Przejdź do treści

nauki przyrodnicze Logo niebieska flaga

Rok szkolny 2020/2021, opublikowano w grudniu 2020

MACIEJ GROBELSKI – uczeń klasy II j, pasjonat nauk przyrodniczych, w roku szkolnym 2019/2020 laureat pierwszego miejsca IV Ogólnopolskiego Konkursu „Bliżej pszczół” organizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II

MACIEJ GROBELSKI uczeń klasy II

-  Skąd wzięło się zainteresowanie naukami przyrodniczymi?

-  Od zawsze interesowała mnie biologia. Będąc dzieckiem mieszkającym na wsi, ta dziedzina nie była mi obca. Wykazywałem wielkie zainteresowanie zwierzętami i roślinami. Wiele pomogli mi moi rodzice, którzy z cierpliwością i oddaniem starali się przybliżyć mi ten magiczny dla mnie świat. Wszystkie oszczędności wydawałem, aby kupić atlasy czy książki naukowe, choć ucieleśnieniem moich marzeń stał się mikroskop. Po spełnieniu tego marzenia, mogłem już w pełni oddawać się pasji.

-  Świat w powiększeniu, przez mikroskop może być ciekawy, ale i przerażający…

-  To prawda, bardzo dziwne dla mnie było, iż coś co jest minimalnych rozmiarów np. takie komórki, można zobaczyć w tak wielkim powiększeniu. Ten niebywały wynalazek, był jednym z tych, dzięki którym cała biologia mogła się rozwijać.

-  A potem przekroczyłeś próg szkoły i…

IndexDyplom

-  Moje hobby ewoluowało, dzięki wiedzy poznanej na lekcji biologii w gimnazjum. Bardzo pomogła mi wtedy moja nauczycielka, która ukierunkowała mnie i pomogła wybrać odpowiedni kierunek kształcenia. Przygotowywała mnie również do konkursu kuratoryjnego.

-  Po gimnazjum wybrałeś „Królówkę” i w klasie pierwszej zainteresował Cię dość nietypowy temat…

- Tak, będąc już w klasie o profilu biologiczno-chemicznym miałem dużo zapału do nauki. Same pszczoły były dla mnie bardzo istotne, ponieważ wiem, jak ważną rolę spełniają w świecie przyrody. Pani profesor Marzenna Koniczyńska, moja nauczycielka biologii, przygotowała mnie do konkursu oraz wielokrotnie doradzała w trudnych sprawach i zagadnieniach. Wiele też sam musiałem przestudiować, ponieważ zakres materiału był bardzo rozległy. Opracowywałem działy obejmujące nie tylko budowę, biologię czy genetykę pszczół, ale również ich psychologię, gospodarkę pszczelą czy ekonomię pszczelarstwa. Chęci do pracy były większe, ponieważ są to dla mnie tematy bardzo interesujące.

- Co szczególnie zaskoczyło Cię, gdy poznawałeś życie pszczół?

- Ich wyjątkowa organizacja oraz cechy ewolucyjne, dzięki którym mogły rozwinąć się wyspecjalizowane organizmy. Nie myślałem, że budowa tak małego organizmu, może mieć tyle zaskakujących szczegółów i elementów.

- Czy społeczeństwo pszczół jest podobne do naszego? Jak wygląda ich organizacja życia?

- Pod jakimś względem, można porównać społeczeństwo pszczół do naszego, lecz wydaje mi się, iż one są bardziej zorganizowane i pracowite niż ludzie. Życie robotnic od samego wyjścia z komórki roboczej jest podzielone czasowo na funkcje, które musi wypełniać. Wszystko jest skoordynowane i działa jak w zegarku, czego brakuje w naszym społeczeństwie. Komunikują się za pomocą tańca i dotyku, co pozwala na szybki przepływ informacji między poszczególnymi osobnikami. Jest wiele aspektów organizacji życia pszczół, które ciągle są poznawane, lecz wiele z nich jest dla nas zagadką.

- Czego możemy nauczyć się czegoś od pszczół?

- Na pewno życia w zgodzie i współpracy. Rój jest dla nich tak ważny, iż są w stanie nawet poświęcić życie dla jego obrony. Ludzie w obecnych czasach zapominają, że powinni być dla siebie wsparciem, a nie przeszkodą.

- Czy prawdziwie jest określenie „pracowity jak pszczółka”?

- Oj tak, mogę uznać pszczoły za najbardziej pracowite zwierzęta. Jedna rodzina pszczela  rocznie produkują około 120 kg miodu, z czego nawet 90 kg jest wykorzystywane przez nie, zaś reszta może być pobierana przez człowieka. Na 1 kg miodu składają się aż 3 kg nektaru pochodzącego niekiedy nawet 10 tysięcy kwiatów. Same potrafią ogrzać i schłodzić swój ul. To jest niebywałe patrząc na rozmiary tego owada.

- Wróćmy do samego konkursu. Na czym polegał udział w konkursie?

- Pierwszy część odbyła się w szkole. Z powodu pandemii drugi etap konkursu musiał odbyć się online. Był dla mnie bardzo stresujący, a pytania były bardzo szczegółowe. Presję podnosił wyznaczony czas na odesłanie testu. Mój wynik wynosił 23 punkty /30 punktów. Po dwóch godzinach dowiedziałem się, iż zająłem pierwsze miejsce w kategorii ponadpodstawowej. Byłem bardzo szczęśliwy, ponieważ wiedziałem, że to zwycięstwo otworzy mi drogę do innych sukcesów i większego rozwoju w ukochanej dziedzinie. Dzięki niemu zdobyłem również indeks na studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

- W tej rozmowie skupiamy się na pszczołach, ale nauki przyrodnicze to znacznie więcej. Które zagadnienia biologiczne interesują Cię szczególnie?

-Ogólnie interesuje mnie głównie zoologia, choć niektóre zagadnienia z botaniki też są interesujące. Przez to, iż od dziecka miałem kontakt z zwierzętami jestem im całkowicie oddany.

- Czy zainteresowania biologią zdominowały całkowicie Ciebie, czy masz jeszcze czas na inne pasje?

-Znajduję czas na inne pasję, choć stawiam na pierwszym miejscu naukę i przygotowania do matury. Uwielbiam literaturę, która zaraz po biologii jest moją największą pasją. Niekiedy sam coś piszę. Kolejnym zainteresowaniem jest historia, szczególnie ta antyczna. Ostatnia pasja wynika, również z biologii ponieważ jest to medycyna niekonwencjonalna.

- Czy odniesiony sukces zdopingował Cię do pracy? Jakie są obecnie Twoje plany? Czy planujesz start w kolejnych konkursach?

- Bardzo mnie zdopingował. Moje obecne plany jest to jak największy wynik matury, który otworzy mi drogę na wymarzone studia na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku biologii, aby w przyszłości móc zostać nauczycielem tego przedmiotu. Oczywiście, że zamierzam startować w innych konkursach, szczególnie tych biologicznych.

 

Listopad 2020 r.

 

 

kategorie

x

 

Logo IIILO


 

III Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu
ul. Narutowicza 53, 88-100 Inowrocław

tel.  52 357-54-07
e-mail:  sekretariat3lo@krolowka.com

NIP: 556-11-12-495

Rada Rodziców przy III LO w Inowrocławiu
BZ WBK 1 oddz. w Inowrocławiu
Numer konta: 59 1090 1069 0000 0001 3335 4747