
- Co było impulsem, który spowodował, że wstąpiłaś w szeregi drużyny pożarniczej?
Od dziecka interesowałam się pracą służb mundurowych, lecz gdy mój starszy brat pokazał mi swój mundur strażacki, a kilka miesięcy później dostałam propozycje dołączenia do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, od razu poczułam, że to jest coś dla mnie.

- Skąd dowiedziałaś się o drużynie pożarniczej? Czy są one popularne wśród młodych ludzi, zwłaszcza dziewcząt?
O drużynie pożarniczej dowiedziałam się od mojego brata, który również był w szeregach MDP. Uważam, że w obecnych czasach co raz bardziej drużyny pożarnicze zyskują na swojej popularności oraz co raz więcej dziewcząt zaczyna się interesować strażą pożarną.

- Czy pamiętasz swoje początki 5 lat temu? Było ciężko?
Oczywiście, że pamiętam i bardzo dobrze wspominam ten czas. Bardzo miło zostałam przyjęta, wiele starszych koleżanek i kolegów służyło mi pomocą, przez co nie było ciężko i z każdym miesiącem było co raz lepiej.

- Czy Twoja drużyna pożarnicza jest w całości żeńska?
Nie. W mojej drużynie przeważają chłopcy, natomiast jest 5 dziewcząt.
- Czy jest jakaś taryfa ulgowa dla dziewczyn w takiej drużynie?
Tak jest, aczkolwiek my jako młodzi strażacy nie dostajemy raczej ciężkich zadań do wykonania, przez co mogą je wykonywać dziewczyny jak i chłopcy.
- Co to jest tor MDP? Czy trudno go pokonać?
MDP to tor, który pokonujemy na zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Składa się z on z rowu wodnego, który trzeba przeskoczyć z wężem, lub bez. Z drewnianej ściany, którą również trzeba przeskoczyć lub przejść. Tunelu, który trzeba pokonać z wężem, lub bez (zależy od numeru, który ma dana osoba). Składa się również z kładki i tarcz nalewowych i hydronetek, w których znajduje się woda. Zadanie polega na tym, aby jedna zawodniczka podbiegła do hydronetki, chwyciła za wąż i celowała do tarczy nalewowej, druga zawodniczka pompuje wodę w hydronetce, która później przepływa przez wąż. Nalewając daną ilość wody w tarczy załącza się sygnał dźwiękowy, który oznacza zakończenie zadania. Tarcze nalewowe i hydronetki znajdują się po lewej i prawej stronie toru, więc 4 zawodniczki się tym zajmują. Następne są stanowiska przyrządów i armatur, gdzie pokazane są obrazki ze sprzętem pożarniczym, i trzeba dany przyrząd położyć na miejscu obrazka z tym przyrządem. To stanowisko znajduje się po lewej stronie. Natomiast po prawej stronie, znajduje się stanowisko węzłów, w którym również są obrazki węzłów, które dana zawodniczka musi wykonać.
Po ukończonych zadaniach wszystkie zawodniczki ustawiają się w dwuszeregu na końcu toru i dowódca podnosząc rękę, sygnalizuje zakończenie wszystkich zadań.

- Zawodom towarzyszy pewnie specyficzny dreszczyk emocji ….
Oczywiście, że jest dreszczyk emocji ale bardzo wspieramy siebie nawzajem oraz inne drużyny. Zawsze po zawodach zostają bardzo fajne wspomnienia.
- Do prawdziwego pożaru jednak nie wyjeżdżacie….
Niestety nie wyjeżdżamy, ale uczestniczymy w ćwiczeniach z rozwinięcia bojowego, które jest bardzo przybliżone do akcji pożarowych.
- Czy ta Twoja pasja ma szansę przerodzić się w zawód, czy wiążesz przyszłość ze strażą pożarną?
Tak, wiąże swoją przyszłość ze strażą pożarną, ja osobiście nie wyobrażam sobie swojej osoby w innym zawodzie. Straż była, jest i będzie moja pasją, a w przyszłości wymarzonym zawodem.
- W takim razie życzymy Ci realizacji tych marzeń….
Wywiad przeprowadzono w grudniu 2021 r.