My uczniowie klas ekologicznych w poczuciu troski o środowisko, w którym żyjemy, ustanawiamy nagrodę „Władysława”, która przyznawana rokrocznie przez społeczność uczniowską III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu będzie zachętą dla wszystkich, działających w naszym regionie do ochrony środowiska przyrodniczego” – od tych słów zaczyna się regulamin przyznawania nagród za działalność na rzecz ochrony środowiska w regionie – ekologicznego plebiscytu organizowanego przez uczniów III LO w Inowrocławiu. We wrześniu 2000 r. rozpoczęła tu naukę pierwsza klasa ekologiczna realizująca program autorski ekologii i ochrony środowiska mgra Dariusza Piękosza – nauczyciela geografii. Wówczas zrodził się pomysł, aby umożliwić uczniom poznawanie problemów środowiska nie tylko z podręcznika, ale również w zamieszkiwanym przez nich regionie. Ponadto zależało nam, aby realizowane przedsięwzięcia były utożsamiane z naszą szkołą, przywiązaną do tradycji, mającą swój ceremoniał. Udało się stworzyć oryginalny program działań proekologicznych, który nie tylko znalazł swoje ważne miejsce w szkole z tradycją, ale również wpisuje się w kalendarz ważnych imprez w regionie. Młodzież klas ekologicznych, stała się na wzór Akademii Filmowej, przyznającej nominacje do Oscarów – „Akademią Ekologiczną”, przygotowując nominacje do nagród za działalność na rzecz ochrony środowiska w regionie. Dwuosobowe grupy przygotowują propozycje nominacji w sześciu następujących kategoriach: firma, inwestycja, gospodarstwo ekologiczne, człowiek, szkoła i produkt. Różnorodność kategorii pozwala młodzieży poznać i ocenić zabiegi instytucji i osób fizycznych na rzecz ochrony środowiska w naszej „małej Ojczyźnie”. Zdobywanie informacji do nominacji i przygotowywanie prezentacji już od początku roku szkolnego przyczynia się do integracji zwłaszcza pierwszej klasy. Po przygotowaniu propozycji nominacji uczniowie klas ekologicznych wybierają, pisząc recenzje - po trzy najlepsze propozycje, które zostają oficjalnymi nominacjami. Są one przedstawiane społeczności uczniowskiej, która w bezpośrednich wyborach wybiera zwycięzców. Wówczas pozostaje najważniejsze przedsięwzięcie – gala wręczenia nagród.
W tradycji szkoły przyjęły się obchody Święta Patronki. Wówczas rozstrzygany jest konkurs wśród klas pierwszych na najładniejszy strój królowej (którego zwyciężczyni panuje przez kolejny rok, biorąc udział w najważniejszych wydarzeniach w życiu szkoły), damy dworu, pazia, błazna itp. Odbywa się również konkurs na temat znajomości życiorysu i czasów Królowej Jadwigi. Studiując życiorys patronki dotarliśmy do informacji, że jej mąż – król Władysław Jagiełło w 1423 r. wydał zakaz wycinania cisa oraz lasów w ogóle na terenach słabo zalesionych. Postanowiliśmy więc, że nasza nagroda otrzyma imię Władysława. Tak więc od lat w auli naszego liceum odbywa się uroczysta gala wręczenia Władysławów. Nawiązaniem do tradycji szkoły oraz możliwością wskazania, ze troska o środowisko ma wymiar ponadczasowy jest przybycie na uroczystość w bardzo podniosłej atmosferze patronki szkoły w towarzystwie dam dworu. Giermek, towarzyszący królowej czyta stylizowany tekst edyktu Władysława Jagiełły przygotowany przez uczniów na lekcji historii: „My Władysław, z Bożej Łaski Król Polski, Wielki Książę Litewski, Ruski, Łucki, Żmudzki, Mazowiecki, Pan Pomorza podajemy do wiadomości wszystkim iż w dbałości o dobro królestwa naszego ujrzawszy to, co moi poddani czynią w borach i lasach naszych zakazujemy wszem i wobec by nie czyniono wiele złego roślinności i zwierzynie naszej. Zakazujemy nadmiernego wycinania cisów i wywożenia ich w inne strony. Panowie i dziedzice ziem swoich zobowiązani są do dopilnowania by materiał cisowy do wyrobienia łuków wycinano tylko wedle potrzeby i poprawy obronności. Zwierzyna zaś, która bywa w naszych borach, ubijana była dla nakarmienia rodzin i dziatwy. Przeto od roku tego jelenie, dziki, tarpany, łosie i tury ubijano dla potrzeby odziania i nakarmienia, bacząc na ich liczebność. I postanawiamy, aby odtąd aż po wiekuiste czasy, według niżej spisanych praw ustanowionych wszyscy i każdy z osobna postanowienie nasze jak najściślej i twardo przestrzegał…” Prowadzący ceremonię uczniowie stwierdzają, że czując się spadkobiercami tych tradycji nagradzają współczesne przejawy troski o środowisko nagrodą im. Władysława Jagiełły. W ten sposób przeszłość schodzi się z teraźniejszością. Kolejno przedstawiane są nominacje w poszczególnych kategoriach. Przedstawiciele grup przygotowujących nominacje ogłaszają wyniki głosowania i wręczają w obecności Królowej Jadwigi drewniane statuetki Władysława oraz dyplomy. Nagrodzeni nie kryją swojej radości, często wskazują na potrzebę kontynuowania przedsięwzięcia i składają obietnice królowej, że nadal będą troszczyć się o środowisko w naszej małej Ojczyźnie.
Realizowane przez uczniów przedsięwzięcie pozwala im poznać zasady ekorozwoju dzięki poznawaniu konkretnych przejawów troski o środowisko i działań podejmowanych w ich wyniku w regionie. Wśród nagrodzonych do tej pory są m.in. właściciel pałacyków dla psów, rzeźbiarz ludowy, duchowny – gwardian zakonu franciszkanów, pszczelarz, właściciele wielkich zakładów przemysłowych w regionie i małych, rodzinnych firm, rolnicy prowadzący gospodarstwa agroturystyczne i ekologiczne, redaktorzy regionalnych gazet, rozgłośni radiowych i portali internetowych. Nagrody przyznawane przez społeczność III LO w Inowrocławiu spełniają ważną funkcję – poza wymiarem edukacyjnym wypełniły lukę, jaka istniała w naszym regionie. Działania na rzecz czystszego środowiska na Kujawach, jeśli były dostrzegane - to rzadko. Tymczasem trzeba na nie wskazywać, promować je i taka rolę zaczyna spełniać statuetka Władysława, przyznawana przez najbardziej krytyczną „Akademię Ekologiczną” jaką jest młodzież. Rywalizacja między nominowanymi powoduje, że coraz odważniej dzielą się oni z uczniami informacjami na temat podejmowanych działań proekologicznych. Są nawet takie firmy, które nie czekając na odnalezienie ich przez uczniów same zgłaszają swoją nominację do nagrody. Tak więc Władysławy to lokalna impreza ekologiczna wpisana w tradycję szkoły.
Reasumując należy stwierdzić, że podejmowane w szkole przedsięwzięcie jest oryginalną inicjatywą. Przyczynia się ono do rozpowszechnienia idei dbałości o tradycję szkolną i lokalną dzięki zaangażowaniu całej społeczności uczniowskiej. Widoczne jest to nie tylko w czasie wyborów szkolnych, ale również w trakcie realizacji gali. Klasom ekologicznym pomagają inne funkcjonujące od lat: klasa z programem autorskim plastyki – przygotowując dekoracje oraz klasa teatralno – medialna dbająca o ciekawą oprawę artystyczną ceremonii wręczenia nagród. Realizowane działania pozwalają młodzieży zintegrować się podczas długich przygotowań do gali. Przedsięwzięcie uaktywnia uczniów, którzy biorą udział w rokrocznym castingu na prowadzących uroczystość i wręczających statuetki. Niematerialne efekty podejmowanych działań to szeroko pojęta edukacja ekologiczna – przygotowanie nominacji pozwala bezpośrednio poznać sposoby działań proekologicznych w terenie. Poza tym młodzież uczy się podstawowych zasad funkcjonowania kampanii reklamowej, ponieważ od niej zależy często zwycięstwo ich propozycji. Trwałymi efektami prowadzonych działań jest m.in. numer „Przeglądu Ekologicznego Pomorza i Kujaw”(04.2004) w całości poświęcony „Władysławom” oraz artykuły promujące to przedsięwzięcie, które ukazały się m.in. w publikacji wydanej przez Stowarzyszenie Ekologiczne w Barcinie: „Człowiek a środowisko. Edukacja ekologiczna” oraz w „Aurze” (9/2002) w „Wiadomościach, Głosach, Rozmowach o Szkole” (03/2002) i w „Gońcu Kujawskim” (1/2002). Do mierzalnych efektów należy również zaliczyć środki finansowe pozyskiwane od nagrodzonych, którzy czasami stają się sponsorami szkoły, choć zazwyczaj tylko jednorazowymi. Od samego początku realizacji przedsięwzięcia pomagają nam media: „Gazeta Pomorska”, „Ekspress inowrocławski” Radio „Gra”, czy internetowy portal „Ino-online”. Przekazywane przez nich informacje są doskonałą reklamą nie tylko szkoły i jej działań, ale także reklamują nagrodzone firmy.