hodowanych w ekologicznych warunkach. Ptaki żyją na wolnym wybiegu, żywią się paszą z naturalnych składników pochodzenia roślinnego oraz nie otrzymują żadnych antybiotyków. W gospodarstwie znajduje się 3650 kur (w tym 3,5 tysiąca broilerów oraz 150 niosek), 120 kaczek oraz 50 gęsi. Młode ptaki w okresie wzrostu znajdują się w specjalnych, ocieplanych pomieszczeniach, by zapewnić im właściwy rozwój. Ptaki z gospodarstwa państwa Graczyków są rozwożone i sprzedawane na terenie całej Polski m.in. w sklepach ekologicznych w Warszawie i Bydgoszczy. Zasłużyli oni na nominację, ponieważ dobro oraz wygoda zwierząt są dla nich najważniejsze.

 

Karolina i Piotr Zdziarscy są właścicielami gospodarstwa ekologicznego o pow. 77,02 ha , które jest położone w powiecie żnińskim w miejscowości Łabiszyn Wieś. Pola zlokalizowane są w sąsiedztwie Kanału Noteckiego jak również nad samą rzeką Noteć. Gospodarstwo  współpracuje z ekologicznym gospodarstwem rolnym państwa Aleksandry i Macieja Zdziarskich z Łabiszyna Wsi. W gospodarstwach prowadzona jest produkcja mieszana zarówno roślinna jak i zwierzęca. Większość uprawianych roślin przeznaczona jest na paszę dla zwierząt w gospodarstwach. Jednocześnie na zdecydowanie mniejszym areale uprawiane są zboża na cele konsumpcyjne tj. żyto, owies, pszenica, które sprzedawane są bezpośrednio do zaprzyjaźnionej wytwórni makaronów pana Mieczysława Babalskiego. Gospodarstwo rolne pana Piotra nastawione jest głównie na hodowlę bydła mięsnego rasy Hereford. Obecnie stado stanowi 64 sztuki. Bydło hodowane jest w systemie haremowym wolnostanowiskowym na głębokiej ściółce, wypasane na kwaterach w sezonie pastwiskowym. W sezonie wiosenno-letnim zwierzęta korzystają głównie  z zielonki pastwiskowej, a w sezonie zimowym główną paszę stanowią siano i sianokiszonki. Podlegają ocenie pod kątem  zachowania czystości rasy, którą sukcesywnie przeprowadzają selekcjonerzy Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Gospodarstwo ekologiczne państwa Zdziarskich stanowi bazę naukową dla uczniów i studentów, odbywają się tutaj często zajęcia praktyczne dla rolników i doradców rolnych. Gospodarstwo współpracuje z okolicznymi rolnikami ekologicznymi, jest zrzeszone w Oddziale Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi EKOLAND.

 

KATEGORIA INWESTYCJA

 

Biogazownia rolnicza w Radojewicach.  Zlokalizowane w miejscowości Radojewice gmina Dąbrowa Biskupia Zakłady Mięsne VIANDO zrealizowały na swoim terenie dużą inwestycję polegającą na budowie biogazowni rolniczej. Biorąc pod uwagę charakter prowadzonej działalności i wynikające z niej zagrożenia ekologiczne dla środowiska przyrodniczego i mieszkańców, szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie Zakładu, inwestycję tę należy uznać za bardzo trafną. Inwestowanie w biogazownie rolnicze przynosi szereg korzyści nie tylko dla ochrony środowiska, ale również w działalności lokalnej przedsiębiorczości. Najbardziej znaczące efekty wynikające z funkcjonowania biogazowni to: pozyskiwanie materiału poprodukcyjnego z gnojowicy stanowiącego wysokiej jakości nawóz,  pozyskiwany poferment wzbogaca glebę w humus, zamknięty proces produkcyjny zmniejsza skażenie wód i redukuje rozprzestrzenianie się organizmów chorobotwórczych, przeciwdziała i redukuje efekt cieplarniany, niska cena wyprodukowanej energii elektrycznej, zmniejszenie emisji metanu, niskoemisyjne źródło odnawialne, pobudza lokalny rozwój gospodarczy oraz poprawia infrastrukturę lokalną, zasila budżet samorządu lokalnego. Rozwiązania technologiczne i zastosowane urządzenia chroniące środowisko należą do „najlepszej techniki”, stanowiącej najbardziej efektywną technikę w osiągnięciu wysokiego ogólnego poziomu ochrony środowiska jako całości.

 

Hala do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych  PGKIM Janikowo. Zrealizowana inwestycja umożliwia selektywną zbiórkę odpadów komunalnych. Selektywna zbiórka jest źródłem surowców, których ponowne przetworzenie wymaga najczęściej dużo mniejszych nakładów (energii, surowców itd.) niż w przypadku produkcji wykorzystującej surowce pierwotne. Dzięki wykorzystaniu surowców wtórnych zmniejsza się zanieczyszczenie środowiska. Dobrym przykładem może tu być makulatura. Przy jej zastosowaniu do produkcji papieru, zużycie energii zmniejsza się średnio 2,5-krotnie, zużycie wody w procesie produkcyjnym o około 60%, zanieczyszczenia powietrza o około 75%, toksycznych ścieków papierniczych o około 35%. Ograniczona zostaje także wycinka drzew. Dzięki wykorzystaniu surowców wtórnych zmniejsza się udział surowców pierwotnych w produkcji, co stanowi ich oszczędność i nie wpływa na degradację krajobrazu. Korzyści wynikające z selektywnej zbiórki odpadów to m.in. recykling, czyli ponowne wykorzystanie surowców ; oszczędność surowców; ochrona przyrody ; czyste wody, gleby i powietrze.

 

Inwestycje proekologiczne w Zakładzie Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Inowrocławiu. ZEC- firma, jako wytwórca i dostawca energii cieplnej w swoich działaniach promuje Ciepło Systemowe. Wszystkie działa eksploatacyjne, modernizacyjne oraz inwestycyjne mają na celu nie tylko poprawę jakości i ergonomii pracy, ale przede wszystkim zwiększanie i utrzymywanie na najwyższym poziomie bezpieczeństwa energetycznego miasta Inowrocławia w zgodzie z środowiskiem naturalnym. Bezpieczeństwo energetyczne, jak również dbałość o ochronę środowiska naturalnego to nie tylko inwestycje, ale również świadomość odbiorców w zakresie racjonalnego gospodarowania ciepłem. Spółka prowadzi marketing związany z szeroko pojętą edukacją ciepłowniczą nie tylko dla osób dorosłych, ale również dla dzieci. Działania te mają na celu dotarcie do szerokiego grona osób, by grono odbiorców energii cieplnej z miejskiej sieci ciepłowniczej sukcesywnie się poszerzało, a obecny już klient był zadowolony. W listopadzie 2017 roku ZEC ogłosił konkurs plastyczny pn. „Kochaj dzieci nie pal śmieci”. W akcję zaangażowano wszystkie szkoły podstawowe w Inowrocławiu, a liczba dostarczonych prac wynosiła 150. Poprzez organizację takiego konkursu dzieci mogły dowiedzieć się, w jaki sposób chronić siebie oraz bliskich przed niebezpieczeństwem związanym ze spalaniem śmieci w domowych kotłach. Firma działa absolutnie bezpiecznie i na rzecz środowiska. Pozwala nam się czuć komfortowo oraz zapobiega powstawaniu zjawiska, tzw. smogu.

 

 

KATEGORIA: PLACÓWKA OŚWIATOWA

 

Przedszkole nr 3 z oddziałem żłobka w Barcinie.  Przedszkole znajduje się przy ulicy Artylerzystów 1 w Barcinie, z dala od ruchliwych ulic. Przedszkolaki od wielu lat chętnie biorą udział w akcjach, programach i konkursach związanych z ochroną środowiska przyrodniczego, organizowanych nie tylko na terenie gminy ale i poza nią. Prowadzona jest całoroczna zbiórka zużytych baterii oraz nakrętek. Społeczność uczniowska wraz z rodzicami sadzi drzewka na terenie placówki. Odbywa się wiele wycieczek o tematyce przyrodniczej i ekologicznej m.in. do sadów, do zakładu ,,Plast – Mar’’ - gdzie dzieci poznają zasady  recyklingu tworzyw sztucznych, zwiedzają zoo w Myślęcinku oraz pobliskie gospodarstwa agroturystyczne - tam zapoznają się z tym jak dbać o środowisko aby zwierzętom żyło się lepiej. Przedszkole współpracuje z Nadleśnictwem Gołąbki, gdzie prowadzone są rozmowy z leśnikiem oraz wędrówki po lesie. W placówce odbywają się zajęcia na których dzięki nowatorskiemu stylowi pracy kadry pedagogicznej promowany jest zdrowy styl życia. Realizowany jest program ,,5 porcji warzyw, owoców lub soku’’. Dzieci  uczestniczą aktywnie w kółku ,,Mali odkrywcy przyrody’’ oraz w zajęciach kulinarnych ,,Samo Zdrowie’’;  przygotowują samodzielnie sałatki owocowe i warzywne, kanapki oraz owocowe szaszłyki. Odbywają się zajęcia w terenie, spacery po lesie i nad staw by dokarmiać kaczki. Tradycją przedszkola jest obchodzone co rok święto Niezapominajki. W tym dniu wykonywane są przez dzieci plakaty z hasłami ekologicznymi, odbywa się przedstawienie w wykonaniu przedszkolaków a podczas spaceru rozdawane są przechodniom niezapominajki na znak, że należy dbać o środowisko. Placówka zaprasza wielu inspirujących ludzi np. leśników czy fizyków, którzy pokazują dzieciom reakcje zachodzące w przyrodzie. Spotykają się również z panią pielęgniarką z którą poznają zasady pierwszej pomocy oraz panią weterynarz.

Przedszkole Samorządowe nr 3 im. Ewy Lewańskiej w Kruszwicy. Placówka ta ma bogatą historię. W roku 2017 obchodziła jubileusz 70 lat działalności. Przedszkole mieści się w Kruszwicy przy ulicy Niepodległości 27. Ochrona środowiska i ekologia to ważne tematy,  które są przekazywane w tej placówce jej podopiecznym. Przedszkole od 8 lat, rokrocznie zdobywa ogólnopolski Certyfikat Kubusiowych Przyjaciół Natury. Aby zdobyć ten certyfikat musi wykonać szereg zadań ekologicznych zleconych przez organizatorów projektu. Po napisaniu raportu z realizacji zadań , przesłaniu dokumentacji fotograficznej i prac plastycznych wykonanych przez dzieci, otrzymuje certyfikat.  Przedszkole  ponadto jest laureatem konkursów  Ministra Edukacji Narodowej „Otwarta Szkoła”, „Przedszkole w Ruchu”, „Przedszkole dobrze przygotowujące do szkoły” oraz  laureatem konkursu Kuratora Oświaty „Mam 6 lat. Przyjaźnie od przedszkola do szkoły”. Jest także laureatem licznych konkursów wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Posiada liczne certyfikaty np. „ Radosne przedszkole”, „Certyfikat Akademii Zdrowego Przedszkolaka”, „Certyfikat Kubusiowych Przyjaciół Przedszkola”, „Certyfikat Akademii Aquafresh”.

Przedszkole nr 4 Słoneczko z Oddziałami Integracyjnymi w Inowrocławiu. Jego otwarcie nastąpiło w roku 1984 po 2 latach intensywnej budowy. Od kilku lat słynie ono z ogromnego zaangażowania w pomoc środowisku. Placówka otrzymała wiele nagród i certyfikatów za wielki wkład w działalność ekologiczną. Do największych sukcesów należy uzyskanie Certyfikatu Lokalnego Centrum Edukacji Ekologicznej z 2014 r. Wyróżnienie to otrzymują placówki oświatowe, które w szczególny sposób pobudzają i skupiają aktywność społeczną mieszkańców oraz przez przykład i działanie tworzą aktywne środowisko wychowawcze dla młodzieży. Kolejnym osiągnięciem inowrocławskiego Przedszkola jest dołączenie do grona placówek, dla których ekologia nie kończy się na teorii. Słynne ,,Słoneczko" otrzymało za rok 2015, 2016, a także 2017, funkcjonujący przez kolejne trzy lata Międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi. Jest to tytuł międzynarodowy, nadawany placówkom na całym świecie w ramach programu Eco-Schools. Dzieci z inowrocławskiego Przedszkola pod okiem pedagogów czynnie działają w ramach projektów ekologicznych. Co roku w ,,Słoneczku" mają miejsce obchody Dnia Wiosny, które łączą się z obchodami Dnia Ziemi i Wody. Dzieci przygotowują wówczas przedstawienia, uczą się wierszyków związanych z wodą , a także rozmawiają o tym, jak ważna jest w życiu ludzi. Chlubą Przedszkola nr 4 jest zdecydowanie ogród pielęgnowany przez dzieci, pedagogów, a także rodziców w czterech porach roku. Przedszkolaki dbają jednak o rośliny nie tylko na zewnątrz. W każdej z sal znajduje się kącik przyrody, a dzieci w ramach zajęć ekologicznych sadzą m.in.. fasolę, cebulki kwiatów, nasiona zbóż. W każdym z szkolnych pomieszczeń znajdują się pojemniki do segregacji odpadów, a na głównym korytarzu także kontener, w którym zbierane są zużyte baterie. Placówka posiada także pojemnik na wodę deszczową, którą podlewany jest ogródek i tereny zielone wokół budynku. Znajduje się także kompostownik, a także hoteliki dla owadów oraz karmniki dla ptaków. Aby zachęcić innych do propagowania zdrowego stylu życia, a także dbania o środowisko naturalne Przedszkole nr 4 jest organizatorem konkursu ,,Rower, nogi, hulajnoga -to po zdrowie tędy droga". Dzieci poprzez konkurencje systematyzują wiedzę na temat rowerów i innych pojazdów napędzanych przez ludzką siłę. Co roku przedszkolaki w ramach akcji Dzień bez samochodu, wybierają się na Drzwi Otwarte MPK. Na spotkaniu dowiadują się m.in.. o wpłynie spalin samochodowych na środowisko, a także mają okazję zwiedzić tabor autobusowy, zaplecze zajezdni i myjnię autobusową. Innym ważnym wydarzeniem odbywającym się w Przedszkolu ,,Słoneczko" jest akcja Sprzątania Świata, której przesłaniem jest poszanowanie zasobów, szanowanie wytworzonych przedmiotów, a także uświadamianie  codziennego wpływu odpadów na środowisko naturalne. Oprócz tego Przedszkole uczestniczy także w obchodach Dnia Kota oraz Zbiórce karmy dla zwierząt ze schroniska.

 

 

KATEGORIA PRODUKT

 

Woda Inowrocławianka. Jest to nasza lokalna woda, bogata w składniki mineralne. Jej spożywanie sprzyja szczególnie przy wysiłku fizycznym, ponieważ uzupełnia niedobór elektrolitów w naszym organizmie. Inowrocławianka to nasz rodzimy produkt, jest wiele powodów aby to właśnie ona została nagrodzona statuetką Władysławów 2017, najważniejszy z nich jest fakt, że jest ona ekologiczna. Produkcją Inowrocławianki zajmuje się Zakład Produkcji Wód  przy ul. S. Ranusa 25. Produkcja „Inowrocławianki” odbywa się zgodnie z systemem HACCAP i podlega  nadzorowi laboratorium PWiK Sp. z o.o. w Inowrocławiu.

 

Miód rzepakowy z Pasieki "PAUL". Gospodarstwo Pasieczne "PAUL", położone w centrum województwa kujawsko-pomorskiego, to rodzinne przedsięwzięcie, które za cel stawia sobie kompleksowe zaopatrzenie w miód i produkty pszczele swoich klientów. W swojej pasji łączy dobre tradycje, troskę o najwyższą jakość swoich miodów i nowatorskie podejście do pracy. Jednym z produktów oferowanych przez Gospodarstwo jest miód rzepakowy.  Miód ten jest dość łatwy do otrzymania, gdyż rzepak (z którego jest pozyskiwany) rośnie obficie i w wielu miejscach w okolicy pasieki.  Miód rzepakowy jest bardzo słodki i jednocześnie lekko gorzkawy, o słabym rzepakowym zapachu i prawie bezbarwnym odcieniu. Bardzo szybko się krystalizuje, już w kilka dni po wyjęciu z ula. Zawiera największą ilość glukozy i aminokwasów. Produkt posiada wiele walorów smakowych jak i leczniczych. Polecany jest osobom przemęczonym, osłabionym i narażonym na duży wysiłek fizyczny. Wykorzystuje się go m.in. podczas leczenia chorób serca, naczyń wieńcowych i układu krwionośnego, stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, wątroby, nerek i układu moczowego.  Można go również wykorzystać zewnętrznie, np. jako naturalną odżywkę na przesuszone usta.

 

Twaróg Zaleski jest produktem naturalnym wytwarzanym z należytą starannością i pasją od 2011 roku przez Państwo Marlenę i Piotra Janik . Doskonałą jakość produktu  zapewnia mleko pochodzące od krów rasy Holsztyno-fryzyjskiej z ich własnego gospodarstwa. Dieta krów jest pod stała kontrolą doradcy żywieniowego. Karmione są one paszą nie zawierającą GMO oznacza to, że mleko a co za tym idzie twaróg nie zawierają GMO. Receptura twarogu Zaleskiego oparta jest wyłącznie  na naturalnych składnikach . Produkt nie zawiera konserwantów i sztucznych barwników. Twaróg Zaleski  nie jest tylko zdrowym i naturalnym produktem, lecz posiada również doskonałe walory smakowe, które zostały docenione w 2016 roku  podczas konkursu  „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”  w Minikowie.

 
XVII.  EDYCJA WRĘCZENIA NAGRÓD

 

ZA DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ OCHRONY ŚRODOWISKA W REGIONIE
 

„Władysławy” wręczyliśmy ekologicznym

 

30 marca 2017 roku w auli szkoły już po raz siedemnasty wręczone zostały statuetki Władysława. Honorowy patronat nad galą przyjął Pan Tadeusz Majewski, Starosta Inowrocławski. Na gali reprezentowali go wicestarości: Pani Mirosława Kucol i Pan Włodzimierz Figas.

Władysławy to nagrody za działalność na rzecz ochrony środowiska w regionie przyznawane przez społeczność uczniowską „Królówki”. Nazwa statuetki pochodzi od Władysława Jagiełły, męża patronki szkoły, który jako jeden z pierwszych wydał akt prawny dotyczący ochrony przyrody. Nominacje do nagród przygotowują uczniowie realizujący przedmiot reklama i media w ekologii pod kierunkiem mgra Dariusza Piękosza. Podczas uroczystej gali wręczono 6 statuetek w kategoriach: firma, gospodarstwo rolne, inwestycja, człowiek, produkt i placówka oświatowa.

Galę poprowadzili: Eliza Grodziska i Kacper Wiśniewski.

W kategorii człowiek nagrodę zdobył Przemysław Stefański - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu oraz przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Gniewkowo. Nominowanymi byli: Dorota Gawron - nauczycielka biologii i chemii w Gimnazjum nr 1 w Inowrocławiu oraz Mariusz Gawarecki - nauczyciel geografii oraz edukacji dla bezpieczeństwa w Gimnazjum nr 3 w Inowrocławiu.

W kategorii produkt statuetkę zdobyła firma Bonduelle w Gniewkowie za Bio-groszek. Produktami nominowanymi były także miód z pasieki Michała Skowrona z Lachmirowic oraz regranulat firmy Plast-mar z Balczewa.

Gospodarstwo rolne „Brassica” pana Zbigniewa Lebiedzińskiego w Dziennicach zdobyło Władysława w kategorii gospodarstwo rolne, a nominacje przypadły gospodarstwom rolnym Ewy i Jacka Bubacz z Inowrocławia oraz pana Macieja Migdała z Leśnianek gm. Rojewo.

W kategoria placówka oświatowa zwyciężyło Przedszkole nr 14 Muzyczna Kraina z Inowrocławia (nominacje otrzymały Szkoła Podstawowa nr 9 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Inowrocławiu oraz Szkoła Podstawowa w Ściborzu).

Spiżarnia Kujawska w Inowrocławiu to zwycięzca w kategorii firma. Nominowani w tej kategorii to firma Eko-Matys z Inowrocławia oraz Zakład Produkcji Wód w Inowrocławiu.

W kategorii inwestycja Akademia Ekologiczna „Królówki” Władysława przyznała Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Inowrocławiu za inwestycje proekologiczne, zaś nominacje otrzymali Alstal Budownictwo Alojzy Szczupak za wybudowanie biogazowni na terenie Zakładów Mięsnych Viando oraz miasto i gmina Gniewkowo za rozbudowę oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody w Gniewkowie.

Podczas gali P. Mirosława Kucol wręczyła nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe uczniom „Królówki”, których kampania reklamowa podczas wyborów okazała się najskuteczniejsza. Byli to uczniowie klasy II c – Kacper Wiśniewski, Kacper Mioduszewski i Dominik Gołdecki.

Galę uświetnił występ utalentowanych wokalistek „Królówki”: Wiktorii Adamczyk, Katarzyny Kucharskiej i Katarzyny Sypniewskiej.


 

 

XVII.  EDYCJA WRĘCZENIA NAGRÓD

 

ZA DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ OCHRONY ŚRODOWISKA W REGIONIE

 

WŁADYSŁAW 2016

 

PRZYZNAWANYCH PRZEZ SPOŁECZNOŚĆ UCZNIOWSKĄ

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. KRÓLOWEJ JADWIGI

W INOWROCŁAWIU

 

 

NOMINACJE:

Kategoria  CZŁOWIEK

Mariusz Gawarecki - nauczyciel geografii oraz edukacji dla bezpieczeństwa w  Gimnazjum nr 3 w Inowrocławiu.  W swojej aktywności zawodowej promuje ekologię oraz zwraca uwagę na potrzebę troski o środowisko naturalne. Pan Gawarecki w swojej klasie umieścił pojemniki umożliwiające segregację śmieci, dzięki czemu zachęca uczniów oraz daje im przykład, by dbali o środowisko. Inicjuje  zbiórkę makulatury, tworzyw sztucznych i aluminiowych puszek, które podlegają przetworzeniu, dzięki czemu nie będą zanieczyszczać środowiska. Bierze również aktywny udział oraz zachęca do udziału w wielu przedsięwzięciach proekologicznych takich jak np. akcja „Sprzątanie świata” i sejmik ekologiczny. Jest jednym z inicjatorów europejskiego programu eTwining pn. RecyclingMan, w którym obecnie uczestniczy 14 nauczycieli i 182 uczniów z Turcji, Francji, Włoch, Hiszpanii, Macedonii, Rumunii, Łotwy, Czech, Słowacji i Polski. Celem programu jest uświadomienie konieczności recyklingu we współczesnym świecie oraz zachęcanie młodzieży do troski o naturalne środowisko i uczenia ich trybu życia, który jest przyjazny środowisku naturalnemu.

 

Dorota Gawron - nauczycielka biologii i chemii w Gimnazjum nr 1 w Inowrocławiu.  Wraz ze swoimi podopiecznymi uczestniczy w cyklicznych akcjach proekologicznych:

 •  „Sprzątanie Świata” -  w ramach akcji sprzątane są okolice w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły.
 •  „Dzień Ziemi” – w ramach tego święta organizowane są różne imprezy związane z ochroną przyrody, ekologią, głównie konkursy, apele, przedstawienia.
 • „Dzień bez Samochodu” - organizowane są konkursy, rajdy – propaguje się przyjazne dla środowiska środki lokomocji, znakuje rowery przez policję.
 • „Dzień Drzewa” -  na terenie boiska szkolnego uczniowie pod nadzorem nauczycieli dokonują nasadzeń drzew i krzewów. W ramach tej akcji szkoła współpracuje z Nadleśnictwem Gniewkowo i Wydziałem Gospodarki Komunalnej, Środowiska i Rolnictwa UM Inowrocławia. Akcja ma na celu uświadomienie współtworzenia wizerunku „zielonego miasta”. Akcjom towarzyszy konkurs wiedzy dla uczniów klas trzecich pn. „Pamiętajcie o ogrodach”.
 • „Święto Wody” - w szkole została przygotowana dla uczniów wszystkich klas  sesja edukacyjna o wodzie i roli oczyszczalni połączona z degustacją wód mineralnych i źródlanych.
 •  Wycieczki do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków i do Regionalnej Instalacji do Przetwarzania Odpadów Komunalnych w  Inowrocławiu – dzięki takim lekcjom w terenie młodzież uczy się, jak duże zagrożenie dla środowiska (przyrody i zdrowia ludzi) niesie za sobą niewłaściwe gospodarowanie odpadami, ich niekontrolowane wytwarzanie i składowanie.

Przemysław Stefański -   Dyrektor  Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Gniewkowo, pasjonat ornitologii.

Od lat śledzi coroczną galę Władysławów i jak sam stwierdził - już sama nominacja jest dla niego zaszczytem. Pan Stefański jest przykładem człowieka żyjącego w zgodzie z naturą. Jego pasją jest ornitologia i  hodowla wszelkiej rodzaju ptactwa. W hodowli, którą Pan Stefański ma tuż obok domu jest mnóstwo przeróżnych gatunków ptaków. Począwszy od występującego w Polsce bociana, żurawia, kur, skończywszy na tragopanach modrolicych czy karolinkach i mandarynkach z Chin. Nie można też nie wspomnieć o sowie, która jest z Panem Przemysławem od pisklęcia, gdy została przez niego odnaleziona ranna. Wszystkie ptaki mają wygodne i przytulne kątki, w których czują się bezpiecznie i komfortowo. Warto jeszcze dodać, że na słupie obok domu Pan Przemysław zbudował bocianie gniazdo, w którym to bociany przylatujące na wiosnę mogą spędzić lato. Pan Przemysław Stefański to wspaniały przykład człowieka poświęcającego się naturze.

 

Kategoria  PRODUKT

Bio Groszek firmy Bonduelle.

Firma rozpoczęła  swoją działalność w 1992 r. Produkuje wysokiej jakości warzywa, które zadowolą najbardziej wymagającego konsumenta.  Nominowany groszek posiada wysoką zawartość witaminy B9. Nie zawiera żadnych sztucznych dodatków i nie jest modyfikowany. Bio Groszek Bonduelle to wyjątkowo soczyste ziarna o pięknym zielonym kolorze i wyjątkowym smaku pochodzące z upraw ekologicznych.

Rolnictwo ekologiczne polega na świadomym eliminowaniu chemii z produkcji rolnej, aby móc całkowicie wykorzystać walory przyrody. Powszechnie stosuje się nawozy zielone. Używa się maszyn i narzędzi chroniących glebę i poprawiających jej strukturę. Produkt ten jest w 100% naturalny i ekologiczny.

 

Miód z pasieki Michała Skowrona z Lachmirowic (gmina Kruszwica)

Produkt ten jest w pełni ekologiczny. Nie zawiera  żadnych dodatkowych substancji konserwujących, ulepszaczy smaku czy zapachu. Pszczoły go wytwarzające są pod stałym nadzorem weterynaryjnym. Miód ten sam w sobie jest produktem bardzo dobrej jakości. Posiada  duże walory smakowe i lecznicze. Produkowany jest w gospodarstwie pana Skowrona  z niezwykłą dbałością. Pszczelarstwo jest pasją pana Michała, dlatego też miód z jego pasieki jest produktem cenionym w okolicy. Pan Skowron zajął się pszczelarstwem około 10 lat temu, kiedy to dostał od swojego ojca 40 roi pszczół. Od tego czasu prężnie rozwija on swoją działalność. W 2009 roku skorzystał on z dofinansowania do zakupu pakietów pszczół i powiększył pasiekę do 200 pni. Skorzystał  również z dofinansowania ARiMR na zakup potrzebnego sprzętu.  Dzięki temu rocznie zbiera on od 3 do 4 ton miodu. Pan Skowron od początku swojej działalności należy do Pomorsko-Kujawskiego Związku Pszczelarzy, dzięki czemu cały czas się rozwija.

 

Regranulat firmy Plastmar z Balczewa

Jest on wyprodukowany w całości z odpadów komunalnych.  Produkcja regranulatu w Plast-Marze odbywa się od 1975 roku, tak więc firma może pochwalić się ponad czterdziestoletnim doświadczeniem w dziedzinie recyklingu. Segregowane odpady, również z naszych domów trafiają do przetworzenia, dzięki czemu mogą dostać drugie życie, a utworzony z nich w ten sposób regranulat stawać się może  nadzieją na czystsze i zadbane środowisko. W Plast-Marze przetwarzane są odpady polipropylenowe PP oraz polietylenowe PE, czyli różnego typu ścinki, plastikowe nakrętki oraz produkty niedopuszczone do sprzedaży ze względu na swoje usterki, z których w dalszej kolejności mogą zostać wyprodukowane np. worki na śmieci, bądź plastikowe doniczki.

Wytworzony regranulat jest odsprzedawany innym firmom, sam Plast-Mar nic z niego nie produkuje. Jedynym wyjątkiem są plastikowe doniczki w ramach zajęć edukacyjnych.

 

Kategoria  GOSPODARSTWO ROLNE

Gospodarstwo rolne „Brassica” pana Zbigniewa Lebiedzińskiego w Dziennicach

Pan Zbigniew zawsze myślał po gospodarsku. Od samego początku działalności jego głównym założeniem było ekologiczne przetwórstwo kapusty i ogórków. Państwo Lebiedzińscy postawili na produkcję warzyw najwyższej jakości, ale do tego potrzebowali dobrej rozsady. Dziś ich rodzinna firma Brassica (czyli kapusta) znana jest nie tylko z kwaszarni kapusty i ogórków, ale i  produkcji rozsady. Ogórki zbierane są codziennie zaczynając od 20/25 lipca do 15/20 sierpnia. Fermentacja odbywa się w beczkach zaraz po umyciu ogórków. Natomiast kapusta jest cięta, obierana z liści, a następnie rozdrabniania. Produkcja odbywa się według starych tradycji. Pracę Lebiedzińskich doceniono w wielu konkursach i plebiscytach. Spytany o plany na przyszłość Pan Lebiedziński powiedział, że ma za zadanie utrzymanie jak najlepszej jakości towarów. Jego motto: "Nie liczy się ilość, ale jakość".

 

Gospodarstwo rolne państwa Ewy i Jacka Bubacz z Inowrocławia

Ma powierzchnie 8 hektarów, co  pozwala na prowadzenie ekologicznej działalności gospodarczej. W tym gospodarstwie uprawiane są buraki, ziemniaki, owies, jęczmień, pszenica. Zaletą tego gospodarstwa jest niestosowanie  nawozów sztucznych, likwidowanie chwastów bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin . Kury hodowane są na świeżym powietrzu oraz zapewnia się im żywienie składające się wyłącznie lub w przeważającej części z komponentów naturalnych. Hodowane w gospodarstwie  konie, świnie, są  karmione paszą z własnej produkcji, co sprawia, że zwierzęta te są zdrowsze. Mleko własnej produkcji,  zawiera więcej substancji odżywczych ważnych dla organizmu człowieka. W gospodarstwie jest mały udział maszyn, większe znaczenie ma  praca ręczna.

 

Gospodarstwo rolne pana Macieja Migdała z Leśnianek gm. Rojewo

W gospodarstwie zmniejsza się ilość nawozów sztucznych na rzecz nawozów naturalnych typu obornik , gnojowica , gnojówka. Kompostowana jest żywność w celu biodegradacji.  Segregowane są odpady. W gospodarstwie pana Migdała utrzymywane są zbiorniki wodne oraz rowy melioracyjne . Rowy nie są zasypywane , a zabiegi agrotechniczne są ograniczone do minimum aby w jak największym stopniu pozostawić naturalne elementy krajobrazu. Prowadzi się zazielenienie -  5 % z powierzchni gospodarstwa przeznaczonych  jest  na elementy proekologiczne ( zadrzewienia, rowy, strefy buforowe itp.).  Zużyte opakowania po środkach ochrony roślin oddawane są do utylizacji. Na terenie gospodarstwa hoduje się bydło.  Pasze dla zwierząt są jak najmniej przetworzone oraz zabezpieczone w odpowiednich silosach. Prowadzi się praktykę wolnego chowu bydła, wypas na świeżych łąkach i pastwiskach to bardzo dobry sposób by uzyskać jak najlepszej jakości mleko i mięso. Stosowanie  odpowiedniej paszy,  certyfikowanych  płynów do mycia i czyszczenia dojarek przewodowych oraz zbiorników do mleka pozwala na produkcje doskonałej jakości mleka.

 

Kategoria PLACÓWKA OŚWIATOWA

Przedszkole nr 14 Muzyczna Kraina z Inowrocławia

Jego  główna siedziba mieści się przy ulicy Świętego Ducha 86.  Dyrekcja Przedszkola wraz Radą Rodziców i Radą Pedagogiczną przygotowują ciekawy kalendarz imprez, w których na jednym z głównych miejsc stawiają ekologię. Przedszkole w ubiegłych latach starało się o międzynarodowy certyfikat „Zielonej Flagi”.

Głównymi przedsięwzięciami w roku 2016 były: coroczna akcja „Sprzątanie świata”, „Święto Drzewa”, w ramach którego miało miejsce spotkanie z pracownikiem z nadleśnictwa w Gniewkowie i posadzono świerk w przedszkolnym ogródku.

Ponadto dzieci uczestniczyły w wycieczce do zakładu „Plast-Mar” w Balczewie oraz  do sali edukacyjno-ekologicznej mieszczącej się w budynku OSIR w Inowrocławiu.

Przedszkole dzięki wykorzystaniu nowatorskiego i twórczego stylu pracy kadry pedagogicznej promuje zdrowy styl życia dziecka nie tylko w trakcje zajęć, ale także w domu.

 

Szkoła Podstawowa nr 9 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Inowrocławiu

Co roku uczniowie wraz z opiekunami sprzątają teren wokół szkoły i nad Notecią. Prowadzona jest zbiórka zużytych baterii i makulatury, dzięki czemu kształtują proekologiczne nawyki  w tym zakresie, a tym samym ograniczają ilość kierowanych do składowania odpadów komunalnych. Społeczność uczniowska sadzi drzewka na terenie szkoły, a także zajmuje się przyszkolnym ogródkiem. W Dzień Świętego Franciszka dzieci zbierają potrzebne dary dla bezdomnych zwierząt ze schroniska w Inowrocławiu. Placówka realizowała program ‘’Zaadoptuj rzekę 2014’’, podczas którego uczniowie sprzątali najbliższe otoczenie Noteci. Szkoła współpracuje z organizacją Ptaki Polskie, uczniowie uczą się rozpoznawać ptaki oraz dokarmiają je. Odbywają się wycieczki o tematyce ekologicznej do lasu i rajd rowerowy do Solanek. Szkoła jest organizatorem międzyszkolnego konkursu ‘’Moda Ekologiczna’’.

 

Szkoła Podstawowa w Ściborzu gm. Rojewo

W szkole organizowana jest akcja „Śniadanie daje moc” -  program promujący zasady zdrowego odżywiania i zwiększający świadomość nt. roli pierwszego posiłku w diecie dziecka.

Co roku organizowane jest  „Sprzątania świata”. Dzieci wraz z opiekunami dbają o naszą planetę i zbierają śmieci na terenie gminy Rojewo. W szkole odbywają się zajęcia terenowe - uczniowie podążają ścieżką dydaktyczną prowadzącą przez las, która prowadzi ich nad Stawy Przysieckie, gdzie w sposób bezpośredni mają możliwość poznania fauny i flory akwenów wodnych. W szkole prowadzona jest akcja zbiórki zepsutych telefonów, mająca kilka aspektów: ekologiczny - pozwalający poprzez ponowne wykorzystanie i recykling telefonów komórkowych zredukować poziom zagrożenia dla środowiska naturalnego oraz edukacyjny - mający na celu podnoszenie świadomości dzieci w dziedzinie ekologii. Placówka prowadzi regularną zbiórkę plastikowych nakrętek,  z której dochód  przeznaczany jest na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci. Program działa od wielu lat i zarządzany jest zgodnie z zachowaniem idei - 100% zakrętek w 100% na rzecz dzieciaków. Uczniowie szkoły podstawowej biorą udział w wyjazdach edukacyjnych do PSZOK w Inowrocławiu. Wyjazd ma na celu zapoznanie dzieci z efektami procesów technologicznych, funkcjonowaniem zakładu utylizacji odpadów oraz przede wszystkim kształtować  zachowania proekologiczne. W szkole segregowane są śmieci, a celem tej akcji jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie prawidłowego segregowania odpadów oraz promocja selektywnego zbierania odpadów . W placówce organizowana jest zbiórka zużytych baterii przez co dzieci  są uczone aby zużyte baterie przynosić do specjalnych opakowań znajdujących się w szkole.

 

Kategoria  FIRMA

Eko-Matys z Inowrocławia

Firma zajmuje się recyklingiem, skupem, segregacją i utylizacją odpadów w tym: makulaturą i plastikiem. Wszystko to odbywa się w pełni ekologicznie z troską o środowisko naturalne. Poza tym firma współpracuje z wieloma  zakładami produkcyjnymi. Firma odbiera odpady oraz skupuje  makulaturę i folię od podmiotów gospodarczych i klientów indywidualnych. Wykonane profesjonalnie usługi potwierdza zawsze wystawieniem kart przekazania odpadów i zaświadczeń o ich ekologicznej utylizacji.

W oparciu o wieloletnie doświadczenie w obrocie odpadów wytwórcom i posiadaczom odpadów oferujemy w pełni rzetelne usługi, zgodne z przepisami polskiego prawa i wykorzystujące najbardziej efektywne rozwiązania. Z troską o środowisko.

 

Spiżarnia Kujawska w Inowrocławiu

Spiżarnia Kujawska powstała w 2014 roku jako oddział spółki aptekarskiej Ośmiałowscy s.j. Przesłaniem placówki jest propagowanie zdrowego stylu życia. W obrębie oddziału funkcjonuje sklep i bar.

Spiżarnia Kujawska proponuje w części barowej śniadania, bar sałatkowo-kanapkowy, soki świeże i pasteryzowane - bez konserwantów, obiady - codziennie kilka dań do wyboru, w tym dania wegetariańskie, wegańskie i koszerne.

W części sklepowej można nabyć herbaty prozdrowotne, zioła i suplementy diety, ekologiczne przyprawy i warzywa suszone, prozdrowotne dodatki do żywności (sole niskosodowe, himalajskie i z morza martwego), produkty bezglutenowe

Firma oferuje również posiłki z wyliczoną liczbą kalorii dostosowaną do indywidualnego zapotrzebowania (diety), porady z zakresu profilaktyki najczęstszych chorób cywilizacyjnych oraz żywieniowe specjalisty dr n. med. Zofii Ośmiałowskiej. Stosuje sprawdzone receptury i produkty o najwyższej jakości bez konserwantów i sztucznych ulepszaczy.

 

Zakład Produkcji Wód w Inowrocławiu

Zakład Produkcji Wód zajmuje się produkcją naturalnej wody mineralnej „Inowrocławianka”. Firma  jest  w strukturach Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Inowrocławiu. Znajduje się ona w Inowrocławiu przy ulicy Sylwestra Ranusa 25 w nowoczesnym, specjalnie zaprojektowanym i zbudowanym do tego celu budynku, który został wyposażony w wysokiej jakości linię do butelkowania wody.

Firma istnieje od 2014 roku i prężnie działa na rzecz promocji naturalnej wody mineralnej wśród dzieci i na imprezach organizowanych przez miasto Inowrocław.

Zorganizowano konkurs dla dzieci na reklamę inowrocławskich wód mineralnych w ramach projektu z zakresu edukacji ekologicznej "Wody naszego miasta”. W Palmiarni kuracjusze mogą napić się Wody Inowrocławianki lub Jadwigi.

 

Kategoria:  INWESTYCJA

Alstal Budownictwo Alojzy Szczupak za wybudowanie biogazowni na terenie Zakładów Mięsnych Viando w Radojewicach.

Zrealizowana inwestycja ogranicza  zużycie paliw kopalnianych i redukuje emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Wytwarza także energię przy wykorzystaniu odnawialnego źródła. Biogazownia przynosi szereg korzyści ekologicznych. Ma pozytywny wpływ na środowisko. Inwestycja ta była realizowana w okresie od 15 lipca 2015 do lutego 2016 roku. Produkcja energii elektrycznej i cieplnej z biogazu uzyskanego w procesie fermentacji metanowej przynosi szereg korzyści ekologicznych. Zastąpienie energii konwencjonalnej energią pozyskaną z biomasy, przyczynia się do zmniejszenia zużycia kopalnych surowców energetycznych oraz emisji zanieczyszczeń powstających podczas ich spalania, w tym gazów cieplarnianych: metanu i dwutlenku węgla. Biogazownie wpływają na ograniczenie zużycia konwencjonalnych źródeł energii i pogłębianie efektu cieplarnianego.

 

Miasto i gmina Gniewkowo za rozbudowę oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody w Gniewkowie.

Inwestycja ta  znacząco wpłynęła na rozwój i modernizację infrastruktury wodno-ściekowej. Miała ona na celu zachowanie i racjonalne użytkowanie środowiska, wzmacnianie systemu zarządzania ochroną środowiska, ochronę dziedzictwa przyrodniczego i racjonalne wykorzystanie zasobów przyrody, zrównoważone wykorzystanie materiałów, wody i energii, dalszą poprawę jakości środowiska i bezpieczeństwa ekologicznego dla ochrony zdrowia mieszkańców regionu. W wyniku przeprowadzonych prac powstała nowa hala filtrów, w której zamontowano 2 stopnie filtracji. Druga część projektu obejmująca rozbudowę oczyszczalni, to najważniejsza inwestycja Gminy Gniewkowo. Inwestycja swoim zakresem objęła budowę obiektów oczyszczalni ścieków w zakresie procesu oczyszczania biologicznego wraz z wyposażeniem oraz przeprowadzeniem rozruchu technologicznego. Reaktory zostały wyposażone w nowe systemy napowietrzająco-mieszające. Wariant ten przewidział możliwość dostosowania wydajności oczyszczania ścieków do ilości w jakiej napływają. Przyjęto odmienne sposoby pracy urządzeń osadu czynnego w okresie letnim związane z prowadzoną kampanią przetwórczą przez miejscowe zakłady przemysłowe oraz zwiększonym napływem ścieków socjalno-bytowych. W sezonie zimowo – wiosennym przy niższych napływach ścieków surowych, istnieje możliwość wyłączania poszczególnych ciągów technologicznych i dokonywania w tym czasie przeglądów technicznych i remontów.

 

Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Inowrocławiu za inwestycje proekologiczne

Ta największa spółdzielnia w województwie niewątpliwie jest odpowiednim kandydatem na wygraną, pojęcie ekologii nie jest jej obce i na rzecz ochrony przyrody robi wiele.

Przy ulicach pojawiają się nowe drzewa i krzewy, przy śmietnikach stawiane są wiaty śmietnikowe, a   przy klatkach schodowych stojaki rowerowe. W kranach płynie czystsza woda, dzięki stacjom uzdatniania wody, a montaż  nowych żarówek na klatkach schodowych skutkuje mniejszym zużyciem prądu.  Warto podkreślić, że drzewa i krzewy nie są fundowane tylko że środków własnych spółdzielni, ale także przy dofinansowaniach np. Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Od wielu lat upiększa otaczający nas świat i stara się, aby środowisko było przyjazne i bezpieczne dla mieszkańców. 

 

 


7 kwietnia  2016 roku w auli III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu już po raz szesnasty wręczone zostały statuetki Władysława. Honorowy patronat nad galą przyjął Pan Tadeusz Majewski, Starosta Inowrocławski. Na gali reprezentowali go wicestarości: Pani Mirosława Kucol i Pan Włodzimierz Figas.                                                             

W kategorii człowiek nagrodę zdobył pan Marek Margielewski – właściciel firmy Plast-Mar w Balczewie. Nominowanymi byli:  pani Agnieszka Borowiak- nauczycielka nauczania wczesnoszkolnego w Szkole Podstawowej nr 9 w Inowrocławiu, oraz pan Tomasz Kaczmarczyk – nauczyciel fizyki w Gimnazjum nr 3  oraz administrator Osiedla Jesionowego w Inowrocławiu.

 

W kategorii produkt statuetkę zdobył p. Waldemar Kwiatkowski z Komaszyc za zabawki drewniane. Produktami nominowanymi były także opakowania na żywność firmy „EKO-PAK” z Inowrocławia, oraz pellet firmy PAK-POL z Jaksic.

 

Gospodarstwo nasienne „Rąbinek” w Inowrocławiu zdobyło Władysława w kategorii gospodarstwo rolne, a nominacje przypadły gospodarstwu rolnemu pana Andrzeja Parady w Sukowach, oraz Ośrodkowi Hipoterapii „Tęcza” w Jaksicach.

 

W kategoria placówka oświatowa zwyciężyło Gimnazjum im. Kazimierza Górskiego w Rojewie (nominacje zdobyło Gimnazjum nr. 2 im. dra Józefa Krzymińskiego w Inowrocławiu oraz Przedszkole Samorządowe nr 1 w Kruszwicy).

 

Plast-Mar – recykling tworzyw sztucznych z Balczewa to zwycięzca w kategorii firma. Nominowani w tej kategorii to portal internetowy Ino – online, oraz PPHU Luk-plast z Inowrocławia.

 

W kategorii inwestycja Akademia Ekologiczna „Królówki” Władysława przyznała Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu sp. z o. o. w Inowrocławiu za inwestycje proekologiczne, zaś podwójne nominacje przypadły gminie Inowrocław za budowę ścieżek edukacyjnych, oraz za rekultywację wysypiska odpadów w Karczynie.

 

Podczas gali P. Mirosława Kucol wręczyła nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe uczennicom „Królówki”, których kampania reklamowa podczas wyborów okazała się najskuteczniejsza. Były to  uczennice klasy I c – Karolina Drabikowska, Zosia Kaczmarek  i Julia Książek.

 

 


 

WŁADYSŁAWY 2015 - NOMINACJE DO NAGRÓD

 

KATEGORIA PRODUKT

 

Opakowania na żywność firmy „EKO-PAK” z Inowrocławia. Właścicielem firmy jest pani Bożena Rybka. Firma ta rozpoczęła swą działalność w 2001r. Zajmuje się głównie produkcją opakowań papierowych z nadrukiem, przeznaczonych do pakowania suchych, sypkich artykułów spożywczych takich jak: mąka, kasza, ryż, płatki owsiane, bułka tarta itp. W 2009 r. oferta firmy została wzbogacona o możliwość wykonywania opakowań fałdowych z nadrukiem, przeznaczonych do pakowania słodyczy. W 2011 r. firma zaczęła produkować opakowania fałdowe wykonywane z papierów powlekanych białych i brązowych. Została również poszerzona oferta gadżetów reklamowych. Przełom roku 2012/2013 to świetny czas dla firmy. Po wielu długich i trudnych pracach rozpoczęto produkcję  opakowań klockowych z okienkiem wzdłużnym, w których można doskonale wyeksponować dobrej jakości produkty. Dzięki tej drodze inwestycyjnej i trudowi włożonemu w ciągły rozwój i zwiększanie mocy produkcyjnych w celu dostarczenia klientom produktów najwyższej  jakości, firma osiągnęła wysokie standardy produkcyjne, a produkty są precyzyjnie i profesjonalnie wykonane. Obecnie EKO-PAK współpracuje z wieloma młynami, kaszarniami, płatkarniami oraz firmami zajmującymi się usługowym konfekcjonowaniem artykułów spożywczych. Opakowania te posiadają wszelkie wymagane atesty, pozwalające na bezpośredni kontakt z produktami spożywczymi. Papier używany w procesie produkcji jest w 100% ekologiczny.

 

Pellet firmy PAK-POL z Jaksic. Firma  jest producentem ekopaliwa, biomasy jak również trocin i siana dla zwierząt. Produkuje wysokiej jakości pellet (ekopaliwo), który jest granulatem drzewnym, powstającym z naturalnego surowca, a mianowicie z trocin drzew iglastych (sosna i świerk). Pellet jest bardzo opłacalny w stosunku do innych nośników energii takich jak olej opałowy czy ekogroszek. Cechą charakterystyczną jest niska zawartość popiołu i substancji szkodliwych dla środowiska. Dodatkową zaletą pelletu jest wygoda w użytkowaniu - piece nie wymagają częstego czyszczenia, co zwiększa ich żywotność. Działalność firmy skupia się na rozwiązaniach zapewniających wysoką jakość pelletu, jak również propagowaniu tego rodzaju ekopaliwa. Najczęściej stosowanymi surowcami do produkcji pelletu są trociny. Nie używa się żadnych dodatków spajających w postaci substancji chemicznych, dzięki czemu pellet jest materiałem w 100% naturalnym i ekologicznym. Produkcja pelletu polega na przepychaniu przez matrycę z otworami rozdrobnionego materiału.  Proces odbywa się pod ciśnieniem. Produktem finalnym jest granulat o średnicy 6 mm i 8 mm, będący paliwem o bardzo dobrych własnościach energetycznych i kalorycznych, zawierającym niewielką ilość popiołu. Pellety mają wartość opałową taką jak drewno i  niską wilgotność. W czasie spalania powstaje niewielka ilość popiołu. Z tych powodów ich użycie wygodne jest w indywidualnych kotłach c.o. oraz kominkach, wyposażonych w zbiornik na pellety, dozownik i podajnik.

 

Zabawki z pracowni p. Waldemara Kwiatkowskiego w Komaszycach.  „Kawałek drewna, trochę roboty, gdy to wywoła radość i wrażenie estetyczne u dziecka - to jest zabawka! Jeżeli jeszcze nie szkodzi, to bardzo ważne” – tak właśnie podsumowałby swoją pracę pan Waldemar  Kwiatkowski z Komaszyc. To czasochłonne zajęcie pan Waldemar wykonuje od wielu lat. Początkowo zaczął tworzyć zabawki dla swoich dzieci, potem dla dzieci sąsiadów, znajomych. Jego hobby spodobało  wszystkim. Zaczęły się wystawy, konkursy, nagrody. Jego zabawka „Eko-cudo” zdobyła  II nagrodę  na Ogólnopolskim Konkursie organizowanym przez Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach pn. "Zabawka przyjazna dziecku" w kategorii zabawka artystyczna.  Warto nadmienić, że w 2002 roku Kapituła Konkursu Najlepszy Produkt Roku INOWROCŁAW 2001, zauważyła walory jakie niesie ten produkt, przyznając mu wyróżnienie. Materiałem do wyrobu zabawek są drzewa liściaste, głównie olcha i brzoza. Wykonując je w zaciszu domowego warsztatu metodą manufakturową sprawia, że każdy wyrób jest na swój sposób inny. Należy podkreślić, ze od 15 lat pan Waldemar wykonuje statuetki Władysława, a ponadto jest laureatem  tej nagrody w 2001 roku w kategorii człowiek.

 

KATEGORIA PLACÓWKA OŚWIATOWA

 

Gimnazjum nr. 2 im. dra Józefa Krzymińskiego w Inowrocławiu. Jej uczniowie uczestniczą w konkursach ekologicznych, w wyjazdach do oczyszczalni ścieków,  Zakładu Utylizacji Śmieci w Inowrocławiu oraz Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku oraz zajęciach terenowych np. w parkach czy lasach. Szkoła rokrocznie organizuje dzień ekologicznej żywności “Biała sobota” gdzie wystawiane są produkty ekologiczne np. owoce i warzywa z naszego regionu. Uczniowie uczestniczą każdego roku w Sejmiku Ekologicznym oraz biorą czynny udział w Dniu Ziemi. Gimnazjum organizuje także zbiórki makulatury oraz baterii oraz zachęca do segregacji śmieci. Ciekawymi przedsięwzięciami w szkole  są zajęcia pozalekcyjne z ekologii, na których uczniowie prowadzą badania, wykonują doświadczenia, upowszechniają wiedzę z tego zakresu, zachęcają innych uczniów do aktywności na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego. Podopieczni placówki uczestniczą w konkursach o tematyce ekologicznej organizowanych m.in. przez inne gimnazja. Szkoła współpracuje z Fundacją Ekologiczną.


Gimnazjum im. Kazimierza Górskiego w Rojewie. Co roku w wybrane dni uczniowie wraz z opiekunami sprzątają teren gminy Rojewo. W szkole istnieje zbiórka nakrętek, dzięki której pomagają innym dzieciom, ale również dbają o czystość środowiska. Segregują śmieci, dzięki czemu kształtują proekologiczne nawyki  w tym zakresie, a tym samym ograniczają ilość kierowanych do składowania odpadów komunalnych. W gimnazjum odbyła się zbiórka zepsutych telefonów, pozwalająca poprzez ponowne wykorzystanie i ich recykling zredukować poziom zagrożenia dla środowiska naturalnego. Raz do roku organizowane są tzw. „zielone szkoły” czyli wycieczki o tematyce ekologicznej. Młodzież wyjeżdża na kilka dni i uczestniczy w zajęciach przyrodniczych, dzięki czemu powiększa swój zakres wiedzy o ekologii i mile spędza czas. Każdego roku gimnazjum organizuje „Nocny rajd szlakiem szwadronu nadgoplańskiego”. Podczas przemarszu młodzież wykorzystuje swoją wiedzę na temat ekologii i historii, oraz aktywnie spędza czas  z rówieśnikami. Rojewska placówka bierze udział w rajdzie ‘’Tamtendyk Bis’’ którego celem jest zapoznanie uczestników z walorami krajoznawczymi  Puszczy Bydgoskiej, czynny wypoczynek na świeżym powietrzu oraz przyswajanie wiedzy na temat ochrony środowiska. Gimnazjaliści uczestniczą również w zajęciach ekologicznych organizowanych w Przysieku. W ramach zajęć terenowych uczniowie podążają ścieżką dydaktyczną, dzięki której mają możliwość obserwowania zmian w środowisku, jak również różnych gatunków drzew. Gimnazjum w Rojewie organizuje wycieczki do Zakładu Utylizacji Odpadów w Inowrocławiu oraz zajęcia ekologiczne w Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Inowrocławiu. Publiczne Gimnazjum im. K. Górskiego w Rojewie bierze udział w programie dla gimnazjalistów „Region Nauk Ścisłych” w ramach projektu prowadzone są zajęcia m.in. z przyrody z elementami ekologii. Dzięki uczestniczeniu w projekcie uczniowie wyjeżdżają na wiele wycieczek edukacyjnych.

 

Przedszkole Samorządowe nr 1 w Kruszwicy. Funkcjonuje ono od 1979 roku. Jego położenie nad jeziorem Gopło sprzyja poznawaniu przez dzieci najbliższej przyrody i otoczenia. Przedszkole posiada kontrakt zachowań proekologicznych, którego konsekwentnie przestrzega. Podopieczni uczestniczą w wielu akcjach m.in. „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, „Czyste powietrze wokół nas” czy „Akademia Aquafresh” . Najstarsze dzieci z przedszkola wzięły udział w aktywnym uczeniu się segregowania śmieci. Placówka realizuje również swoje własne  inicjatywy takie jak Kolorowy Dzień (dzień pomarańczowy - marchewki, dzień niebieski - wody, dzień zielony - drzewa). Przedszkole posiada Ekologiczny Pakt Przyjaźni ze Szkołą Podstawową nr. 2 w Kruszwicy.  Organizuje zbiórkę plastikowych nakrętek oraz karmy dla zwierząt. Przedszkolaki biorą udział w Akcji Sprzątania Świata, Dniu Ziemi oraz segregacji śmieci, wpajając dobre nawyki dbania o naszą planetę. Przedszkole współpracuje z Nadgoplańskim Parkiem Tysiąclecia oraz Nadleśnictwem Miradz. Placówka jest laureatem Władysława w  2011 roku, a w 2007 była już nominowana.

 

 

KATEGORIA FIRMA

 

Portal internetowy Ino - online.  Jest to największy i jeden z  najpopularniejszych lokalnych portali informacyjnych w naszym regionie działający  już od 15 lat. Firma od początku swojego istnienia w dużym stopniu zwraca uwagę na ekologię. Sprawuje patronat nad wieloma akcjami na rzecz ochrony przyrody. Opisuje je oraz popularyzuje. Bierze także czynny udział w wielu takich akcjach. Dobrym przykładem  na to jest m.in. wielokrotna pomoc schronisku w Inowrocławiu. Od ponad roku działa też portal internetowy o nazwie Ino-onlinebike.pl, za pośrednictwem którego autorzy zachęcają do pozostawienie samochodów i przesiadkę w okresie wiosenno- letnim na rower. Czytelnicy na stronie mogą znaleźć informacje o nowościach w naszym mieście, trasach rowerowych oraz dogodnościach,  jakie na nich czekają wybierając ten przyjazny środowisku środek transportu. Kwestią godną zauważenia jest też to, że Ino-online w swojej działalności ogranicza zużycie papieru do minimum, ponieważ większość spraw funkcjonuje w sferze elektronicznej i internetowej. Portal jest laureatem Władysława 2005 w kategorii firma.

 

PPHU Luk-plast z Inowrocławia. Firma powstała w 2007 roku.  Jej właścicielem jest pan Łukasz Kubczak. Firma zajmuje się recyklingiem tworzyw sztucznych,  produkcją granulatów z tworzyw: polipropylenu i polietylenu. W produkcji używa się jednych z najlepszych linii granulacyjnych do przetwarzania odpadów. Tego typu technologia powoduje przy bardzo dużej wydajności małe zużycie energii elektrycznej i minimalne zużycie wody. Firma przetwarza odpady poprodukcyjne z selektywnej zbiórki. Ważny jest sposób tej produkcji, który powoduje oczyszczanie środowiska z odpadów foliowych, czyli tworzyw sztucznych i wcale nie szkodzi środowisku. Sam zakład nie powoduje emisji szkodliwych związków  do środowiska. Ciepło powstałe w procesie produkcyjnym poprzez   system chłodzenia jest wykorzystywane do centralnego ogrzewania. Firma przetwarza 200-300 ton miesięcznie tworzyw sztucznych.

 

Plast-Mar – recykling tworzyw sztucznych. Firma z Balczewa powstała w 1982 roku, której właścicielem jest pan Marek Margielewski. Zajmuje się przetwórstwem odpadów polipropylenowych i polietylenowych . Poddaje recyklingowi segregowane odpady technologiczne. Od kwietnia 2013 roku firma otworzyła punkt edukacyjny. Jest to przedsięwzięcie mające na celu poszerzenie wiedzy na temat recyklingu dzieci oraz młodzieży.  Inspiracją do powstania takiego obiektu stała się wszechobecność śmieci oraz niska świadomość społeczna w zakresie ekologii. Przedsięwzięcie ma również na celu pokazanie, że przetwórstwo tworzyw sztucznych jest nieszkodliwe, przyjazne środowisku naturalnemu, a wręcz konieczne dla jego ochrony. W takim punkcie możliwe jest zademonstrowanie procesu obiegu odpadów od śmieci po wyrób gotowy. Pomieszczenia są nowocześnie wyposażone, co umożliwia profesjonalne prowadzenie zajęć. Wykładowca swoje słowa popiera prezentacją multimedialną, ćwiczeniami aż w końcu wizytą na hali produkcyjnej, gdzie dokładnie widać, jak powstaje granulat i co można z niego zrobić. Ponad to każdy uczestnik na potwierdzenie istoty recyklingu dostaje w prezencie kolorową doniczkę wyprodukowaną na miejscu . Firma w Balczewie daje idealny przykład bezinteresownych działań w celu poprawy stanu środowiska w naszym regionie.

 

KATEGORIA GOSPODARSTWO ROLNE

 

Gospodarstwo rolne pana Andrzeja Parady w Sukowach. Jest to gospodarstwo przyjazne środowisku, które dąży do zmniejszenia obciążenia środowiska naturalnego, jakie może powodować przemysłowa produkcja. Oznacza to redukcję ilości używanych maszyn, środków chemicznych itp. jak również przetwarzanie i wykorzystanie wszystkich odpadów (gnojowicy, obornika i kompostu) na terenie gospodarstwa, dzięki czemu gospodarstwo jest w znacznym stopniu samowystarczalne. W gospodarstwie ogranicza się stosowanie środków ochrony roślin w celu zwalczania chorób, szkodników i chwastów. Kompost stanowi serce gospodarstwa. Odpady organiczne z gospodarstwa w wyniku kompostowania przetwarzane są na wysokiej jakości nawóz. Gospodarstwo stosuje płodozmian. Jego głównym celem jest uzyskanie, dzięki odpowiedniej zmianie roślin, wzrostu żyzności gleby, co wiąże się ze zwiększeniem ilości i jakości produkcji roślinnej. Uprawia się tu: kukurydzę, lucernę, cebulę, buraki i jęczmień. Wszystkie nieprzydatne odpady są segregowane i utylizowane. Krowy z gospodarstwa są żywione paszami naturalnymi nie zawierającymi dodatków chemicznych, dzięki czemu otrzymuje się mleko najwyższej jakości, produkt o wysokich walorach odżywczych i smakowych. Przed sprzedażą mleka zawsze sprawdzana jest zawartość białka, tłuszczy itp. W odżywianiu zwierząt nie stosuje się antybiotyków i hormonów. Właściciele gospodarstwa sami produkują paszę dla bydła, stosując do tego jęczmień z własnej uprawy oraz śrutę sojową, rzepakową i witaminy. Metody uprawy roślin oraz chowu zwierząt gospodarskich stosowane w gospodarstwie uwzględniają wymagania ekologii.

 

Ośrodek Hipoterapii „Tęcza” w Jaksicach. Rozpoczął swoją działalność 1 czerwca 2000 roku. Posiada on uprawnienia wydane przez Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki do prowadzenia zajęć hipoterapii. W ośrodku są obecnie cztery konie fiordzkie, które dzięki spokojnemu zachowaniu i przyjaznemu nastawieniu, idealnie nadają się do pracy z dziećmi o różnych zaburzeniach psychicznych jak i fizycznych. Właściciele - państwo Matz zapewniają dzieciom rehabilitację zgodną z lekarskimi zaleceniami oraz wiedzą hipoterapeutyczną i pedagogiczną. Biorą udział w różnego rodzaju kursach specjalistycznych, aby ciągle poszerzać swoją wiedzę. Ponadto państwo Matz współpracują z fundacją „Ari Ari”, co znaczy „Chodź do mnie”. Ośrodek Hipoterapii „Tęcza” jest jedynym ośrodkiem w województwie objętym patronatem Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego PTHip. Na terenie ośrodka oprócz padoku jest także kryta ujeżdżalnia, która pomaga przede wszystkim przy złej pogodzie. Dla dzieci ważna jest także sfera wizualna, dlatego jej ściany pokrywają bajkowe rysunki. Państwo Matz mają na swoim koncie wiele certyfikatów i dyplomów, które podkreślają nie tylko jak dobrą pracę wykonują, ale również ile serca w nią wkładają. Ośrodek „Tęcza” od początku działa w zgodzie ze środowiskiem. Sama hipoterapia jest dziedziną, która poprzez naturę konia, doprowadza do lepszych efektów w leczeniu osób niepełnosprawnych i nie tylko. Dzięki współpracy z koniem rozluźniamy spastyczne mięśnie, korygujemy naszą postawę i usprawniamy pracę naszych organów. Dzięki aktywacji hormonalno-wegetatywnej wyraźnie poprawia się nasze krążenie, oddychanie, a także funkcje odpornościowe organizmu. Hipoterapia oddziałuje też na cały układ ruchowy człowieka oraz na jego sferę emocjonalną i intelektualną. Jest to naturalna metoda leczenia w otoczeniu konia, przyrody i świeżego powietrza, która przy konwencjonalnych zabiegach daje możliwość szybszego powrotu do zdrowia i znacznie usprawnia efekty leczenia, dając tym samym zupełnie nowe możliwości. W porównaniu z innymi, zdecydowanie bardziej inwazyjnymi, nie tylko dla środowiska ale i dla człowieka, środkami leczenia hipoterapia przez bezpośredni kontakt człowieka z koniem i naturą przynosi spektakularne, jedne z najszybszych i najskuteczniejszych metod ze wszystkich. Państwo Matz promują hipoterapię, pozostają otwarci na nowe rozwiązania i metody, a przede wszystkim dają ogromną możliwość i szansę chorym dzieciom na powrót do zdrowia i zyskanie nieporównywalnej z niczym innym, przyjacielskiej więzi, między koniem a człowiekiem.

 

Gospodarstwo Nasienne „Rąbinek” w Inowrocławiu. Co roku jego powierzchnia ponad 500 ha obsiewana jest najlepszymi gatunkowo nasionami zbóż, cebuli i rzepaku. Gleba  ma wysoką klasę bonitacyjną - 1,2,3 i 4, są to tzw. „kujawskie  czarne ziemie”. Stosowana kultura rolna: płodozmian i optymalne nawożenie dają doskonałe rezultaty. Ilość i jakość produkowanych nasion potwierdzona jest badaniami. Cała uprawa roli prowadzona jest w sposób ekologiczny dla środowiska, począwszy od specjalnych nawozów po odpowiednie maszyny. Dzięki temu uzyskiwana jest zdrowa żywność, wolna od chemicznych dodatków, która jest chętnie kupowana przez konsumentów. Gospodarstwo jest również zaopatrzone w przydomową oczyszczalnię ścieków, dzięki której zanieczyszczenia znajdujące się w ściekach poddane zostają naturalnym procesom biologicznym i rozkładają się w niej do postaci prostych związków mineralnych nieszkodliwych dla środowiska. Gospodarstwo to otrzymało w roku 2014 certyfikat „Firma Godna Zaufania”  przyznawany przedsiębiorcom, których działalność cechuje się nienaganną opinią wśród klientów i kontrahentów. To właśnie dzięki takim gospodarstwom wszyscy możemy cieszyć się smacznym, zdrowym jedzeniem prosto z naturalnych upraw.

 

KATEGORIA INWESTYCJA

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o. o. w Inowrocławiu za zakup „ekologicznych” autobusów. Firma od wielu lat inwestuje w alternatywne źródła napędu. Jest jednym z niewielu przewoźników w Polsce posiadających w taborze autobusy zasilane CNG, czyli sprężonym gazem ziemnym. Nowością na ulicach Inowrocławia są dwa całkowicie elektryczne autobusy, które wyprodukował podpoznański Solaris oraz dziesięć autobusów z napędem hybrydowym marki volvo. Wszystkie wymienione pojazdy mają podobne wyposażenie m.in. zapowiedzi głosowe przystanków, gniazda USB oraz monitory. Autobusy elektryczne są bezemisyjne, natomiast autobusy hybrydowe mają znacznie obniżoną emisję spalin. Posiadają one silnik Euro G, który spala mniej paliwa i emituje mniej zanieczyszczeń. Wprowadzenie na inowrocławskie drogi hybrydowych i elektrycznych autobusów przyczyniło się do poprawy środowiska na naszym terenie. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o. o. w Inowrocławiu jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Zajęło VIII miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej organizowanym przez Polską Agencję Przedsiębiorczości. Wpływ na wynik miała działalność firmy na rzecz rozwoju regionu oraz dla podniesienia jakości życia mieszkańców. Szczegółowymi kryteriami, według których było oceniane nasze przedsiębiorstwo były m.in.: standard posiadanego taboru, wprowadzone innowacje branżowe, działania edukacyjne, nakłady na szkolenie pracowników czy nakłady na inwestycje finansowane z Unii Europejskiej. W roku bieżącym przedsiębiorstwo uzyskało nagrodę specjalną programu „Fair Play” za szczególną działalność proekologiczną.

 

Gmina Inowrocław za budowę ścieżek edukacyjnych. Inwestycje zostały zrealizowane  w Jaksicach (obok Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego) oraz w Orłowie (obok Szkoły Podstawowej im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Ścieżka edukacyjna bywa często zastępowana nazwą ścieżki dydaktycznej, ponieważ określenie ten wskazuje na główny cel tworzenia tego typu ścieżek – edukację. Ścieżki te są trasami pokonywanymi pieszo w celu edukacyjnym. Rola ścieżek dydaktycznych w edukacji jest ogromna, ponieważ umożliwia uczniom poznanie najciekawszych obiektów przyrodniczych, czyli florę i faunę na danym terenie. Najczęściej na takich szlakach zwraca się zarówno uwagę na gatunki zagrożone, aby wzbudzić w człowieku chęć do ochrony. Oprócz tego ścieżki edukacyjne mają na celu uwrażliwienie na piękno przyrody, rozwijając i wzbogacając kulturę turystyczną danego regionu. Dzieci mają możliwość atrakcyjnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, kiedy to podziwiając piękno przyrody, budzi się w nich potrzeba chronienia cudu, który został nam dany przez matkę naturę. Ścieżki edukacyjne nie są jednakże wyłącznie przeznaczone tylko dla dzieci. Mają one służyć zarówno dzieciom jak i również każdemu mieszkańcowi gminy Inowrocław i nie tylko. Inwestycja  ma służyć poprawie świadomości ekologicznej oraz wiedzy przyrodniczej mieszkańców gminy Inowrocław jak i turystom. Na ścieżce znajdziemy również zamontowane elementy małej architektury ogrodniczej, takie jak ławki, tablice edukacyjne oraz tablice interaktywne, na których znajdziemy różne ciekawostki na temat np. grzybów trujących oraz jadalnych, ptaków, rodzajów drzew czy też roślin. Na ścieżce ekologicznej dzieci mogą bawić się np.  łącząc zwierzęta czy też rośliny z opisem. Zrealizowane inwestycje pozwalają na  zaznajomienie się z charakterystycznymi dla terenu Kujaw Zachodnich gatunkami flory oraz fauny.

 

Gmina Inowrocław za rekultywację wysypiska odpadów w Karczynie. Inwestycja ta ma za zadanie zminimalizowanie szkód środowiskowych, spowodowanych działalnością człowieka. Miejsce, gdzie niegdyś środowisko naturalne ulegało nieustannej degradacji, teraz nie pozostawia śladu po jakiejkolwiek negatywnej działalności człowieka. Wokół zrekultywowanego składowiska powstała m.in. ścieżka edukacyjna, z której młodzież może dowiedzieć się, jak wspólnymi siłami budować lepszą przyszłość dla naszego świata, w zgodzie z naturą. Swoistą „wisienką na torcie” było uroczyste uwieńczenie inwestycji, poprzez zorganizowanie pikniku ekologicznego w miejscowościach Góra i Karczyn. Wydarzenie przyciągnęło ponad ćwierć tysiąca osób, integrując ze sobą zarówno najstarszych, jak i najmłodszych ekologów. Po odsłonięciu tablic pamiątkowych, w miejscu niegdysiejszego składowiska odpadów, zostały posadzone symboliczne dęby, przez wójta Gminy – Tadeusza Kacprzaka i wykonawcę robót – Zenona Polińskiego oraz wicemarszałka - Dariusza Kurzawę i skarbnika WFOŚiGW – Aleksandrę Biegun. Ponadto najmłodsi, po przejściu ścieżką edukacyjną, posadzili wokół niej 25 świerków, co jeszcze bardziej upiększyło krajobraz. Z całą pewnością światu potrzebne jest umiejętne zarządzanie odpadami, a my - jako mieszkańcy naszej planety powinniśmy o nią dbać ze szczególną troską. Rekultywacja środowiska jest inwestycją jak najbardziej godną pochwały.

 

 

KATEGORIA CZŁOWIEK

 

Agnieszka Borowiak- nauczycielka nauczania wczesnoszkolnego w Szkole Podstawowej nr 9 w Inowrocławiu. Pani Borowiak ma wiele wspólnego z dbaniem i ochroną środowiska. Jest to jednocześnie jej pasja. Prowadzi m.in. mini hodowlę kur oraz własny ogródek. Kury Pani Borowiak są zadbane, znajdują się w  bardzo dobrych i odpowiednich warunkach oraz karmione są niezanieczyszczonym chemią pożywieniem, dzięki czemu znoszą zdrowe jajka. Natomiast w ogródku, znajdującym się na posesji Pani Agnieszki, znaleźć możemy świeże warzywa i owoce, z których uzyskać można najróżniejsze przetwory.

 

Tomasz Kaczmarczyk – nauczyciel fizyki w Gimnazjum nr 3 i Inowrocławiu oraz administrator Osiedla Jesionowego w Inowrocławiu. Swoją firmę, związaną z usługami administracyjnymi, założył dnia 1 marca 2014 roku.. Wsławił się on działalnością na rzecz środowiska prowadząc między innymi: szkolne wycieczki ekologiczne, akcje Sprzątania Świata oraz zbiórki zużytych baterii. Pan Tomasz segreguje śmieci oraz oddaje zużyte urządzenia AGD do odpowiednich punktów do tego przeznaczonych. Zawsze dopilnuje aby wszystkie odpady trafiły do odpowiednich pojemników, żeby mogły zostać poddane recyklingowi. Nie pozwoli, aby ktoś przyczyniał się do robienia szkody naszemu środowisku. Przekazuje swoim uczniom wiedzę dotyczącą ekologii. Założył żarówki ledowe na terenie całego swojego osiedla: na klatkach schodowych, w garażach oraz piwnicach. W swoim domu założył perlator na każdy kran aby zmniejszyć zużycie wody. Namawia ludzi do zamiany samochodu na rower – w ten sposób oszczędzimy naszej planecie zbędnych spalin oraz poprawimy naszą kondycję. Skoordynował budowę parkingu dla rowerów na miejscowym osiedlu. Pan Tomasz jest przykładem tego, jak każdy człowiek w nawet najmniejszy sposób może przyczynić się do ochrony środowiska w swojej miejscowości. Swoją działalnością budzi szacunek i podziw mieszkańców Inowrocławia. Jego postawa jest godna naśladowania, zwłaszcza dla nas i przyszłych pokoleń, które powinny dbać i zachować równowagę ekologiczną naszej planety.

 

Marek Margielewski – właściciel firmy Plast-Mar w Balczewie. Od wielu lat stara się  o zwiększenie świadomości ekologicznej ludzi w naszym regionie. W tym celu z własnych środków sfinansował budowę sali ekologicznej, w której ponad 2000 dzieci od kwietnia 2013 roku dowiedziało się na czym polega recykling. Razem ze swoimi pracownikami odpowiada na pytania zarówno tych najmłodszych , jak i tych najstarszych. Pokazuje również proces przerobu odpadów. Pan Marek stworzył także w swojej firmie Izbę Pamięci. Znajdziemy w niej najstarsze maszyny, którymi zaczynał swoją pracę, górnicze mundury członków rodziny Margielewskich, stare monety i telefony, czy książki historyczne o Inowrocławiu. Dzięki tej Sali możemy zobaczyć postęp technologiczny nie tylko w sferze ekologii, ale i w innych dziedzinach i zauważyć trud pana Marka w propagowaniu działań proekologicznych. Wchodząc do fabryki Plast-Maru zauważymy najlepsze maszyny do przetwarzania odpadów z których powstaje regranulat. Właściciel stara się stwarzać jak najlepsze warunki pracy dla swoich pracowników. Jest człowiekiem bardzo otwartym, szczerym i pomysłowym w sferze ekologii

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

26 marca 2015 roku o godz. 10.00

w auli III Liceum Ogólnokształcącego

im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu

już po raz piętnasty

zostały wręczone statuetki Władysława.

 

 Laureatami tegorocznej edycji zostali:

KATEGORIA FIRMA:

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Inowrocławiu

KATEGORIA GOSPODARSTWO ROLNE:

Gospodarstwo Sadownicze „Agro-Pak” K. Królikowski & Z. Manikowski z Pakości. 

KATEGORIA INWESTYCJA:

Nadgoplański Park Tysiąclecia za inwestycje proekologiczne

KATEGORIA PRODUKT:

Firma ZAPTECH Sp.j. Sobańscy z Janikowa za folie do flancowania i rozsadu ze znacznikami oraz  do ściółkowania z mikroperforacją

KATEGORIA CZŁOWIEK

Anna Pietrzak - emerytowana nauczycielka z Popowa nad Gopłem

KATEGORIA PLACÓWKA OŚWIATOWA

Przedszkole nr 20 „Kujawskie dzieci" w Inowrocławiu

 A oto wszyscy nominowani w bieżącej edycji:

 

KATEGORIA CZŁOWIEK

Anna Pietrzak - emerytowana nauczycielka geografii, człowiek niezwykły, żyjący w zgodzie z otaczającą naturą, w sposób dyskretny czuwający nad dziedzictwem przyrody. Mieszka w dawnym pałacu rodziny Trzcińskich w Popowie nad Gopłem, w którym kiedyś mieściła się szkoła podstawowa. Wraz z innymi lokatorami opiekuje się otaczającym go pięknym parkiem dosadzając nowe rośliny, walcząc ze szkodnikami, chroniąc przed dziką wycinką. Jest kustoszem przyrody tego niezwykłego miejsca.

 

Lidia Pomianowska - nauczycielka biologii w Zespole Szkół w Dąbrowie Biskupiej, opiekunka szkolnych kół zainteresowań związanych z ekologią.  Prowadzi współpracę z licznymi instytucjami związanymi z ochroną środowiska. Uczestnictwo w wielu szkoleniach na temat ekologii pozwala pani Lidii zdobyć dodatkową wiedzę i kompetencje ułatwiające  pracę z młodzieżą, której kształcenie jest jej pasją i źródłem wielu satysfakcji.

 

 

Mateusz Przybysz – student ochrony środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, absolwent kierunku bezpieczeństwo ekologiczne. Jest młodym człowiekiem pełnym pozytywnej energii. Zajmował się negatywnymi skutkami budowy elektrowni atomowej, promuje akcję „Zielony”, której celem jest działanie na rzecz zwiększenia ilości drzew. Jest zwolennikiem m.in. wegetarianizmu i „zielonej energii”.

 

 

 

KATEGORIA FIRMA

Ecomatys w Inowrocławiu. Jej właścicielem jest pan Tomasz Matysiak. Firma zajmuje się odbiorem elektrośmieci, odpadów AGD i RTV, skupem makulatury i tworzyw sztucznych.  Eco Matys wspiera firmy w wywiązywaniu się z obowiązków, jakie nakłada na nie ustawa o odpadach i zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Praca firmy opiera się na rzetelności i prowadzona jest w zgodzie z obowiązującymi przepisami

 

PLAST - MAR   w Balczewie. Jej właścicielem jest pan Marek Margielewski. Firma zajmując się recyclingiem, pragnie przełamać stereotypy i pokazać, że przetwórstwo tworzyw sztucznych jest nieszkodliwe oraz przyjazne środowisku naturalnemu, a wręcz konieczne dla jego ochrony. W nowoczesnych pomieszczeniach prowadzone są zajęcia dla uczniów, których celem jest pogłębienie wiedzy z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska oraz praktyczne poznanie procesu recyklingu.

 

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Inowrocławiu. Firma zajmuje się nie tylko administrowaniem nieruchomościami niemieszkalnymi, gospodarowaniem odpadami komunalnymi, czy utrzymaniem porządku i czystości na ulicach, placach, parkingach i innych terenach, ale także organizuje proekologiczne przedsięwzięcia mające na celu edukację proekologiczną mieszkańców.  W ty celu niedawno oddano do użytku salę edukacji ekologicznej.

 

 

 

KATEGORIA GOSPODARSTWO ROLNE

Gospodarstwo Sadownicze „Agro-Pak” K. Królikowski & Z. Manikowski z Pakości.  W sadzie uprawia się jabłka, wiśnie, gruszki i brzoskwinie, które są bogate w wiele witamin. Przechowywane w chłodni owoce nie tracą na swojej świeżości i aromatyczności. Wśród drzew ustawiono ule, dzięki czemu zapylające pszczoły pozwalają na uzyskanie wysokich zbiorów dorodnych i pełnowartościowych owoców.

 

Ośrodek Hipoterapii i Rekreacji Konnej „Tęcza” w Jaksicach. Właściciele ośrodka starają się, aby konie, kiedy nie są wykorzystywane do hipoterapii miały „czas dla siebie”. Codziennie przed południem są wypuszczane na spory wybieg, gdzie mogą swobodnie hasać. Właściciele – państwo  Matz dbają o to, aby konie były łagodnie oswajane do pracy z dziećmi. Ośrodek bierze czynny udział w wielu warsztatach, współpracuje również z fundacją „Ari Ari” oraz jest laureatem statuetki „Władysława” 2006.

 

Ranczo Bródzki koło Kruszwicy to ośrodek jeździecki oferujący szeroką gamę zajęć, świadczący również usługi agroturystyczne. Instruktorzy dbają o to, by uczniowie nabywali wprawy w pielęgnacji koni, ich czyszczeniu i siodłaniu. Organizowane są również zajęcia teoretyczne na tematy związane z poprawnym chowem i hodowlą koni. Ponadto Ranczo Bródzki oferuje zajęcia hipoterapeutyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez kontakt z koniem oraz terapeutyczne przejażdżki konne.

 


KATEGORIA INWESTYCJA

Inwestycje proekologiczne w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia. W 2014 roku zrealizowano dwa unijne projekty: "Modernizacja ścieżki edukacyjnej Potrzymiech i przystosowanie jej do rowerowego i pieszego ruchu turystycznego wraz  z rozbudową ogrodu dydaktycznego przy terenowym ośrodku edukacyjnym na półwyspie Potrzymiech", oraz "Modernizacja bazy edukacyjno-szkoleniowej na półwyspie Potrzymiech". W ramach inwestycji zbudowano wiaty edukacyjne oraz gospodarcze, altanę , murowany grill, rozbudowano tzw. "Rysiówkę". Ogródek meteorologiczny i ogrodzony sad ze staropolskimi odmianami drzew owocowych, również wchodzi w zakres działań związanych z projektem. Ponadto wyposażono obiekt w pomoce dydaktyczne (lunety, rzutnik, laptop, głośniki itp.) w celu prowadzenia zajęć edukacyjnych.

 

Rozbudowa oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody w Gniewkowie. Projekt został podzielony na dwa etapy i swoim zakresem objął stację uzdatniania wód w Gniewkowie, która powstała w  roku 2010. Druga część inwestycji to gruntowna przebudowa oczyszczalni ścieków zrealizowana w 2014 roku. W ramach inwestycji zostały wykonane kompletne obiekty w zakresie konstrukcji budowlanych wraz z robotami towarzyszącymi, wyposażenia technologicznego, instalacji technologicznych, instalacji elektrycznych oraz sterowania zgodnie z dokumentacją projektową i specyfikacjami technicznymi wykonania i odbioru robót budowlanych. Zadanie zrealizowano dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych.

 

Uruchomienie  punktu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży przez firmę Plast-Mar w Balczewie.

Inspiracją do jego stworzenia  była niska świadomość społeczna w zakresie recyklingu i ekologii. Celem prowadzonych tam zajęć jest ukazanie procesu recyklingu oraz jego znacznego wpływu na środowisko. Zajęcia są dopasowane odpowiednio do grup wiekowych, a sama sala edukacyjna  jest bardzo dobrze wyposażona. Pozwala to na szerzenie nawyków segregacji odpadów wśród młodych ludzi. Centrum edukacyjne odwiedziło już ponad 4 000 dzieci

 

KATEGORIA PLACÓWKA OŚWIATOWA

 

Gimnazjum nr 2 im. Józefa Krzymińskiego w Inowrocławiu. Kształtuje młode pokolenie poprzez kreatywny rozwój zainteresowań uczniów. Jedną z propagowanych przez szkołę dziedzin jest ekologia. Uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania związane z ochroną środowiska, a także brać udział w różnych akcjach mających na celu ochronę naszej planety. Szkoła organizuje wycieczki propagujące wśród młodzieży odpowiednie zachowania wobec Ziemi.  Po zakończeniu nauki absolwenci gimnazjum Krzymińskiego dalej zachowują postawy proekologiczne i rozwijają działalność na rzecz ochrony środowiska.

 

Przedszkole nr 20 „Kujawskie dzieci" w Inowrocławiu.  Placówka realizuje wiele przedsięwzięć  ekologicznych. Uczy podopiecznych zdrowego trybu życia, szacunku do przyrody, ale także troski o zdrowie. Przedszkolaki szczycą się wieloma sukcesami w konkursach ekologicznych. Tu rozwija się zainteresowania dzieci, zapewnia poszerzanie wiedzy w przeróżnych aspektach życia codziennego, a co najważniejsze uczy współpracy z naturą i troski o nią , by w naszym otoczeniu było nadal pięknie i zielono.

 

Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Chełmcach. Placówka zachęca uczniów do zdrowego trybu życia, organizując wycieczki rowerowe i lekcje na temat zdrowego odżywiania. Rokrocznie organizuje akcję Sprzątania Świata. Uczniowie uczestniczą w zajęciach edukacyjnych dotyczących ekologii w szkole, ale również poza nią. Szkoła organizuje i bierze udział w konkursach i akcjach proekologicznych oraz  promujących zdrowy styl życia i aktywne formy spędzania wolnego czasu.

 

 

KATEGORIA PRODUKT

 

Chleb słonecznikowy „Zdrowy styl” z piekarni „Piekuś”w Inowrocławiu.  Linia Zdrowy Styl jest to pieczywo przygotowane  dla wszystkich, którzy dbają o zdrowy styl życia. Receptura oparta wyłącznie na naturalnych składnikach sprawia, że chleb  oprócz wyrazistego smaku, charakteryzuje się również wysoką zawartością cennych mikroelementów. Kromka chleba Zdrowy Styl na śniadanie zapewni uczucie sytości na dłużej, pomagając dbać o linię i kondycję.  Chleb produkowany jest z naturalnego kwasu razowego. Proces jego fermentacji gwarantuje niepowtarzalny smak, zapach i aromat chleba.

 

Folia do flancowania i rozsadu ze znacznikami oraz  do ściółkowania z mikroperforacją  firmy ZAPTECH Sp.j. Sobańscy z Janikowa. Firma zajmuje się odzyskiem i recyklingiem materiałowym tworzyw sztucznych. Ekologicznie wyprodukowane, powstałe z recyklingu folie znajdują idealne zastosowanie w sadownictwie, szkółkarstwie i warzywnictwie.  Dzięki czarnemu barwnikowi wchłaniają promienie słoneczne, co wspomaga rozwój roślin, zapobiegają wyrastaniu chwastów, w ten sposób zanika problem uciążliwego pielenia grządek. Zmniejszają ponadto parowanie gleby. Wynikiem tego jest powstawanie większej ilości wody wokół korzeni roślin, co z kolei ułatwia to ich wzrost.

Folie firmy ZAPTECH znacznie ułatwiają i umilają pracę miłośnikom ogrodnictwa, czy działkowiczom.

 

Gęś Biała Kołudzka to markowy produkt lokalnej firmy. Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy Zakład Doświadczalny Kołuda Wielka od 50 lat jest właścicielem genotypu Gęsi Białej Kołudzkiej oraz uzyskał prawa nad Gęsią Białą Kołudzką i znak słowno-graficzny w Urzędzie Patentowym RP. Instytut opracował zasady racjonalnego żywienia oraz ekologicznego chowu gęsi z uwzględnieniem prozdrowotnych wartości mięsa i tłuszczu. Do żywienia gęsi wykorzystuje się pasze gospodarskie przez co zwierzęta cechują się bardzo dobrym przyrostem masy ciała, umięśnieniem oraz otłuszczeniem . Gęś Biała Kołudzka nie jest tylko zdrowym i ekologicznym produktem, lecz również posiada doskonałe walory smakowe. Instytut otrzymał  Władysława 2013 w kategorii firma.